Більшість херсонців вважають, що перейменування вулиць не на часі – результати опитування

Більшість херсонців вважають, що перейменування вулиць не на часі – результати опитування

Автор: Марина Поліщук 17 Сентября 2023 16:25

Нещодавно Фонд громади Херсона «Захист» проводив серед херсонців опитування на тему «Звільнена карта. Що думають херсонці про перейменування вулиць у місті». Результати дослідження днями були оприлюднені на сайті Фонду.

Отже, згідно з результатами опитування, більшість херсонців (88%) у різній формі стежать за процесом деколонізації топоніміки в Україні. 35% не тільки знають про те, що в країні почав діяти Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», а щонайменше, ознайомлені з його окремими положеннями. При цьому 88% опитаних підтримують прийняття цього закону.

Більша частина (64%) респондентів вважає, що розпочинати перейменування вулиць у Херсоні ще завчасно – треба дочекатися завершення війни. При цьому третина опитаних налаштована більш рішуче і воліє, що деколонізація топонімії розпочалася вже цього року.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Червень, вересень чи 11 листопада: коли святкувати День міста в Херсоні – думки містян та краєзнавців

Херсонці проявляють плюралізм у баченні моделей перейменування. Найбільш бажана модель перейменування – це поява на мапі міста нейтральних назв (ті, що орієнтують на місцевості, образно-поетичні та номерні). Таку модель підтримують 55% містян. Друга за популярністю модель – це повернення старих (дорадянських) назв, які не мають імперських сенсів (41% підтримки). Значну підтримку також отримали моделі, пов’язані з національним патріотизмом: збільшення кількості історичних, пов’язаних із боротьбою за незалежність України назв підтримує 40% опитаних, а появу назв, пов’язаних з іменами героїв, міст та військових частин у поточній війні з Росією підтримує 38% респондентів.

Цікавим є те, що в ситуації конкретного перейменування в Херсоні, респонденти у переважній більшості випадків віддають перевагу нейтральним або історичним назвам, якщо є така можливість.

Більшість херсонців (77%) хоче долучитися до процесу перейменування в Херсоні, і вважаюсь, що саме так і має бути – щоб якомога більше містян могли впливати на рішення в цій сфері. При цьому 80% вважає, що для цього достатньо голосувати в інтернет-форматі, а 10% хоче брати участь в обговореннях.

Далі – більш детальніше про голосування: відповіді херсонців на запропоновані запитання.

1. Чи чули ви про те, що 27 липня 2023 року вступив у дію Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», згідно якого в населених пунктах України повинно пройти перейменування вулиць, які підпадають під дію цього Закону?

2. Чи підтримуєте ви прийняття цього закону?

3. Коли, на вашу думку, необхідно розпочати перейменування вулиць у Херсоні?

4. Які спільні ідеї перейменування вулиць, на вашу думку, мають переважати у Херсоні? (Питання з сумісними альтернативами, тому сума відповідей може перевищувати 100%)

5. Якби ви обирали нову назву для своєї вулиці, то якому типу назви ви віддали б перевагу?

6. Як ви вважаєте, питаннями перейменування повинні займатися фахівці чи якомога більше херсонців?

7. Чи хотіли б ви особисто взяти участь у процесі перейменування?

8. Яким чином? N = 936 (ті, хто хотіли б ви особисто взяти участь у процесі перейменування)

9. Херсонською військовою адміністрацією запропоновані нові назви вулиць, які мають бути змінені на вимогу закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». Як із запропонованих нових назв ви підтримуєте? (Наступні питання з сумісними альтернативами, тому сума відповідей може перевищувати 100%)

Дослідження проведене з 25 серпня по 9 вересня 2023 року. Опитано 1213 жителів Херсонської міської громади старше 18 років – як тих, хто залишився в Херсоні, так і тих, хто виїхав з міста після 24 лютого 2022 року, користувачів інтернету. Похибка не перевищує більше 3%.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів