Битва за південь. Генштаб оприлюднив хронологію звільнення правобережної Херсонщини

Битва за південь. Генштаб оприлюднив хронологію звільнення правобережної Херсонщини

Автор: Марина Поліщук 28 Мар. 2023 16:45

Битва за південь України – окрема яскрава сторінка в історії відбиття російської агресії Силами оборони України. В основному, вона була зосереджена на Херсонщині, але зачіпала також території Одеської, Миколаївської та Запорізької областей. Генеральний штаб Збройних сил України оприлюднив офіційну інформацію про те, як відбувалося звільнення правобережної частини Херсонщини, та про найбільш знакові перемоги Сил оборони на півдні.

Херсонська область (площа близько 28 500 кв. км) вночі 24 лютого була атакована військовими РФ з території тимчасово окупованого Криму й захоплена в перші дні вторгнення. Херсон, в якому раніше проживало близько 280 тисяч осіб, був зайнятий вже на початку березня 2022 року. Херсонщина – єдина область, яка має вихід до обох морів, Азовського й Чорного. Крім того, через Херсонську область проходить єдиний наземний шлях до Криму та пролягає Північно-Кримський канал, яким на півострів свого часу подавали прісну воду з Дніпра.

Напруження на цій ділянці фронту посилювалося необхідністю поєднання різних родів та видів військ (частин сухопутних, повітряних, морських Сил) під час відбиття ворожої агресії. Від березня 2022 року оборону в цій операційній зоні очолили генерал-лейтенант Андрій Ковальчук, генерал-майор Михайло Драпатий та інші досвідчені командувачі українського війська, яких добре знали військовослужбовці на фронті та громадяни України в тилу завдяки їхнім успішним діям на попередніх етапах війни протягом 8 років відбиття російської агресії.

Нагадаємо найбільш знакові перемоги Сил оборони України на півдні в період весни-літа 2022 року:

- знищення 24 березня на рейді в Бердянську російського десантного корабля;

- знищення 13 квітня флагмана російського військового флоту крейсера «Москва»;

- звільнення 30 червня острова Зміїний;

- систематичні знищення авіації та складів боєприпасів противника на аеродромі поблизу Чорнобаївки, про що навіть було створено безліч пісень.

У жовтні 2022 року обстановка у Південно-Західній оперативній зоні (ОЗ) набула нової динаміки, захисники України продовжили розпочату в серпні наступальну операцію. Сили оборони України були об’єднані в Оперативно-стратегічне угрупування військ «Херсон», до складу якого входили Оперативні угруповання військ «Миколаїв» і «Кривий Ріг» та інші складові Сил оборони.

Українському командуванню вдалося об’єднати в єдиний механізм засоби розвідки, управління та ураження, що дозволило координувати зусилля всіх підрозділів під час виконання поставлених бойових завдань.

Українські війська блокували сили противника в районах їхнього зосередження і завдавали по них авіаційних та ракетно-артилерійських ударів, а також періодично атакували виявлені слабкі ділянки оборони на правобережжі річки Дніпро за підтримки важкої бронетехніки.

Генштаб зазначає, що в жовтні 2022 року в місті Херсон перебували найбільш підготовлені та найбоєздатніші російські підрозділи. Велика частка з них – десантні війська РФ, російські сили спеціального призначення та морська піхота. Вони складали кістяк угруповання, який також посилювався мобілізованим складом, досягаючи кількості 40 тисяч.

Крім того, існувала небезпека, що в разі втрати Херсона російські окупанти можуть підірвати дамбу Каховської ГЕС, спричинивши затоплення значних територій та населених пунктів України. Але переважаючі сили ворога не зупинили наступального пориву ЗСУ.

Хронологія наступу

1-5 жовтня 2022 року Сили оборони України, демонструючи натиск та ініціативу, продовжили наступ на півночі Південно-Західної ОЗ, звільнивши населені пункти:

- Золота Балка,
- Хрещенівка,
- Гаврилівка,
- Михайлівка,
- Новоолександрівка,
- Дудчани,
- Велика Олександрівка,
- Мала Олександрівка,
- Давидів Брід,
- Новопетрівка та інші.

Бригадний генерал Олексій Громов, заступник начальника ГОУ ГШ ЗС України, під час онлайн-брифінгу представників Сил безпеки та оборони України 6 жовтня 2022 року повідомив, що з 1 жовтня на Херсонському напрямку українські війська звільнили 29 населених пунктів. На різних ділянках фронту глибина вклинення українських військ склала від 10 до 20 км.

Розвиток українського наступу вздовж правого берега Дніпра та лівого берега річки Інгулець призвів до втрати стійкості оборони ворога та її подальшого руйнування в північно-східному секторі.

Зазнаючи втрат, російські війська почали відхід у напрямку міста Берислав та перегруповувалися в районі села Милове.

11-15 жовтня, відбивши контратаки противника, українські війська продовжили наступ з району села Давидів Брід у напрямку сіл Іщенка й Костромка та вздовж правого берега Дніпра в напрямку сіл Дудчани – Милове.

Закріплювали успіх у звільнених у першій декаді жовтня населених пунктах Бериславського району:

- Нововасилівка,
- Новогригорівка,
- Нова Кам’янка,
- Трифонівка,
- Червоне.

11 та 13 жовтня Сили оброни України авіаударами уразили 4 позиції ППО ворога в Бериславському й Каховському районах, а також 5 місць скупчення живої сили, озброєння і техніки в Бериславському, Баштанському, Миколаївському й Херсонському районах.

16-20 жовтня Сили оборони України прорвали російську оборону в районі села Суханове та продовжили наступальну операцію в напрямку населених пунктів Нова Кам’янка – Берислав.

Бойова авіація ЗСУ завдавала ударів по ворожих позиціях; українські війська продовжували ракетно-артилерійські удари по пунктах управління ворога (було знищено командний пункт 247-го десантно-штурмового полку 7-ї десантно-штурмової дивізії), позиціях протиповітряної оборони, переправах та складах боєприпасів поблизу Херсона, Берислава та Нової Каховки.

Сили оборони України здійснювали вогневий контроль за російською логістикою, завдавали авіаційних і ракетно-артилерійських ударів по оборонних позиціях та військовій техніці противника.

Так, 21 жовтня українська авіація відпрацювала по скупченню техніки ворога й опорних пунктах в Бериславському і Баштанському районах, а в Каховському районі – по позиціях систем ППО.

21-22 жовтня артилерійськими ударами було знищено 7 російських складів з боєприпасами в Первомайському та Бериславському районах.

24 жовтня українські артилеристи вразили ще три склади боєприпасів у Бериславському та Каховському районах.

Нарощуючи вогневий тиск на противника українські війська завдали високоточного удару в район села Каїри (27 км на північний схід від міста Нова Каховка) Херсонської області.

Завдяки уміло застосованій тактиці, станом на 24 жовтня 2022 року наші війська звільнили на Херсонщині 90 населених пунктів, в яких мешкали понад 12 тисяч осіб.

Значну роль в боях за Херсонщину відігравала українська авіація. Ось дані лише за три дні наступу:

26 жовтня українською штурмовою та армійською авіацією було відпрацьовано 6 ударів по силах ППО ворога, по опорному пункту та по трьох районах скупчення живої сили, озброєння та техніки на Бериславщині та в Миколаївському районі.

28 жовтня українська авіація, нарощуючи зусилля, завдала 8 ударів по районах зосередження сил та військової техніки противника, розгорнутих системах ППО та опорному пункту в Миколаївському, Первомайському й Бериславському районах. У Бериславському та Миколаївському районах було знищено три склади боєприпасів ворога.

29 жовтня українські війська, посилюючи тиск, атакували російські позиції на північному відрізку лінії фронту на Херсонщині поблизу населених пунктів Милове, Суханове, П’ятихатки, Іщенка, Брускинське та Садок.

30 і 31 жовтня наступальні дії продовжувалися на північний захід від міста Берислав та від села Чорнобаївка. З метою недопущення перекидання російських резервів з лівого на правий берег Дніпра українські війська знищили дві баржі окупантів поблизу Антонівського мосту. Також було знищено колону військової техніки ворога на підході до переправи.

Серією артилерійських ударів було знищено Антонівський міст, що суттєво сповільнило втечу окупантів. Вранці 8 жовтня 2022 року спалахнув Кримський міст, що з’єднує тимчасово окупований український півострів з РФ і яким здійснювався підвіз боєприпасів до кримського угрупування військ противника.

10 жовтня 2022 року пролунав вибух у військовій частині міста Джанкой на півночі окупованого Криму: тут, на військовому аеродромі, дислокується 39-й гелікоптерний полк 27-ї змішаної авіаційної дивізії 4-го командування ВПС та ППО Південного військового округу РФ, три авіаційні ескадрильї на Мі-8, Мі-35М, Мі-28 та Ка-52 окупантів. Там же дислокуються гелікоптери прикордонної служби ФСБ РФ.

29 жовтня було знищено мінімум три цілі надводних сил противника у Севастополі та на його зовнішньому рейді комплексним ударом українських безпілотних авіаційних та безекіпажних надводних комплексів.

До кінця жовтня, за результатами наступу українських військ, було звільнено 41 населений пункт, що створило передумови для переходу до нової фази наступальної операції. Ракетноартилерійські підрозділи вийшли на нові рубежі, що дозволило їм взяти під вогневий контроль російські позиції, пункти управління, склади та комунікації на значній території,

Така тактика дій, у поєднанні з інтенсивними ближніми атаками піхоти, дозволила Силам оборони України перехопити стратегічну ініціативу в Південно-Західній операційній зоні та змусити ворога розпочати евакуацію на правобережжі Дніпра.

Зрештою, у перших числах листопада, після низки успішно проведених наземних операцій українські військові зайшли в покинутий російськими військами Херсон. Звісно, російські ЗМІ пафосно оголосили про черговий «жест доброї волі» з боку окупаційних військ РФ – укотре промовчавши про те, що до цього «жесту» їх змусили ефективні, енергійні, грамотні дії Збройних сил та інших складових Сил оборони України.

Станом на 11.11.22 жодного російського окупанта не лишилося в українському місті Херсон.

Унаслідок наступальних дій Сил оборони України у Південно-Західній ОЗ було створено умови для звільнення всієї західної частини Херсонщини. Важливим чинником успіху Сили оборони стало уміле застосування наданого зарубіжними партнерами України високоточного ракетноартилерійського озброєння. Ураження Силами оборони України складів, пунктів управління, переправ, ліній постачання, місць скупчень особового складу і ОВТ противника з метою підриву боєздатності ворожого угруповання військ на правобережжі тимчасово захопленої Херсонської області призвело до панічної втечі противника з міста та втрати ним величезної кількості озброєння та особового складу.

Усі фото: Facebook/Генеральний штаб ЗСУ

Приєднуйтеся до нас:
Більше матеріалів

Тэги:

Оголошено вироки ще двом колаборантам – жителям Станіслава та Правдиного

«Ми вдягали вишиванки і "вишивали" перед окупантами – мозолили їм очі». Історія спротиву херсонки

Полуницю з окупованої Нової Каховки везуть у Рязань

Юрій Антощук: «Херсонщина довгий час буде максимально депресивним регіоном. Сподіваюся, що помиляюся» (інтерв’ю)

Дмитро Ярош: «Агент ГУР обіймав високу посаду в окупаційній адміністрації Херсонщини і був біля Сальдо»