«Була дуже сильна паніка, що ми не повернемося додому»: історія повернення херсонського хлопчика з «канікул»

«Була дуже сильна паніка, що ми не повернемося додому»: історія повернення херсонського хлопчика з «канікул»

Автор: Ганна Власенко 10 Січня 2024 11:45

Завдяки організації Save Ukraine, яка займається поверненням вивезених дітей, протягом 2023 року з Росії та окупованих територій вдалося повернути 226 дітей. Повертати дітей в Україну – справа складна, а кожна історія – вражає.

«Новини Приазовʼя» поспілкувалися з жителькою Херсона Аллою, якій за допомогою організації Save Ukraine вдалося повернути сина з табору окупованого Криму. Туди дитина потрапила у жовтні 2022 року. Їхали начебто на 2 тижні на канікули, втім, російські окупаційні сили не квапилися повертати дітей.

«Діти повинні були повернутися 21 жовтня, проте десь 15 жовтня подзвонив Даня і каже, що мама, нам кажуть, що ми тут довше будемо. Я кажу: «Та ні, ви 21 приїдете додому, все буде добре». Десь числа 16 пізно дзвонить класний керівник і каже просто: «Забирайте своїх дітей». І зв’язок з ним пропав, у батьків почалася просто паніка. Пішли балакати з директором, дізнаватися, що сталося», – розповіла херсонка.

Директор школи запевнив, що дітей привезуть пізніше, каже жінка. Але дітей так і не привезли, а вже 11 листопада ЗСУ звільнили Херсон, проте єдина найшвидша дорога до Криму була перекрита, зазначила Алла.

Адміністрація кримського табору на зв'язок з батьками не виходила. Дітей можна було забрати самостійно, втім мало хто з батьків міг собі фінансово дозволити поїздку до окупованого Криму. Аллі вдалося повернути сина через пів року.

 «Батьки повинні були за свій кошт їхати. Коли я дзвонила перевізникам, мені казали такі досить великі суми 1-1,5 тис. доларів. Проте на той момент в мене таких грошей не було і єдиний шлях, який я змогла знайти – через Save Ukraine. Повністю поїздка до Криму і назад до Києва зайняла 14 днів. Було морально важко на допитах у Білорусі. Під час допитів нас тримали 14 годин в аеропорту «Внуково». Нас там допитували. Морально це було важко. В них ставлення таке до людини, що ти ніхто, якщо в тебе немає паспорта РФ. На тебе дивляться зверхньо, балакають досить грубо, не дивлячись на те, що я жінка. Я без зброї, я просто поїхала за дитиною. Морально це було досить важко», – каже жінка.

Читайте також: Маленького Єлисея з Херсонщини ледь не всиновили: ще трьох дітей вдалося повернути з ТОТ

Син Алли Данило був упевнений, що канікули у Криму триватимуть два тижні. Вже на третьому тижні діти почали підозрювати, що їх не збираються відвозити до Херсона. У таборі їх почали налаштовувати не повертатися додому.

«Казали, що до України нам не слід вертатися, тому що «в нас не буде майбутнього, там завжди будуть постріли» та росіяни хотіли звільнити від нас самих. Сказали, що «ми повинні бути вдячні Росії, що вони нас забрали, а Україна ніхто». Навіть вони казали у своїх новинах, що це вони оплатили поїздку до України назад додому українським дітям. Була дуже сильна паніка, що ми не повернемося додому. Спочатку ми подумали, що нас просто залякують, щоб ми себе гарно вели, але потім нас вже перевели в інший табір, де ми залишилися на пів року», – розповів хлопець.

За словами хлопця, спочатку у таборі до дітей ставилися добре, а потім почали примушувати робити те, чого вони не хотіли. Наприклад, їх змушували чистити морське узбережжя перед приїздом інших дітей.

 «До нас приїжджала прем’єрка з Москви та нам керівництво табору казало, щоб ми одягалися гарно та прибирали свої кімнати, виступали на сцені та співали гімн Росії, «вперед Росія» і третю пісню забув. Тобто нам казали, щоб ми казали, що до нас дуже гарно ставляться. Коли у нас була зарядка, ми повинні були стояти, коли грав гімн Росії. Старшокласники, які були за Україну, вони сиділи, але потім писали пояснювальну, чому вони сиділи під гімн Росії», – згадує Данило.

За даними національного порталу «Діти війни», всього з 24 лютого 2022 року Росія вивезла 19 тисяч 546 дітей. Це лише ті випадки, які вдалося зафіксувати офіційно. Реальна цифра набагато більша. Про це говорив президент Зеленський. Повернулися до України станом на 5 січня 2024 року 387 дітей.

Читайте також: Відчули всі переваги «російського світу»: з окупованого лівобережжя Херсонщини повернули 12-річного хлопця з бабусею

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів