Не Южне, а Порт-Аненталь: на Одещині перейменують 11 населених пунктів в межах деколонізації

Не Южне, а Порт-Аненталь: на Одещині перейменують 11 населених пунктів в межах деколонізації

Автор: Дарина Лапіна 26 Мар. 2024 09:15

Шампань, Новий Париж, Козацьке, Щасливе і Болгарка – це лише декілька із майбутніх нових назв населених пунктів на Одещині, які 20 березня погодив відповідний парламентський комітет. Серед них і Порт-Аненталь – нове ім’я для міста Южне. Однак багато хто з місцевих жителів від такої назви не в захваті.

Загалом в Одеській області в межах деколонізації збираються перейменувати 11 населених пунктів. Після погодження підкомітету з питань деколонізації в структурі Комітету держвлади, місцсамоврядування, регрозвитку та містобудування остаточно затвердити нові назви сіл та містечок має Верховна Рада. Список перейменувань на своїй сторінці у соцмережі опублікував нардеп Роман Лозинський.

Отже, затверджені Комітетом назви населених пунктів Одещини наступні:

Березівський район:

-        Село Курісове – нова назва: Покровське

Білгород-Дністровський район:

-        Село Зоря – Камчик

-        Село Миколаївка-Новоросійська – Байрамча

Болградський район:

-        Село Малоярославець Перший – Прикордонне

-        Село Роща – Новий Париж

-        Селище Тарутине – Бессарабське     

Роздільнянський район:

-        Село Первомайське – Болгарка

-        Село Перше Травня – Щасливе

-        Село Росіянівка – Козацьке

Одеський район:

-        Село Надеждівка – Шампань

-        Місто Южне – Порт-Аненталь

З приводу останньої назви нардеп Лозинський висловився окремо:

«По селах в нас все добре, там громада активно долучалась, пів року вели дискусії, приймали своє рішення і передавали на Верховну Раду. Серед сіл та селищ таких більше половини. Але міста, на превеликий жаль, таким правом, яке дав їм закон, не скористались...

На Одещині є дуже важливий населений пункт. Велике портове місто, яке дотепер називалось Южне. І відсьогодні там повернуто історичну назву Порт-Аненталь… Дуже цікава назва для цього регіону».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Херсонщині з’явиться село Залужне – погоджено перейменування кількох населених пунктів області

Як відмічають в Українському інституті національної пам’яті, упродовж шести місяців, до 27 січня 2024 року, місцеві громади мали змогу подавати до ВР свої пропозиції назв для тих населених пунктів, які підпадають під перейменування відповідно до Закону. 

Однак, якщо пропозиції щодо перейменування населених пунктів, назви яких містять символіку російської імперської політики, громадяни не подали у визначений термін до парламенту, відповідне рішення про перейменування прийматиметься Верховною Радою на підставі рекомендацій УІНП. Саме це і сталось з містом Южне.

«Аненталь - це німецька колоніальна назва нинішнього селища Нові Біляри (входить до Южненської громади – авт.). Раніше місцеві депутати відмовилися самотужки змінити назву свого міста.

Місцеві еліти наполягали на українізації нинішньої назви, не дивлячись на те, що місто розташоване в найпівнічнішій частині Чорного моря, географічно північніше багатьох міст Одещини, Херсонщини та Криму», – пояснили в УІНП: Південь. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Тарутинській громаді на Одещині обговорюють перейменування 4 населених пунктів

Нагадаємо, серед запропонованих на розгляд та голосування жителів Южного нових назв міста були: Аджалик, Аненталь, Оріяна, Порторіано, Порт-Оріяна та Порт-Аненталь. Однак містяни воліли б, щоб їхнє місто носило назву Південе.

Спочатку варіант «Південне» не пройшов через критерії у відбір: він не є унікальним, і це слово – не іменник. 

 Проте пізніше його таки внесли до списку голосування і саме цей варіант набрав найбільшу кількість голосів

Але 9 листопада 2023 року відбулося засідання позачергової сесії Южненської міськради. На порядок денний було винесене питання щодо перейменування міста. Однак голосування за нову назву – «Південне»,  так і не відбулося. Натомість депутати запропонували підготувати комплексне звернення до Національної комісії зі стандарту держмови з проханням виключити місто з переліку на перейменування. 

І як результат – нову назву для Южного обрали в стінах Верховної Ради. Після голосування парламентарів місто змінить ім’я на Порт-Аненталь.

Що про такий «поворот» думають самі жителі міста Южне можна побачити в коментарях у соцмережах. Ось деякі з них:

Сергій: «Хто запропонував цю назву? Які депутати не підтримали вибір жителів – варіант «Південний»? опублікуйте прізвища цих «слуг»!»,

Лана: «Була можливість дати гарну пропозицію. Так ні – пересварилося все місто… Тепер не подобається назва – знову комусь в одному місці свербить. Закрийте всі пельки. Правильно, що так Київ зробив. Не вміємо домовлятися навіть у своєму місті –  ото і маємо, що маємо…Та хоч як би не назвали – тільки б був мир, жили щасливо люди, місто б процвітало. Як не соромно – У НАС ВІЙНА!».

Олексій: «Назва – мрія, обожнюю».

Тетяна: «Повне беззаконня в затвердженні назви нашого міста!».

Яна: «Мешканцям міста дали час і можливість обрати назву самостійно, але ми так влаштовані, що ніколи не можемо порозумітися і тільки сваримося. От маємо те що маємо!».

Ольга: «Ми вибрали назву! Більшість була за Південне. Але наші депутати не проголосували за наше бажання!».

Анатолій: «Тепер треба білети п’яному купувати – тверезий цю назву не вимовиш».

Тетяна: «Гарно і романтично . А " Южне" досить застаріло.».

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів