У Херсоні – третя хвиля перейменування: тепер у місті є сквер Грушевського та вулиця Валентини Крицак

У Херсоні – третя хвиля перейменування: тепер у місті є сквер Грушевського та вулиця Валентини Крицак

Автор: Євген Веселов 12 Січня 2024 10:15

Херсонська влада оприлюднила чергову порцію топонімів, які перейменовано на виконання Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». Нові назви отримали 10 вулиць, 2 провулки та сквер. Це вже третя хвиля перейменування.

Як повідомляє ХМВА, нові назви отримали:

- вулиця Адмірала Макарова (Корабельний район) – перейменована на вулицю Віталія Новицького;

- вулиця Качалова (Корабельний район) – на вулицю Харіса Ширінського;

- вулиця Москвіна (Корабельний район) – на вулицю Івана Сагатовського;

- вулиця Перова (Корабельний район) – на вулицю Феофана Василевського;

- вулиця Сєрова (Корабельний район) – на вулицю Агронома Вагилевича;

- вулиця Островського (Корабельний район) – на вулицю Сестер Диканських;

- вулиця Олександрівська (Корабельний район) – на вулицю Героїв Рятувальників;

- вулиця Говорова (Дніпровський район) – на вулицю Генерала Петра Григоренка;

- вулиця Пархоменка (Дніпровський район ) – на вулицю Степана Чарнецького;

- вулиця 28-ї армії (Дніпровський район) – на вулицю Валентини Крицак;

- провулок Островського (Корабельний район) – на Молочну балку;

- провулок Панфілова (Дніпровський район) – на провулок Миколи Хвильового;

- сквер Потьомкінський (Центральний район) – на сквер Михайла Грушевського.

Нові назви топонімів були обрані за результатами відкритого голосування, яке проводилося на сайті ХМВА і участь у якому могли взяти всі охочі. Також попередньо свої висновки надає комісія з перейменування. Остаточне рішення ухвалює начальник міської військової адміністрації, керуючись результатами громадського консультування та мотивованим рішенням комісії.

До речі, нарешті під час третьої хвилі перейменування в Херсоні з’явилася вулиця Валентини Крицак. Увічнити пам'ять волонтерки вимагали громадські активісти, але в попередні рази влада винесла на обговорення два варіанти назви вулиці 28-ї Армії: імені Валентини Крицак або вулиця 124-ї окремої бригади територіальної оборони.

Ще на етапі обговорень експерти та члени робочої групи з топоніміки звертали увагу на те, що стикають лобами дві назви, які можна вважати рівноцінними. За результатами онлайн-голосування, яке тривало 5 днів і в якому взяли участь понад 3000 людей, перемогла назва 124-ї окремої бригади територіальної оборони. Але в членів робочої групи була інша думка. Більшість із них підтвердили її і на голосуванні 25 жовтня під час засідання. Роман Мрочко взяв паузу. І, як бачимо, дослухався до думки членів комісії.

Про цю ситуацію та про те, хто така Валентина Крицак, «Гривна» розповідала в матеріалі «Бути чи ні вулиці Валентини Крицак у Херсоні, вирішить особисто начальник ХМВА».

Як і під час оприлюднення попередніх нових назв топонімів, наразі думки херсонців знову розділилися. Одні радіють, а інші продовжують стверджувати, що перейменування не на часі, що цим потрібно займатися після війни.

«Господи, я дожила до цього! В Херсоні більше немає Потьомкінського скверу – є сквер Михайла Грушевського. Вулиця, прости Господи, 28-ї Армії, тепер – Валентини Крицак, а на Острові є вулиця Сестер Диканських. І це лише частина тих перейменувань, до яких так боляче і довго йшли! То я ще про вулицю Миколи Хвильового замість Панфілова мовчу», – ділиться Євгенія.

***

«Читаю і радію. До сліз. Знаєте, як соромно було називати свою адресу?!» - радіє Ольга.

***

«Розмінована чергова група ідеологічних мін, які нам залишили окупанти після багаторічної своєї окупації. В місті стало більше українського, свого, рідного.

Частина російських назв сьогодні пішла за російським кораблем.

Були різні моменти в ході перейменування. Й такі, які треба критикувати. Але є найголовніший результат: російських окупаційних назв в нашій громаді поменшало й стало більше нормальних, людських назв.

Й нарешті в Херсоні увічнена пам'ять багатьох українців, що розвивали та посилювали Україну у різних сферах нашого життя», – вважає Дементій.

Навряд чи прихильники процесу перейменування можуть змусити передумати опонентів. Однак процес рухається, як і в інших громадах по всій Україні, адже цього вимагає законодавство.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Проспект Незалежності та вулиця Повітряних сил: у Херсоні оприлюднили нові назви об'єктів топоніміки

Херсонці побоюються, що перейменування матиме для них фінансові наслідки. Але, як пояснили в ХМВА, ніяких фінансових витрат ця робота не вимагає. Комісія працює на громадських засадах. Людям, які проживають на перейменованих вулицях, зараз немає потреби змінювати документи, тільки якщо буде таке бажання.

Про закупівлю за рахунок бюджету табличок з новими назвами вулиць до завершення дії військового стану не йдеться. Усі зміни в бази даних, пошукові сайти, навігатори вносяться автоматично.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Херсоні 4 вулиці перейменували на честь героів-поліцейських

«Перейменування топонімів, як того вимагає законодавство, продовжиться, доки ми остаточно у нашій громаді не позбудемось усього, через що країна – агресорка може впливати ідеологічно», - зазначили у військовій адміністрації.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів