Актуально: газ подорожчав через попередників?

Автор: Іван МІНЗЕР 24 Октября 2018 15:23

Цього опалювального сезону ціна на газ для населення становитиме близько 8,55 гривні за 1 кубічний метр, тобто здорожчає блакитне паливо на 23%. Як вже писала «Гривна», таке рішення прийняли на екстреному засіданні Кабінету міністрів 19 жовтня. Зараз за газ ми платимо 6,96 гривні за куб. 

За словами міністра енергетики Ігоря Насалика, відповідно до домовленостей, які були досягнуті між урядом та Міжнародним валютним фондом, підготовлено проект постанови, який визначає нову ціну на газ для населення. Документ покладає спеціальні обов'язки на НАК «Нафтогаз України» продавати з 1 листопада 2018 року постачальникам газу для населення газ за ціною 8550 гривень за 1 тисячу кубічних метрів. Рішення було схвалено членами Кабміну одноголосно.

Проте, як дізнавалася «Гривна», сама постанова про нову ціну на газ ще не опублікована, документу не призначили номер, і станом на 24 жовтня облгази не отримували розпорядження із Києва. Проте, як зазначають у «Херсонрегіонгазі», ціна на їх товар зросте однозначно, питання лише в очікуванні документу.

Як намагався пояснити дії уряду прем'єр-міністр Володимир Гройсман, більше року тривали перемовини МВФ із метою зняти питання підвищення цін на газ для населення. Кредитори висували вимогу прирівняти ціни на газ для населення до рівня промисловості. За таких умов вартість блакитного палива зросла б на 60%. І начебто уряд на це не погоджувався. Тож, домовилися про перший стрибок ціни на 23%. Наступного року є намір про ще два етапи підвищення ціни -  у травні, відразу після президентських виборів, і в жовтні-листопаді. Проте це не анонсують, щоб не нашкодити, бо попереду президентські та парламентські вибори-2019.

ВИНУВАТІ ВСІ, АЛЕ НЕ ВОНИ

За словами Гройсмана, підвищення тарифів стало вимушеним кроком, «щоб країна могла далі розвиватися». Куди ж далі? Пробачте, але якщо так виглядає розвиток країни, то до чого ж ми доживемося? Як послухати наших урядовців, то нас підвищенням ціни на газ рятують із халепи, в яку українців почали втягувати попередники ще 12 років тому, і втягували, втягували нас аж до 2013-го «рятувального» року.

За словами Гройсмана, в 2006-2013 роки державний борг України був нарощений більш ніж на 50 мільярдів доларів. І тепер настав час повертати ці борги - у  наступні 5 років Україна має віддати більше 30 мільярдів доларів.

НАСКІЛЬКИ І КОЛИ ЗРОСТАВ БОРГ УКРАЇНИ?

Та чомусь урядовці у своїх виступах не згадали, що сукупний держборг України зріс удвічі до рекордно високого рівня в листопаді 2014 року і склав 1,37 трильйона гривень. А на сьогодні рівень заборгованості України наблизився до позначки 2 трильйона гривень.

За даними Міністерства фінансів України, в червні обсяг сукупного державного і гарантованого державою боргу збільшився до $ 76,29 мільярдів, або 1,998 трильйона гривень. Основна сума державного боргу, номінована в доларах США, становить 41,99%, в гривні - 32,19%, в спеціальних правах запозичення - 16,76%, в євро - 7,92%, в канадських доларах і ієнах - менш 1 %. У січні Гройсман заявив, що зовнішній борг становить 83% від внутрішнього валового продукту, тобто близько $ 1900 на кожного українця.

Крім того, економічний спад 2014-2015 років і 60-відсоткова девальвація гривні призвели до стрімкого зростання відношення державного боргу до ВВП України: з 40% в 2013-му до 81% в 2016-му. У 2017 році цей показник знизився до 72%, але залишається одним із найвищих у Східній Європі. У наших сусідів, Білорусі і Польщі, державний борг був на рівні 50% від ВВП, а в Румунії нижче 40%.

ЯК НАС ОБІЦЯЮТЬ РЯТУВАТИ?

Пом'якшенням правил отримання субсидій для населенням, про що на п'ятничному засіданні Кабміну повідомив міністр соцполітики Віталій Рева. Пізніше Президент країни заявив, що кількість отримувачів субсидії треба збільшити на 25%.

Та чи стане це рятівним колом? Навряд чи. Адже після змін щодо призначення субсидій з 1 травня 2018 року, наприклад, кількість мешканців Херсонщини, які отримали держдопомогу порівняно з минулорічним періодом зменшилася на більше ніж 50%. То що ті 25%?

Крім того, заплановані додаткові витрати бюджету-2019 на субсидії не перевищать аналогічну суму 2018 року - 70,1 мільярда гривень, прогнозує провідний науковий співробітник Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Олександра Бетлій.

Також Кабмін планує закрити недостачу в держбюджеті наступного року за рахунок прибутку «Нафтобазу» - в 2019 році держкомпанію зобов'яжуть перерахувати в бюджет 90% прибутку замість 75%. Спочатку проект бюджету на 2019 рік передбачав, що дивіденди від держкомпаній принесуть державі 44,544 мільярда гривень.

До речі, дотепер конкретно не відомо, чи отримає Україна фінансування МВФ саме цього року. Фонд планує надати $ 3,9 мільярда, програма розрахована на 14 місяців. Як зазначають, фінансування може бути розбите на 4-5 траншей. При хорошому розкладі, перший із них Україна може отримати вже в цьому році, вважає Бетлій.

Читайте також: Узимку на Херсонщині тепла не буде?

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів