Українці вже другий рік, після початку повномасштабного вторгнення РФ, живуть у стані стресу. При цьому жителі Херсонщини, мабуть, зазнали й продовжують відчувати щодня чи не найбільше емоційне потрясіння. Адже війна торкнулася абсолютно всіх населених пунктів області, а отже – й абсолютно кожної родини. Які наслідки для організму може мати тривале емоційне напруження? Як жителі Херсонщини витягують себе та рідних із цього стану? Чи є ліки від стресу? На що радять звернути увагу психологи?
Шукаючи відповіді на ці запитання, ми поспілкувалися з декількома жителями Херсона та області й записали їхні історії. Наші співрозмовниці також поділилися з читачами «Гривни» перевіреними способами, які допомагають боротися з тривогою та стресом.
Досвід перший: прогулянки та спів
Вікторія – херсонка, її батьки живуть в одному із сіл Білозерської громади. Після повномасштабного вторгнення Росії та окупації області в лютому минулого року жінка виїхала до батьків і протягом місяця жила з ними. Потім їй вдалося виїхати.
«У стані стресу я живу від першого дня війни, коли проснулася від вибухів. Далі тривога тільки зростала: окупація, виїзд під обстрілами, тривога за батьків, які залишилися в окупованому селі, зараз – щоденні обстріли, у тому числі авіабомбами…
Зміни в організмі я стала відчувати майже одразу після початку війни – перше, це почало сильно випадати волосся. Далі від постійних переживань загострилася моя давня хвороба – довелося пережити хірургічне втручання. Періодично, залежно від мого емоційного стану, помічаю якість дрібні неприємності. Наприклад, часто відчуваю оніміння рук – такого до війни ніколи не було. Нещодавно, після того, як я стала свідком падаючого метеорита на Київщині, почало сіпатися око. Думала, уже все – ядерний вибух.
Відпустити погані думки та розслабитися мені дуже допомагають довгі піші прогулянки. Тому, незважаючи на погоду, я намагаюся частіше гуляти – милуватися природою, вдихати свіже повітря, спостерігати за людьми… Це все заспокоює, знімає напругу. А ще нещодавно я відкрила такий чудовий спосіб позбутися стресу – співати. Просто вмикаю музику на телефоні та підспівую за виконавцем. Причому я помітила, що чим голосніше співаю, тим швидше приходить полегшення і відчувається приплив енергії».
Плакат учасників українського мітингу в Херсоні проти російських окупантів. Березень, 2022 рік. Фото Олександра Корнякова з експозиції «Нескорений Херсон»
НАСЛІДКИ ДЛЯ ОРГАНІЗМУ
Медики кажуть, що коли стрес для людини стає тривалим або хронічним, він може мати серйозні наслідки для організму та спричинити в ньому значні зміни. Це й головні болі, загострення хронічних хвороб, підвищення рівня глюкози в крові, розлад травлення, шкірні висипання, тремор, підвищене потовиділення. Тривалий стрес може підвищити ризик гіпертонії, серцевого нападу або інсульту. Лікарі зазначають, що від початку повномасштабного вторгнення збільшилася кількість хвороб, пов’язаних із ендокринною системою, та неврологічних.
Минулого року міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко висловив таку думку, що війна та викликана нею психоемоційна напруга прискорила старіння українців. Він зазначив, що ми старішаємо на 10-15 років раніше – і це не про зовнішній вигляд, а про хвороби, що мають вікову структуру.
«Люди, які зараз в Україні переживають наслідки війни, "постарішали" на 10-15 років. Недуги, якими хворіли, наприклад, у 60 років, тепер будуть наздоганяти нас у 45-50-річному віці, зокрема через психологічні зміни в нашому організмі», – сказав Ляшко в ефірі телемарафону.
Щоб допомогти собі керувати стресом та зменшити його вплив на життя, треба змінити свою поведінку та сформувати нові звички, радить Центр громадського здоров’я МОЗ України.
Досвід другий: розмови, фізична праця, танці
Наступна наша співрозмовниця – жителька Херсона Ірина. Усі майже 8 місяців окупації жінка провела вдома, у рідному місті. Вона знайшла сили не лише себе взяти в руки, а ще й підтримувати близьких та сусідів. Як їй це вдалося?
«Я – людина досить емоційна та імпульсивна. Спеціалісти кажуть, що таким, як я, важко переносити великі психоемоційні навантаження. Але ми ніколи не знаємо, як та на які чинники зреагує організм.
У перші місяці окупації Херсона, щоб не зациклюватися на власних емоціях, я боролася зі стресом розмовами. Саме розмови з переляканими сусідами, родичами, знайомими додавали мені сил. Люди часто ставили такі питання, на які я і сама шукала відповіді. Тож доводилося бути не тільки в курсі всього того пекла, а ще й шукати слова підтримки, що все буде добре.
А ще боротися зі стресом мені дуже допомагає будь-яка фізична праця. Тож коли хандра ставала нестерпною, я брала в руки віник, граблі, сапу й виходила на прибудинкову територію гребти сміття, саджати й поливати квіти та знов-таки – розмовляти із сусідами.
Але моя психіка добряче здала, коли почалися страшенні обстріли вже деокупованого Херсона. Ніколи не забуду 24 листопада – я тоді опинилася в самому епіцентрі вибухів. Через два дні я вже була в Миколаєві. Але ще десь близько місяця жахалася кожного гучного звуку, рівень напруження зашкалював.
Упоратися з цим станом знову допомогла віра в перемогу та фізичне навантаження. Скажу відверто, що 3 хвилини планки, 10 відтискань та запальні танці під Майкла Джексона зробили свою добру справу, і стрес відступив».
Жест учасника українського мітингу в Херсоні проти російських окупантів. Березень, 2022 рік. Фото Олександра Корнякова з експозиції «Нескорений Херсон»
ЛІКИ ВІД СТРЕСУ
Найпоширеніші поради від медиків щодо того, як позбутися стресу та повернути організм до нормального стану, загалом стосуються трьох основних принципів:
- правильно харчуватися,
- збільшити фізичне навантаження,
- налагодити режиму сну.
Але кожна людина, як і наші співрозмовниці, шукає свої рецепти порятунку від емоційних потрясінь. Хтось малює, хтось вишиває, співає, танцює, плете сітки для ЗСУ, хтось відвідує курси іноземної мови, а хтось просто відправляється на шопінг. Словом, будь-яка діяльність, яка приносить задоволення, може одночасно бути й ліками від стресу.
Досвід третій: кулінарія
Для ще однієї нашої героїні профілактикою стресового стану виявилася кулінарія. Про жінку «Гривні» розповіла її сусідка, Зінаїда Іванівна, жителька Станіславської громади.
«У нашому селі неспокійно було й під час окупації, і сьогодні, бо росіяни продовжують обстріли. Мої нерви заспокоює лише думка, що мої діти та внуки – у безпеці. Але я хочу розказати про свою сусідку, Валентину, – її від стресу рятує кухня. Під час окупації, минулого літа й осені, вона активно займалася консервуванням. Закручувала в банки буквально все, що росло вдома. А восени почала возити яблука із саду, що росте на території нашої громади, і робити варення. Понад сотню банок закрутила – це точно!
Після звільнення села, коли почали давати гуманітарну допомогу, де була й мука, Валя переключилася на випічку. Вона й досі майже щодня щось випікає: хліб, тортики, рогалики з тим самим яблучним варенням та іншу здобну смакоту. І все це роздає нам, сусідам. Мабуть, коли вона зайнята на кухні, їй не так страшно від обстрілів, які в нас часто лунають».
Жест учасника українського мітингу в Херсоні, спрямований до окупантів. Березень, 2022 рік. Фото Олександра Корнякова з експозиції «Нескорений Херсон»
ПСИХОЛОГІЧНИЙ АСПЕКТ
Психологи звертають увагу, що реакція українців на трагічні події може бути різною, але кожна емоція є нормою. Приміром, трагедія в Херсоні 3 травня, коли в результаті російських обстрілів загинуло 24 людини, у когось викликала неконтрольовану агресію, хтось кілька днів поспіль плакав, а дехто міг відреагувати байдуже. Правильних чи неправильних емоцій у таких випадках немає – вони всі нормальні, пояснює психолог Марія Сичинська на сторінках спеціально створеного для українців телеграм-каналу «Психологічна підтримка». Вона поділилася кількома порадами, які допоможуть заспокоїтися.
Поради - як зняти стрес
1. Плакати – це найкраще, що ви здатні для себе зробити в такому стані. Каталізатором може стати мистецтво – сумна пісня чи фільм. Річ у тім, що коли ви плачете, ви зменшуєте рівень кортизолу, і стрес обнуляється.
2. Дати вихід гніву. Знайдіть безпечний спосіб для цього. Наприклад, порвіть на шматки лист паперу, послухайте агресивний рок або займіться прибиранням.
3. Навчитися переключати увагу. Дотримуйтеся розпорядку дня, за можливості гуляйте на свіжому повітрі, реагуйте лише на дійсно важливу інформацію. Це не прояв байдужості, а просто спосіб захистити свою психіку та зберегти фізичне здоров'я.
Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів
Тэги: