Херсон позбувається російськомовних вивісок та реклами

Херсон позбувається російськомовних вивісок та реклами

Автор: Євген Веселов 27 Мар. 2023 14:20

Під час тимчасової окупації Херсона загарбники віджимали робочий бізнес херсонців та відкривали «свої» аптеки, магазини, автозаправні станції. Зазвичай вони просто змінювали вивіски на російські та передавали права ведення бізнесу колаборантам чи росіянам. Досі, незважаючи на деокупацію, у місті чимало «слідів» діяльності окупантів.

Але є й інша проблема – у Херсоні, незважаючи на чинні норми ст. 32 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» та ст. 6 Закону України «Про рекламу», досі доволі багато вивісок, назв закладів, об’яв на дверях та фасадах, написаних російською мовою. Причому збереглися вони ще з довоєнних часів. Хоча все має бути виключно українською мовою!

З приводу цього Управління маркетингу міста й туризму Херсонської міськради нагадує, що відповідно до статті 28 мовного Закону, інформація для загального ознайомлення (оголошення, зокрема ті, які містять публічну пропозицію укласти договір, покажчики, вказівники, вивіски, повідомлення, написи та інша публічно розміщена текстова, візуальна й звукова інформація, що використовується або може використовуватися для інформування необмеженого кола осіб про товари, роботи, послуги, певних суб’єктів господарювання, посадових, службових осіб підприємств або органів державної влади, органів місцевого самоврядування) подається державною мовою, якщо інше не встановлено цим Законом.


Приклади відкритих під час тимчасової окупації Херсона об’єктів торгівлі. Фото: Херсонська міськрада

Фахівці звертаються до підприємців:

«Ми раді, що ви повертаєтеся до рідного міста та відновлюєте роботу свого бізнесу! Просимо звернути увагу на розміщену на ваших закладах зовнішню рекламу, а саме: вивіски, назви закладів, об’яви на дверях та фасадах тощо. Усе має бути виключно українською мовою!» – ідеться на сайті ХМВА.

Підприємці чують. Наприклад, як зазначено на сторінці в Інстаграм херсонської мережі «Пивная кружка», з 18 березня цього року, тобто з моменту відміни на території Херсонщини «сухого закону», мережа відкрила 9 магазинів, забезпечивши роботою десятки людей, а бюджет громади – податками. Також засновники пообіцяли переробити вивіски на рідну мову.


Херсонські мережі обіцяють ребрендинг. «Пивная кружка» планує перейти на українську. Фото із соцмережі

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як херсонці жартують зі скасування «сухого закону»

Відповідно до Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» та ст. 6 Закону України «Про рекламу», мовою реклами в Україні є державна мова. Ці вимоги поширюються на всі визначені види реклами незалежно від способу її розміщення та змісту.

Незважаючи на те, що відповідна норма почала діяти 16 січня 2020 року, порушення у сфері реклами продовжують фіксуватися і сьогодні на території Херсонської міської територіальної громади. Так, розміщуються вивіски з написами недержавною мовою на фасадах будівель ресторанів, магазинів, автомайстерень, салонів краси тощо.
Відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть рекламодавці.

Контроль за дотриманням законодавства про рекламу здійснює у межах своїх повноважень, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства щодо захисту прав споживачів реклами. На території Херсонської міської територіальної громади – це Головне управління Держпродспоживслужби у Херсонській області, яке за результатами здійснених планових/позапланових заходів державного нагляду (контрою) має право накладати на суб’єкти господарювання адміністративно-господарські санкції.

З 16 липня минулого року Уповноважений із захисту державної мови може накладати стягнення на фізичних осіб за порушення мовного Закону.

Кожний етап імплементації мовного Закону, всупереч жорсткій протидії п’ятої колони, розпочинався в заплановані строки й призводив до реального розширення сфери функціонування державної мови.

Нагадаємо, 17 березня Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь відвідав Херсонщину та зустрівся з керівниками області. Голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін так прокоментував результати зустрічі:

«Як не парадоксально, у своєму насадженні «руського миру» держава-терорист знищила найбільшу кількість носіїв російської мови. Не буду намагатись осягнути хвору психіку рашистського лідера, щоб зрозуміти логіку жахливих дій. Скажу одне – російської мови не буде у сфері суспільного життя Херсонської області.

Не буде її на святі Першого дзвоника, на вивісках навчальних закладів, в органах державної влади, не буде її в меню моєї улюбленої кав’ярні на вулиці Суворова.

Вдячний Уповноваженому із захисту державної мови Тарасу Креміню за продуктивну розмову. Працюємо над створенням проєкту обласної програми розвитку та функціонування української мови як державної та ефективною імплементацією мовного Закону на території Херсонщини.

Ми платимо велику ціну за свою Свободу. Тому в області не буде мови ворога, який з маніакальною послідовністю знищує все українське. Крапка».

Отже, Херсон стане ще більш українським містом!

Приєднуйтеся до нас:
Більше матеріалів

Тэги:

Оголошено вироки ще двом колаборантам – жителям Станіслава та Правдиного

«Ми вдягали вишиванки і "вишивали" перед окупантами – мозолили їм очі». Історія спротиву херсонки

Полуницю з окупованої Нової Каховки везуть у Рязань

Юрій Антощук: «Херсонщина довгий час буде максимально депресивним регіоном. Сподіваюся, що помиляюся» (інтерв’ю)

Дмитро Ярош: «Агент ГУР обіймав високу посаду в окупаційній адміністрації Херсонщини і був біля Сальдо»