Два роки після деокупації: як відновлюється Снігурівська громада на Миколаївщині

Два роки після деокупації: як відновлюється Снігурівська громада на Миколаївщині

Автор: Ян Ярчук 12 Листопада 2024 18:00

Нещодавно Снігурівка, що на Миколаївщині, як і інші населені пункти півдня України, відзначала другу річницю звільнення від російської окупації.

За словами начальника Миколаївської ОВА Віталія Кіма, у Снігурівці вдалося відновити всю критичну інфраструктуру завдяки комунальним службам та співпраці з міжнародними партнерами.

«Зараз по багатьох параметрах Снігурівка краща ніж була до окупації. Це дозволяє людям повертатися, вони бачать зміни, що стало краще. І зараз там люди повернулися на 90%», – зазначив Віталій Кім в ефірі телемарафону «Єдині новини».

Більше детально про ситуацію в громаді щодо повернення людей, ведення бізнесу та розмінування розповів начальник Снігурівської МВА Іван Кухта. У коментарі «Укрінформу» він зазначив, що у громаді, куди входить місто Снігурівка і ще 22 населені пункти, до повномасштабного вторгнення проживало понад 23 тисячі жителів, а на момент деокупації залишалося приблизно 6 тисяч. Наразі повернулося близько 75% населення.

Як прокоментував Іван Кухта, гуманітарному розмінуванню у Снігурівській громаді підлягає понад 9,5 тис. га земель, з них аграрії вже самотужки обстежили 2,5 тис. га, щоб мати змогу працювати. Ще 300 га (2%) розмінували оператори протимінної діяльності.

«Якщо розміновувати за усіма правилами, то це довго і дорого. Тож наші фермери на власний страх і ризик обстежують свої території», – говорить очільник громади.

З початку повномасштабної війни у громаді пошкоджено 28 закладів освіти, п’ять із яких знищено повністю. Наразі відремонтували шість. Однак майже усі школи функціонують у дистанційному режимі. До окупації тут налічувалося 2 560 школярів, нині 1 878. 

Також на 90% відновлено роботу малого та середнього бізнесу.

«До війни промисловий потенціал громади становили підприємства з перероблення: маслозавод, цех з розливу мінеральної води, підприємство з виробництва борошна, хлібзавод, група компаній з перероблення томатів тощо. Унаслідок бойових дій усі вони зазнали значних пошкоджень і не працювали. Але на сьогодні 90% малого та середнього бізнесів відновили роботу», – сказав Кухта.

У Снігурівській громаді зруйновано або пошкоджено близько третини житлових будинків. Станом на сьогодні 177 мешканців, які втратили своє житло, вже отримали сертифікати на суму близько 134 млн грн за програмою «єВідновлення», що становить більшість з тих, хто подав заявки. Крім того, до комісій надійшло 594 заяви на компенсацію ремонту пошкодженого житла, з яких 423 вже задоволено на суму понад 36 мільйонів гривень.

Іван Кухта згадує, що спочатку було дуже важко знайти спеціалістів, здатних фахово оцінити збитки від руйнувань. Довелося навіть привозити фахівців з Миколаєва, аби вони навчали місцевих.

Паралельно триває і робота щодо розбудови цивільної інфраструктури. Наразі в Снігурівці майже завершили облаштування Центру безпеки, який створюють за власні кошти. У ньому розмістяться відділок поліції, пожежна охорона та організація з гуманітарного розмінування. Також підготовлено майданчик і підведено комунікації для будівництва сучасного модульного Центру надання адміністративних послуг. Крім цього, відновлено пішохідний міст та шість автомобільних мостів.

Фото: «Укрінформ»

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів