На Херсонщині в результаті збройної агресії Росії на сьогодні пошкоджено близько 15 тисяч цивільних об’єктів. Третина з них не підлягають відновленню. При цьому архітектори пропонують узагалі не відновлювати певні пошкоджені об’єкти в Херсоні, а зробити їх меморіалами.
Про рівень руйнувань на Херсонщині від початку повномасштабного вторгнення РФ та кількість зруйнованих/пошкоджених будівель в інтерв’ю «Інтерфаксу-Україна» розповів голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін.
За його словами, унаслідок збройної агресії Росії загалом в області пошкоджено приблизно 15 тисяч цивільних об’єктів, серед них:
- майже 14 тисяч – житлові будинки,
- 274 заклади освіти та спорту,
- 181 лікарня,
- 43 об’єкти промисловості,
- вщерть зруйнований міжнародний аеропорт «Херсон».
«Щодо критичної інфраструктури: пошкоджено понад 850 км газопроводів, 17 котелень, ТЕЦ, більше 3,5 тисячі повітряних електроліній, 40 потужних підстанцій і майже 700 трансформаторних підстанцій, розграбовано й потрощено автобусні парки», – повідомив Прокудін.
Він додав, що майже третина з названих ним об’єктів уже не підлягає відновленню
«Тобто з названих мною 15 тисяч об’єктів не підлягають відновленню близько 5 тисяч будинків. Це внаслідок збройної агресії», – зазначив очільник області.
При цьому місцеві архітектори кажуть, що певні пошкоджені об’єкти в Херсоні можна не відновлювати, а зробити їх меморіалами, які б нагадували майбутнім поколінням про «братську любов» до них російського народу. Зокрема, таку пропозицію висловив херсонський архітектор Андрій Луцик, пише «IPC-Південь».
За його словами, ідеальним об’єктом для створення меморіалу є так звані Очаківські ворота в центрі міста. Вони були побудовані ще при заснуванні Херсона й нині також зазнали пошкодження від російської артилерії. Ці ворота є одним із символів Херсона, а їхнє зображення є на сучасному гербі міста.
Пошкоджені російськими обстрілами Очаківські ворота в Херсоні. Фото з відкритих джерел
Крім того, на думку Луцика, будівлю Херсонської обласної державної адміністрації, яка зазнала значних пошкоджень від обстрілів росіян, можна не відновлювати, а на її місці створити новий парк чи громадський простір.
«Перед війною сама будівля ОДА і комплекс будівель поруч був внесений до переліку пам’яток архітектури. За часом вона відноситься до так званого “сталінського ампіру”. Зараз будівля зазнала таких пошкоджень, що мова йде про фактично повне її відновлення. Хоча зовнішні елементи конструкції вціліли, але руйнування такі, що її доведеться комплексно реконструювати.
Питання, чи відновлювати будівлю ОДА, це питання відношення до культурної спадщини. Якщо херсонці вирішать, що “сталінський ампір” для них не є важливою культурною спадщиною – адміністрацію можна повністю перебудувати, або якось по-іншому переосмислити цю площу. Якщо херсонці захочуть – замість неї можна взагалі розбити новий парк, поєднавши таким чином Центральний ринок та Парк “Херсонська фортеця” зеленою алеєю», – зазначив Андрій Луцик.
Пошкоджена російськими обстрілами будівля Херсонської ОДА. Фото з відкритих джерел
На питання, куди саме можна перенести саму установу, архітектор відповів, що таких будівель у Херсоні безліч. Для нього, наприклад, прийнятним варіантом є комплекс СІЗО по вулиці Перекопській. Про те, що слідчому ізолятору не місце в історичному центрі міста, розмови йдуть давно, тож ХОДА може спокійно релокуватися в ці приміщення.
Як повідомляла «Гривна», архітектор Андрій Луцик також вважає, що Херсонський морпорт після Перемоги доцільно перенести в інший район міста.
Тэги: