Гордість за крадіжку. Як у Криму минулоріч торгували херсонськими овочами – навіть нові ринки відкривали

Гордість за крадіжку. Як у Криму минулоріч торгували херсонськими овочами – навіть нові ринки відкривали

Автор: Марина Поліщук 19 Февр. 2023 09:25

Минулої весни та літа Крим перетворився на справжній овочево-фруктовий рай. Тут буквально за копійки можна було купити городину та садовину, нагло викрадену в аграріїв тимчасово окупованих Херсонської та Запорізької областей. Кримський блогер із Керчі Андрій Фурдик пригадав, якою бурхливою була торгівля краденим – навіть нові ринки з’являлися, бо не було куди вмістити ті фури з овочами та фруктами. Але ейфорія швидко скінчилася – навіть до звільнення правобережної частини Херсонщини.

Допис Андрія Фурдика опублікувало видання «Крим. Реалії». Далі – переклад статті.

Навесні минулого року в Керчі трапилася фруктово-овочева розкіш. Оптовий ринок міста з усіма прилеглими територіями, особливо в ярмаркові дні, не вміщував величезні фури та скромні вантажівки з краденими на «нових» територіях огірками, помідорами, черешнею, картоплею та іншими «дарами» окупованих російською армією Херсона, Нової Каховки, Скадовська, Мелітополя.

Керченські аграрії минулого року «пролетіли» так, як ніколи раніше. Бо ціни на привезені продукти були настільки низькими, що здавалося, ще трохи – і настане комунізм без грошей.

Місцеві підприємці кинулися скуповувати за мізерними цінами в Херсонській та Запорізькій областях аграрну продукцію. За їхніми свідченнями, за ними потягнулися ділові люди з Москви та Краснодарського краю – любителі дармівщини зі споконвічних українських земель.

Керченські господині, які встигли за роки чи то загальної продуктової доступності, чи то через зашкальні ціни на місцеві овочі-фрукти забути про закрутки, кинулися робити домашні заготівлі.

«Гріх не скористатися помідорами по 25 рублів і огірками по 20», – пояснювала покупцям продавчиня в магазині нашого району, коли люди виявили дефіцит кришок для закруток. З оптового ринку практично зникла кубанська продукція, яка виявилася в рази дорожчою за привезену з окупованих територій материкової України.

Товар звідти все везли й везли. Машини та нові прилавки вже не було куди вміщувати на оптовому ринку. Тож у центрі міста, майже навпроти адміністрації, виник новий ринок, на місцевому сленгу – Херсонський. Хіба що Мелітополь, поки йшла черешня, складав конкуренцію Херсону. Але основна аграрна продукція йшла саме з Херсона – від абрикосів та груш до кавунів і картоплі з перцем і баклажанами.


Ринок у Керчі з продукцією, вивезеною з окупованих територій Херсонщини. 31 травня 2022 року. Фото: Василь Корчев (RFE/RL)

Якось на ярмарок – здається, була середина травня – ми із сусідкою приїхали купити овочів. Нашу увагу привернув літній чоловік явно південної зовнішності. Поруч із ним височіли ящики з помідорами, найпривабливішими на вигляд на всьому ринку, і морквою, що здалася нам най-най. За помідори він просив 40 і 50 рублів, що в таку пору року навіть у Криму – фантастика.

«Бери ті, що по 40, вони смачніші! – умовляв він мою подругу. – Це мої помідори, я знаю що кажу!»

Дядечко був небалакучий, про себе тільки й сказав, що живе в Скадовську. Прощаючись із продавцем, подруга сказала йому, що хотіла би купити в нього ґрунтові помідори на закрутки.

«Там видно буде», – задумливо відповів літній чоловік. Більше ніколи ми його на ярмарках не бачили, хоча шукали завжди.


Сільгосппродукція на ринку в Керчі під час повномасштабної війни Росії проти України. 31 травня 2022 року. Фото: Василь Корчев (RFE/RL)

Поступово почали зникати й інші продавці. Наприклад, мелітополець, який орендував торгове місце прямо на вході в оптовий ринок. Він розповідав, що йому майже щодня підвозять звідти свіжий товар: черешню, зелений горошок, ранні абрикоси та аличу. Наразі це місце знову повернулося до продавців кубанської продукції.

На ринках ще до звільнення Херсона тамтешній товар почав зникати. Хоча, здавалося б, ті ж самі картопля, цибуля і морква конкретної сезонності не мають.

Схоже, що херсонські кавуни так і не вдалося повністю розпродати, хоча остання ціна на них видавалася для аграріїв знущальною: 10 рублів за кілограм. Місцеві домовласники, які тримають птицю, розповідали, що їм кавуни для годування курей діставалися задарма – продавці не знали, куди подіти привезене.

На оптовий і новий ринок, що тепер називається «на СРЗ» (він зайняв частину території судноремонтного заводу) повернулася і кримська продукція, і кубанська, й імпортна. Навіть китайські мандарини з'явилися. І не тільки. Бера – кримський сорт груші, який восени ставав мало не синонімом півострова, тепер на кожному плоду був відзначений мініатюрним тавром, як турецькі мандарини. Країна походження, важко віриться, – Аргентина.

Щоправда, магазини Керчі включилися на свій лад у боротьбу за нові території. На прилавках деяких із них тепер можна побачити ковбасу виробництва Бердянського м'ясокомбінату. Перші партії безсовісно демонстрували країну походження написами українською мовою. Тепер перейшли на російську, але виробника, як і раніше, не приховують.

Мабуть, гордість за крадіжку так розпирає, що стає частиною справжнього «руського міра».

Фото на обкладинці: картопля з окупованого РФ Херсона на ринку в Керчі. Крим, 2022 рік. Фото: krymr.org (RFE/RL)

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів