Бруківка чи захисники: Одеса чимало коштів витрачає на ЗСУ, Харків – на благоустрій, а Херсон бореться за існування

Бруківка чи захисники: Одеса чимало коштів витрачає на ЗСУ, Харків – на благоустрій, а Херсон бореться за існування

Автор: Марина Поліщук 21 Листопада 2023 10:00

Яку частку в бюджетах українських обласних центрів складав військовий ПДФО, який тепер спрямовано в Держбюджет? На яку суму при цьому в 2023 році міста профінансували Сили оборони, а скільки витратили на благоустрій? Подробиці – далі в матеріалі.

Отже, українські міста втратили військовий ПДФО. І якщо для одних це потягне не надто великі збитки, то для інших це втрата майже всього доходу, практично – всіх засобів для існування. Крім того, мери міст кажуть, що в них також забрали можливість допомагати Силам оборони, бо якщо в бюджеті – дірка, то й захисникам не буде з чого виділяти кошти.

Тим часом у багатьох містах люди виходять на мітинги з вимогою до місцевої влади спрямовувати гроші на ЗСУ, а не витрачати їх на бруківку, клумби, фонтани тощо.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Не фонтани і не велодоріжки»: жителі Миколаєва вимагають від влади збільшити допомогу ЗСУ

Скільки саме коштів було закладено в місцевих бюджетах на 2023 рік на підтримку Сил оборони – і скільки при цьому в містах витратили на благоустрій? Відповідний аналіз здійснив Forbes, перевіривши, які суми виділяли на підтримку обласних бригад ТрО протягом 9 місяців цього року.

Напряму зі свого бюджету громади можуть фінансувати лише власні бригади територіальної оборони. Після повномасштабного вторгнення РФ у кожній області було створено одну або декілька бригад ТрО. Від червня минулого року вони стали повноцінними військовими бригадами, які воюють на різних ділянках фронту.

Отже, станом на 1 жовтня 2023 року 21 місто сумарно спрямувало 3,8 млрд грн на потреби Сил оборони. Водночас на благоустрій витратили 12,8 млрд грн, пише Forbes. При цьому бюджети 21 міста мають планові доходи від військового ПДФО більш як у 26 млрд грн. Найменше – у Луцьку (354 млн грн), найбільше – у Харкові (4,7 млрд грн).


Інфографіка: Forbes

ПІВДЕНЬ УКРАЇНИ

Херсон в аналітичній таблиці Forbes посів останнє місце. Видатки на тероборону тут знайти не вдалося. Проте й на благоустрій тут виділено найменше – усього 8 млн грн, що схоже на фінансування лише зарплат. Дохід від військового ПДФО в Херсоні в 2023 році склав 730 млн грн.

Для Миколаєва втрата військового ПДФО – дуже болюча тема, як уже не раз повідомляла «Гривна». Миколаїв – одне з найбільш мілітаризованих міст України: у 2023 році податок з зарплат військовослужбовців тут склав 2,6 млрд грн. При цьому тероборону тут профінансовано на 29 млн грн, а на благоустрій виділено 627 млн грн.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Офіційно: військовий ПДФО відібрали в місцевих громад – Очаків та Миколаїв у розпачі

Одеса – на другому місці серед українських міст за рівнем видатків на оборону – 558 млн грн, кошти розподіляють на дві бригади ТрО. На благоустрій виділено 886 млн грн.

СИТУАЦІЯ В ІНШИХ МІСТАХ

Лише Житомир віддає перевагу обороні, а не благоустрою: 547 млн грн та 246 млн грн відповідно. Це становить 8,7% та 3,9% від видатків бюджету.

Ще одне місто, Луцьк, фінансує оборону та благоустрій паритетно: 156 млн грн та 152 млн грн відповідно. Решта обласних центрів витрачають на благоустрій набагато більше. 

В абсолютних цифрах найбільше фінансування обох напрямів у Дніпрі: 1,4 млрд – на оборону і 3,2 млрд – на благоустрій.

У частці від усього бюджету найбільше на благоустрій витратили Чернівці – майже 19%, на тероборону витратили лише 0,1%, або 5 млн грн. 

У Харкові та Ужгороді теж не вдалося знайти видатки на тероборону. При цьому в Харкові з найбільшою часткою військового ПДФО на благоустрій заплановано майже 1 млрд грн.

Київ не включено в аналіз, бо в столичному бюджеті склалася унікальна ситуація з видатками на оборону.

ЯК РАХУВАЛИ

Forbes повідомляє, що рахували тільки видатки за статтями «Заходи та роботи з територіальної оборони» та «Інші заходи громадського порядку та безпеки».

Не враховувалися видатки на заходи з мобілізаційної підготовки населення, соціальне забезпечення та лікування ветеранів, відновлення від наслідків агресії, будівництво укриттів, фінансування муніципальних формувань з охорони порядку тощо, адже всі ці видатки не мають безпосереднього впливу на бригади ТрО, які перебувають на фронті. Також підтримка Сил оборони могла бути включена в інші статті видатків і розмита серед видатків на інші, цивільні, потреби. Такі видатки також не враховувалися через неможливість визначити, яка саме частина коштів спрямовується на Сили оборони.

Для визначення видатків на благоустрій враховувалася лише одна стаття – «Організація благоустрою населених пунктів». Згідно із законом про благоустрій, елементами благоустрою є дороги, зелені насадження, системи поводження зі сміттям, зовнішнє освітлення, монументальне мистецтво, майданчики, малі архітектурні форми тощо. Ця стаття видатків є оцінкою щодо нижньої межі, адже фактичні роботи з благоустрою можуть проводитись і в межах інших статей бюджету, наприклад у разі будівництва нових обʼєктів комунальної власності.

Адміністративні центри Донецької, Луганської областей та Криму не аналізувалися.

Цей аналіз не дає повної картини фінансування ТрО, адже місцевих бюджетів значно більше, ніж лише кошториси обласних центрів. Це бюджети областей і окремих громад, які також можуть фінансувати власну тероборону (і благоустрій).

Інформацію про видатки взято з ресурсу Openbudget станом на 1 жовтня 2023 року, тому зміни, які відбулися в останньому кварталі 2023-го, не враховано.

Фото: Instagram/groshi.na.zsu

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів