Найпопулярніші серед аферистів: які банкноти гривні підробляли в 2023 році

Найпопулярніші серед аферистів: які банкноти гривні підробляли в 2023 році

Автор: Дарина Лапіна 05 Мар. 2024 16:50

За інформацією Нацбанку, у 2023 році на 1 млн шт. справжніх банкнот гривні припадало близько 2,1 підроблених. А за підсумками 2022 року цей показник становив близько 2,2 банкноти. Якщо порівнювати з країнами Євросоюзу, то українську гривню підробляють у 8 разів рідше, ніж євро (за 2023 рік на 1 млн шт. справжніх банкнот євро припадало 16 підробок).

НАЙЧАСТІШЕ ПІДРОБЛЯЮТЬ БАНКНОТИ З ЛЕСЕЮ

У 2023 році фальшивомонетники частіше підробляли купюри старого зразка (72%), відповідно рівень фальшування «новеньких» гривень становив 18%.

Улюбленими номіналами у зловмисників були: 200 грн (61% від загальної кількості вилучених підробок); 500 грн (24%); 100 грн (8%).

Як пояснили в Нацбанку, банкноти нового покоління менше підробляють через посилену систему захисту. Мова йде зокрема про високі номінали в 100, 200, 500 та 1 000 гривень, які були введені в обіг у 2015 – 2020 роках. Для захисту цих банкнот, які найчастіше привертають увагу зловмисників, застосовано інноваційні оптично-змінні елементи захисту: громадянам їх легко перевірити, а зловмисникам – надзвичайно складно відтворити.

ЯК ПЕРЕВІРИТИ СПРАВЖНІСТЬ БАНКНОТ ГРИВНІ? ПОРАДИ НБУ

Здебільшого вилучені з обігу підроблені гривні мали низьку якість. Зловмисники розраховують на неуважність громадян та касових працівників закладів торгівлі.

Знання елементів захисту банкнот гривні та уважна їх перевірка під час розрахунків мінімізують ризики отримання підробок.

Так, справжність банкноти перевіряється в такий спосіб:

1) на дотик – перевіряється банкнотний папір і рельєфність окремих зображень із лицьового боку банкноти, що забезпечується спеціальним видом друку;

2) проти світла візуально перевіряються:

- наявність водяних знаків;

- наявність наскрізного елемента (суміщене зображення) – фрагментарне зображення цифрового позначення номіналу, виконаного з лицьового та зворотного боків, набуває цілісного вигляду без розривів та зсувів під час розглядання банкноти проти світла;

- наявність повністю зануреної в товщу паперу захисної стрічки, на якій за допомогою збільшувального скла під час розглядання банкноти проти світла можна побачити в прямому та перевернутому вигляді зображення цифрового позначення номіналу, напису “ГРН” та зображення малого Державного Герба України (тризуба);

3) змінюючи кут нахилу банкноти візуально перевіряються:

- зображення, виконані оптично-змінними фарбами, які змінюють колір під час розглядання банкноти під різними кутами зору і мають кінетичний ефект поступового переходу одного кольору в інший;

- полімерна захисна стрічка відповідного кольору, що містить зображення цифрового позначення номіналу банкноти та графічного знака гривні (в банкнот номіналом 100–500 грн), зображення малого Державного Герба України (в банкноти 1000 грн). При зміні кута нахилу банкнот спостерігається яскраво виражений кінетичний ефект зміни напрямку руху фонових зображень стрічки;

- латентне зображення цифрового позначення номіналу, видиме під час розглядання банкноти на рівні очей проти світла під гострим кутом (темне на світлому фоні під час розглядання банкноти з довгої сторони, світле та темному фоні – з короткої сторони).

Детальний опис усіх банкнот національної валюти, що перебувають у обігу, та їхніх захисних елементів розміщено на офіційному Інтернет-представництві Національного банку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Шахраї активізувалися на фоні скорочення виплат ВПО

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів