Днями стало відомо, що окупаційна влада Криму запровадила «особливий режим» в'їзду та виїзду на адміністративному кордоні між півостровом та лівобережною частиною Херсонщини. Що це може означати для цивільного населення окупованої частини області?
Нагадаємо, згідно з «особливим режимом», відтепер потрапити в Крим з лівобережжя Херсонщини можна лише через три пункти пропуску: Армянськ, Перекоп та Джанкой. Іншими шляхами проїзд чи прохід на півострів окупаційна влада заборонила.
Яка мета цієї заборони? Українські експерти вважають, що введення «особливого режиму» є ще одним методом тиску на місцеве населення з метою його паспортизації, пише «Суспільне Крим».
Так, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров каже, що це «закриття» Криму повертає пропускний режим, який був між окупованим півостровом та материковою Україною до 24 лютого 2022 року.
«У цьому так званому указі говориться про те, що режим на цих пунктах пропуску на територію АР Крим такий самий, як і на контрольно-пропускних пунктах на державному кордоні РФ. У мене одразу виникла думка, як я ознайомився з цим документом, що росіяни використовуватимуть Крим чи вже використовують для нового такого розширення агресії на материкову частину України», – зазначив він.
Рефат Чубаров вважає, що для цивільних обов'язковою умовою проїзду в Крим окупанти зроблять наявність російського паспорту. І це, на його думку, ускладнить життя саме українцям, які перебувають в окупації.
«Громадяни, які живуть в Херсонській та Запорізькій областях, використовують Крим для того, щоб звідти переїхати на територію Росії, а потім вже добратися до території третіх країн, бо вони хочуть евакуюватися звідти, де є війна. А тепер цим людям буде важко, а можливо, вони не зможуть заїхати до Криму, бо їх будуть змушувати отримати російські паспорти», – сказав голова Меджлісу.
У представництві президента в АР Крим теж вважають, що так званим «особливим режимом» пропуску в Крим людей змушуватимуть отримувати російські паспорти.
«Якщо там буде встановлення, а скоріше за все так і буде, оцієї системи, які відображають в тому числі й паспортні документи, то звичайно це буде як один із способів примусової паспортизації. Вони намагаються таким чином виявляти на новоокупованих територіях тих людей, хто проти захоплення, і тих, кого вони можуть утримувати й незаконно затримувати», – зазначила заступниця постійної представниці президента в АР Крим Ольга Куришко.
А от військовий експерт Іван Ступак вважає, що рішення про запровадження «особливого режиму» має військову складову. На його думку, головна причина «закриття» Криму – завадити роботі Сил оборони України на окупованому півострові.
«По Криму останнім часом багато чого прилітає: по штабу, флоту, військових об'єктах, наземних морських об'єктах. Це дуже непокоїть російські каральні органи, російські окупаційні органи. Тому швидше за все було ухвалено рішення запровадити додатковий режим на кордоні з Херсонщиною для того, щоб уберегтися від проникнення на територію Криму української диверсійної групи, яка буде наводити координати, наводити український вогонь. Або навпаки, виїзд із території Криму людей, які везуть чутливу інформацію про розміщення російських військ, штабів, кораблів тощо», – повідомив Ступак.
Як повідомляла «Гривна», навесні 2022 року на КПП «Армянськ» російські окупанти затримали херсонця Ігоря Козлова, коли він намагався вивезти дружину з дітьми з окупації. Нещодавно чоловіка засудили до 11 років колонії суворого режиму.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Крим став величезною в’язницею для наших громадян із Херсонської та Запорізької областей
Тэги: