Лише власник пошкодженого або зруйнованого внаслідок російської агресії житла має виключне право отримати компенсацію, чи гроші від держави може одержати й людина, що проживає в будинку на законних підставах? Нині це питання цікавить чимало українців. Відповідь на нього надає «Юридичний порадник для ВПО», запущений за підтримки Мінреінтеграції.
Так, нещодавно за правовою допомогою звернулася жінка з подібним запитанням. Вона розповіла, що квартиру, в якій проживала її сім’я, свого часу її чоловік отримав як службове житло. Але квартира приватизована не була. Зараз будинок зруйнований.
«Чи можемо ми претендувати на компенсацію? Це було наше єдине житло», - запитує жінка.
Відповідь опублікована на сторінці Юрпорадника в соцмережі.
Так, відповідно до ст. 2 ЗУ «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна…» (далі - Закон) отримувачами компенсації за пошкоджені/знищені об’єкти нерухомого майна є люди, які є:
- власниками пошкоджених/знищених об’єктів нерухомого майна;
- замовниками будівництва;
- власниками спеціального майнового права на неподільні житлові об’єкти незавершеного будівництва, майбутні об’єкти житлової нерухомості;
- особами, які здійснили інвестування/фінансування будівництва;
- членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення в будівлі, будинок садибного типу, садовий або дачний будинок кооперативу, але не оформили право власності на нього;
- спадкоємцями цих осіб.
Отже, претендувати на компенсацію можуть лише власники майна (а в окремих випадках - особи, які вклали кошти в майбутнє житло, але формально власниками стати не встигли).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Важливі зміни в програмі «єВідновлення»: на Херсонщині відтепер можливе обстеження зруйнованого житла
Окрім того, відповідно до Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, звернутися за компенсацією може особа, яка:
- є власником знищеного об’єкта нерухомого майна,
- право власності зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та підтверджено відповідними відомостями з нього.
З вищесказаного виходить, що:
- претендувати на отримання компенсації може номінальний власник майна.
- право власності на таке майно повинне бути зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
- особи, які не є власниками та не мають “титульних” документів на таке майно, на жаль, НЕ можуть отримати компенсацію.
- проживання у житлі на підставі ордера, реєстрація місця проживання в такому житлі не створюють відносини власності, а отже, і не є підставою для отримання компенсації.
Це означає, що належні користувачі житла не можуть розраховувати на компенсацію? На жаль, так. Користувачі майна НЕ можуть претендувати на компенсацію за пошкоджене житло. Цим правом наділені лише власники.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Допомога батькам новонароджених: як отримати гроші замість бебі-боксу
На головній світлині: один із будинків, пошкоджених російськими обстрілами у Херсоні, липень 2024 р. Фото: фейсбук/Поліція Херсонської області
Тэги: