Потрошку відновлюється – на свій страх і ризик. Як сьогодні працює малий бізнес у Херсоні

Потрошку відновлюється – на свій страх і ризик. Як сьогодні працює малий бізнес у Херсоні

Автор: Марина Поліщук 19 Мар. 2023 10:35

В одному з нещодавніх інтерв’ю начальник Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін розповів, що на деокупованій частині області економічна ситуація поступово покращується. Зокрема, у Херсоні, за його словами, «вже працюють крупні торгівельні центри, повертається і малий бізнес». І це попри те, що окупанти обстрілюють місто щодня і загроза для жителів регіону залишається великою. Як саме працює малий бізнес у Херсоні та які послуги надає?

Піцерія «Херсонська» працює заради перемоги

Дехто з підприємців починає повертати свій бізнес у звільнений Херсон – працюють магазини, кав’ярні, торговельні точки. Кілька днів тому в місті відкрилася нова піцерія із символічною назвою «Херсонська», пише «Суспільне». Працівниця закладу Галина розповіла, що до відкриття готувалися приблизно 2 тижні. Готувати та продавати піцу вирішили, щоб допомогти українським військовим.

«Ми плануємо більшу частину доходу, який будемо отримувати, передавати хлопцям на придбання тепловізорів або необхідних речей, які їм зараз потрібні в першу чергу», – говорить вона.


Другий день роботи піцерії в Херсоні, Херсон, 14 березня 2023 р. Фото: Суспільне Херсон

За її словами, в асортименті закладу поки що тільки п'ять видів піци. Деякі рецепти запозичили, деякі вигадали самі, щоб додати до відомої страви особливий херсонський колорит.

«У нас найбільше замовляють м'ясну – там курятина, свинина, гриби, помідори та дуже велика кількість сиру. А також піцу «Херсонська по домашньому» – це чотири види копченостей, два види сиру та як родзинка – солоний огірок», – розповіла Галина.

Вона додає, що сьогодні дуже складно закупити необхідні продукти для приготування піци, адже й ціни зросли, і черги треба відстояти величезні. До того ж у Херсоні залишилося не так багато людей, які можуть дозволити собі купувати піцу. Тож ціну на продукт намагалися зробити демократичною. Адже в пріоритеті ставили спробу підтримати наших хлопців.


Кухар піцерії Артем готує піцу, Херсон, 14 березня 2023 р. Фото: Суспільне Херсон

Галина розповіла, що вже на другий день роботи піцерії вони робили доставку по Херсону. Возити піцу, каже вона, будуть і в райони, які російські військові обстрілюють найбільше.

«У нас доставлення вже було в райони Шуменський, Житлоселище, а також по центру. Щодо Острова та Антонівки думаємо, якщо будуть замовлення, ми також будемо туди доставляти», – каже вона.

За її словами, працювати під час постійних обстрілів військових РФ страшно, але своєю працею колектив прагне зробити бодай якийсь внесок у наближення перемоги України.

Кав’ярня – це не лише про каву

Кав’ярня, де працює бариста Володимир, відчиняється о восьмій ранку, але на роботу він приходить раніше, аби розігріти кавомашину. За день робить з пів сотні чашок кави.

«Я б не сказав, що клієнтів дуже багато. Але вони є, і ми підтримуємо їх у цю тяжку хвилину», – розповідає він «Суспільному».


Бариста Володимир на робочому місці варить каву, Херсон, 15 березня 2023 р. Фото: Суспільне Херсон

Лишатися в місті йому не страшно.

«Я з приводу цього не задумувався, через те що коли працюю, я не відволікаюся і зосереджений на приготуванні кави та підтримці людини. Зі мною люди багато чим діляться. Мені приємно це слухати, навіть цікаво», – каже бариста.

Серед постійних відвідувачів кав’ярні – Микола. На чашечку кави чоловік заходить регулярно. Каже, робив це й під час окупації – тоді сюди приходили не лише на каву.

«Багато людей було. Під час окупації, коли не було зв’язку, був Wi-Fi, це була єдина можливість спілкуватися з ріднею», – говорить Микола.


Місцевий житель прийшов на каву до однієї з кав'ярень, Херсон, 15 березня 2023 р. Фото: Суспільне Херсон

Під час окупації ця кав’ярня була маленьким пунктом незламності, розповідає її власник Рей Юрін.

«Коли зрозуміли, що немає можливості вивезти наші сім'ї за межі Херсона в Україні, була прийнято після наради, що відчиняємо кав'ярню. І зрозуміли, що зробили правильно, бо це робочі місця, це можливість людям зібратися, налаштуватися на позитивні думки. Це можливість, коли лишили зв'язок, людям зв'язатися з ріднею. Це можливість, коли окупанти відрубали світло, прийти до кав'ярні зігрітися, зарядитися», – каже власник.

На свій страх і ризик

Після звільнення Херсона власники почали потроху повертати свій бізнес, але зробити це повною мірою заважають постійні російські обстріли, коментує голова пресофісу Херсонської ОВА Олександр Толоконніков. Попри небезпеку, в області працюють майже 300 торговельних точок та близько десятка супермаркетів.

«Також відкриваються кав’ярні, багато кафе відкрилося в самому Херсоні, потрошку відновлюється. Але через постійні обстріли не може бути відновлено все. Зараз люди ще бояться», – каже він.

Більш активне повернення малого бізнесу, за словами Толоконнікова, очікують після звільнення лівобережжя, коли безпекова ситуація в Херсоні покращиться.

Сьогодні ж підприємці та їхні робітники працюють у Херсоні на свій страх і ризик, утім, як і комунальники, енергетики, газівники...

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Комунальники у бронежилетах – реалії життя Херсона

Нагадаємо, лише за кілька днів березня російські окупанти обстріляли декілька торговельних точок у Херсоні, є загиблі. Так, 9 березня ворог поцілив у зупинку громадського транспорту – загинуло троє людей, серед них і продавчиня невеликого магазину, розташованого на зупинці. А 11 березня уламки снарядів упали біля супермаркету на Миколаївському шосе – там теж загинули троє людей.

Знімок на обкладинці: кіоск-кав’ярня в центрі Херсона, початок березня 2023 р. Фото: rubryka.com

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів