Хімічна атака окупантів: що таке хлорпікрин, який застосували проти ЗСУ на Херсонському напрямку
Фото ілюстративне

Хімічна атака окупантів: що таке хлорпікрин, який застосували проти ЗСУ на Херсонському напрямку

Автор: focus.ua 24 Вересня 2022 15:00

На півдні російські війська атакували Збройні сили України хімічною зброєю. Про це 24 вересня в ранковому зведенні повідомив речник ОК «Південь» Владислав Назаров, пише «Фокус».

За інформацією командування, росіяни скинули з безпілотника контейнери з небезпечною речовиною на позиції українських військових, передбачається, що це була хлорпікринова граната К-51. Завдяки бойовим медикам, які оперативно відреагували на подію і надали солдатам необхідну допомогу, ЗСУ вдалося уникнути жертв – життю українців зараз нічого не загрожує.

Що це за речовина – хлорпікрин – і чим вона небезпечна для людини?

Хлорпікрин, також відомий як нітрохлороформ, – це безбарвна або блідо-жовта масляниста рідина з різким запахом. У високих концентраціях вона дуже отруйна й належить до II класу небезпеки.

Речовину 1848 року відкрив шотландський хімік Джон Стенхаус, влаштувавши реакцію гіпохлориту натрію з пікриновою кислотою. Спочатку речовину застосовували в промислових процесах, але потім почали використовувати у військових цілях.

При контакті хлорпікрин викликає сильне запалення очей, носа, горла, дихальних шляхів, рясну сльозотечу, м'язові конвульсії, ураження шкіри, блювання, біль у шлунку, втрату свідомості. Симптоми виникають раптово та швидко позбавляють солдатів боєздатності, а у великій концентрації людина вмирає за лічені хвилини. Крім того, хімікат отруює воду та їжу.

Через отруйні властивості речовину у великих кількостях використовували під час Першої світової війни та накопичували під час Другої світової війни, війська СРСР застосовували її в Афганістані.


Газові гранати К-51

Хлорпікрин використовували в радянській газовій гранаті К-51, розробленій наприкінці 1970-х років для розгону демонстрантів та ураження противників під час бойових дій. Вона має герметичний пластиковий корпус із металевим дном. Детонація відбувається завдяки запальному запалу, після початку горіння спеціальна речовина всередині гранати розширюється, вибиває дно, і в результаті розпилюється хмара отруйної речовини. Площа дії становить до 400 кв. м.

Наразі її заборонено використовувати у військових цілях згідно з Конвенцією про заборону хімічної зброї нарівні з фосгеном, хлорціаном та синильною кислотою. Застосовувати хлорпікрин у бойових діях перестали також через невисоку токсичність порівняно з іншими отруйними речовинами та сильну подразнювальну дію, що дозволяє швидко виявити застосування хімічної зброї та нейтралізувати ефект.

Утім, довгий час речовину використовували для навчання військових та перевірки засобів хімзахисту.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів