Чи потрібно саджати дерева: благоустрій Херсона та Миколаєва – не на часі?

Чи потрібно саджати дерева: благоустрій Херсона та Миколаєва – не на часі?

Автор: Ганна Власенко 28 Августа 2023 15:10

Доречно чи не доречно сьогодні проводити роботи з благоустрою та озеленення населених пунктів, що перебувають поблизу лінії фронту чи в зоні бойових дій? Чи потрібно саджати дерева в Херсоні, який цілодобово під обстрілами? Чому жителі й Херсона, і сусіднього Миколаєва так неоднозначно ставляться до проблем благоустрою під час війни? Не на часі? Спробуємо проаналізувати ситуацію.

У МИКОЛАЄВІ ХОЧУТЬ ЗНЕСТИ БЛИЗЬКО СОТНІ ДЕРЕВ

Нещодавно Миколаїв сполошився. Мовляв, місцева влада має намір знищити близько тисячі дерев – заради прокладання дюкера по Центральному проспекту. Роз'яснення стосовно цього питання надав міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич в інтерв'ю «Укрінформу».

«Цим займається обласна військова адміністрація. З держбюджету виділено гроші на реконструкцію зруйнованих обстрілами мереж водопостачання. Обласне управління капітального будівництва розробило проєкт і подало його на узгодження екологам. Частина цього дюкера дійсно проходитиме проспектом, і для цього слід знести деякі зелені насадження.

На мою думку, було б логічно прокладати дюкер по тротуару, між деревами. Але кажуть, що під час цих робіт все одно можна пошкодити коріння дерев. Зараз це питання в процесі обговорення. Потенційно може бути знесено близько 100 дерев. Можна буде говорити конкретніше, коли побачу проєкт», – пояснив мер міста.

Довідка. Дюкер – це напірний трубопровід для постачання рідин або газів, що прокладається як через різні водні перешкоди (річки, озера, водоймища, морські акваторії тощо), так і через сухі ділянки (по схилах та дну ярів, під залізницею чи дорогою). Дюкери використовуються в системах водопостачання, у каналізаційних системах, у системах зрошення тощо.

Тобто задля того, аби в домівках жителів Миколаєва була якісна вода, потрібна жертва в кілька десятків (не сотень!) дерев.

При цьому дехто з миколаївців висловлює протест проти вирубки дерев. Люди не розуміють, чому повинні страждати зелені насадження, адже, на їхню думку, у місті замало зелених зон. До того ж місцеві жителі пригадують, що на початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Центральному проспекті Миколаєва вже знесли сотні тополь, які пішли на будівництво бліндажів.


Миколаїв, обрізка дерев по вулиці Лягіна в серпні 2023 року. Місцеві активісти обурені, що з красивих і потужних платанів комунальники роблять стовпи без крони. Фото із соцмережі

Мер Миколаєва вважає, що проблема в самих людях.

«Коли ми кажемо, що будемо купувати й саджати дерева, то у відповідь чуємо: ви що збожеволіли, у нас немає води, будинки зруйновані, а ви дерева саджаєте!» – підкреслює Олександр Сєнкевич.

Тож чи варто під час війни займатися такими «дрібницями», як висадка дерев, квітів, підстригання газонів, проведення санітарної обрізки насаджень тощо?

У ХЕРСОНІ ПІД ОБСТРІЛАМИ ЗАЙМАЮТЬСЯ БЛАГОУСТРОЄМ ТА ОЗЕЛЕНЕННЯМ

Автор цих строк вимушено прожила в Миколаєві 6 довгих місяців, ховаючись у цьому місті від страшних обстрілів рідного Херсона. Пам'ятаю, як зустрів мене наприкінці листопада 2022 року сірий, безлюдний, понівечений ворожими обстрілами Миколаїв.

А вже в березні місто наче прокинулося! Комунальники почали прибирати сміття, обрізати гілля, очищувати від торішньої трави та листя зелені зони, сквери, парки.

Я дивилася на це копошіння миколаївських комунальників і відчувала радість від того, що сіре втомлене місто, яке ще донедавна страждало від рашистських обстрілів, поступово оживає. Але в той же час з’являлися сльози від усвідомлення, що в рідному Херсоні ще не скоро розпочнеться подібна комунально-прибиральна метушня.

В інтерв'ю «Укрінформу» мер Миколаєва підкреслив, що можна нічого не робити та все списати на війну. Не ремонтувати дороги, не саджати дерева, не відновлювати будинки, не вивозити сміття…

«Я вважаю, що наші хлопці й дівчата воюють на фронті саме задля для того, щоб бачити свої міста комфортними, щоб їхні мешканці залишалися тут жити, а не думали, як покинути країну. Тому восени в Миколаєві ми будемо висаджувати дерева», – наголосив Олександр Сєнкевич.

Згодна з ним на сто відсотків. Треба саджати дерева, треба робити свою справу, треба, попри все, намагатися жити далі. І сьогодні в Херсоні героїчні комунальники роблять усе можливе для створення комфорту для людей та задля того, аби не місто не захаращували бур’яни.

Щодня Херсонська міськрада повідомляє, які роботи було виконано заради благоустрою міста. Наприклад, лише за минулі вихідні працівники КП «Парки Херсона» збирали й вивозили сміття в декількох районах міста, косили зелені зони та проводили садово-паркові роботи по вулиці І. Кулика, згрібали та вивозили скошену траву… І це – окрім робіт з вивезення звалищ, утворених внаслідок підтоплення, а також з ліквідації наслідків ворожих обстрілів.


Херсон, серпень 2023 року. На зеленій зоні Корабельної площі триває висадка декоративних насаджень. Фото Ганни Власенко

Радісно від того, що в Херсоні проводять озеленення, зокрема й тих територій, що донедавна стояли під водою внаслідок затоплення через підрив окупантами Каховської ГЕС. Приміром, днями бачила, як на Корабельній площі люди в касках та бронежилетах копошилися на зеленій зоні. Вони висаджували молодесенькі ялинки та кущики якоїсь декоративної зелені.

У соцмережах, щоправда, одразу ж прокотилася хвиля сарказму – мовляв, не на часі, бо обстріли, це просто влада піариться тощо...

А я, побачивши навіть такі невеличкі зміни в зовнішньому вигляді площі, ковтнула сльозу радості. Бо я дуже хочу, щоб мій рідний Херсон оживав. Потроху, помаленьку, обережно, але оживав. Бо жити – на часі завжди, як і саджати дерева, будувати дім, народжувати дітей.

Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів