На Миколаївщині через забруднену внаслідок підриву Каховської ГЕС воду продовжили повну заборону на купання та риболовлю. Зокрема, до 1 серпня в річках і лиманах області, а також у Чорному морі не можна заходити у воду. Проте, як повідомляють миколаївські медіа, населення масово ігнорує заборону. Нагадаємо, що навіть відпочинок, просто лежачи на вологому піску, може бути небезпечним, адже брудна вода потрапляє і на нього.
Державна екоінспекція Південно-Західного округу повідомила, що заборону на купання та риболовлю продовжено з метою запобігання погіршенню санітарно-епідеміологічної ситуації через підрив Каховської ГЕС.
«На водних об’єктах Миколаївської області:
- Чорному морі,
- Бузькому лимані,
- Дніпро-Бузькому лимані,
- річках Інгулець, Інгул, Південний Буг (нижче м. Нова Одеса)
до 1.08.2023 – продовжено повну заборону купання;
до 15.07.2023 – продовжено повну заборону любительського та промислового добування (вилову) водних біоресурсів та реалізацію водних біоресурсів без документів походження та/або виловлених у зазначених водоймах», – ідеться в повідомленні держекоінспекції.
Тим не менш, спека, що триває на півдні України, змушує багатьох жителів Миколаєва та області шукати порятунку біля води. Людей не зупиняє заборона на купання, пише місцеве видання «Новини-N».
Людей на пляжах Миколаєва відносно небагато, але майже всі відпочивальники іноді занурюються у воду, а дехто плаває по 10-15 хвилин і більше, зазначає видання і публікує фото.
Пляжі Миколаєва, липень-2023. Фото: novosti-n.org
Тим часом екологи наголошують: вода у водоймах Миколаївщини небезпечна для здоров'я – проби показали наявність у ній ледь не всієї таблиці Мендєлєєва.
Два тижні тому команда всеукраїнського молодіжного руху Let's do it Ukraine спільно з «Українським науковим центром екології моря», за сприяння органів місцевої влади, взяла проби води та донних відкладень з водойм Миколаївської і Херсонської областей – із Дніпра, Інгульця, затоплених територій та Дніпро-Бузького лиману. Як повідомляє координатор Let's do it Ukraine у Миколаївській області Міла Юрченко, проби проаналізовано в лабораторії УкрНЦЕМ.
Результати показали, що, починаючи з Дніпра поблизу Херсона, у Дніпро-Бузькому лимані, у Чорному морі біля Очакова та в Одеській затоці однакова структура забруднення, пише видання «Миколаївські новини». На всіх цих точках вміст нафтопродуктів, токсичних металів (цинк, кадмій, миш'як!) та хлорорганічних сполук перевищує гранично допустимі концентрації.
Варто пам’ятати, що ці забруднювачі мають тенденцію накопичуватися у тканинах організмів. Концентруючись у харчовому ланцюзі, вони можуть завдавати шкоду організмам, що знаходяться на верхніх рівнях харчування, у тому числі й для людини.
Екологи беруть проби води у забруднених водоймах Миколаївщини. Фото: niknews.mk.ua
4 липня у зазначених контрольних точках було взято повторні проби для аналізу та порівняння результатів.
«Але під час забору проб здивувало безвідповідальне ставлення людей до свого здоров'я та здоров'я своїх близьких. На фото/відео можна побачити стан води. Невже людина при здоровому глузді піде купатися і дозволить це своїм дітям? Це ж наскільки потрібно ненавидіти себе і своїх дітей, щоб наражати їх на небезпеку?» – дивується Міла Юрченко.
За даними Міністерства охорони здоров’я, майже 35% проб води, відібраних з поверхневих водойм у Дніпропетровській, Запорізькій, Одеській, Миколаївській і Херсонській областях, не відповідають гігієнічним нормам.
«Станом на 4 липня з 604 проб, за результатами досліджень, 540 не відповідають гігієнічним вимогам. Зафіксовані перевищення санітарно-хімічних, мікробіологічних і токсикологічних показників. Серед небезпечних – сальмонели, яйця та личинки гельмінтів, кишкова паличка, ротавірус. Також виявляють холероподібний вібріон», – ідеться в повідомленні пресслужби МОЗ.
У зв’язку з цим, заборона на купання діє на Херсонщині, Миколаївщині та Одещині, і вкрай важливо, щоб люди не нехтували нею, адже така вода небезпечна для здоров’я через ризики кишкових інфекцій та ротавірусу, наголошує головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.
Тэги: