Велика вода в Херсоні та емоції людей: «Нам не страшно, а цікаво – це ж історія, хоч і трагічна»

Велика вода в Херсоні та емоції людей: «Нам не страшно, а цікаво – це ж історія, хоч і трагічна»

Автор: Марина Поліщук 07 Июня 2023 16:50

Херсон розділений на дві частини: в одній вирує життя, в іншій стоїть мертва тиша, заповнена лихою водою. Які емоції у жителів міста, як вони сприймають трагедію, що розгортається на їхніх очах? 7 червня «Гривна» простежила за поведінкою херсонців, поспілкувалася з ними та дійшла висновку: паніки серед населення немає, є величезний інтерес та неабияке бажання допомогти одне одному.

У Херсоні буяє літо: надворі теплінь, квітнуть троянди, всюди розноситься аромат липового цвіту. Магазини працюють, діти граються на майданчиках, хтось порається біля клумби, хтось на лавці біля дому куштує морозиво… І навіть обстріли сьогодні, 7 червня, не такі сильні. Але така картина – лише в тій частині міста, що подалі від  Дніпра. Прибережні райони – наче інший світ: страшний, ірреальний, постапокаліптичний.

Російські окупанти 6 червня зруйнували не тільки греблю Каховської ГЕС, а й велику кількість домівок простих цивільних. Важко навіть уявити, що відчувають херсонці, чиї оселі просто зараз затоплює велика вода. А деякі будинки вже повністю занурені в каламуть – навіть дахів не видно…


Затоплений приватний сектор у прибережному районі Херсона, ранок 7 червня 2023 р. Фото: Костянтин і Влада Ліберови

Цю бабцю, що на фото нижче, волонтери ледве змусили покинути її житло, що знаходиться в зоні затоплення. Вона самотньо сидить з невеликим клунком, який встигла прихопити з дому, на бордюрі біля якоїсь будівлі в старій частині Херсона.


Херсонська бабуся, яку велика вода вигнала на вулицю. Херсон, 7 червня 2023 р.

Поруч метушаться рятівники, поліцейські, волонтери та просто доскіпливі спостерігачі, спраглі до видовищ. А вона сидить майже нерухомо. Про що її думки? Що відчуває людина, яка, може, навіть ще не до кінця усвідомлює, що в неї немає дому – його поглинула вода. І куди їй, такій старенькій, тепер подітися?

Сьогодні до прогнозованого підтоплення прибережних територій Херсона – ідеться про мікрорайон Корабел, райони Річпорту, Воєнки, селище Кіндійка – додався ще й Шуменський мікрорайон. Крайні будинки по вулиці Куліша та Вазова від ранку поступово поглинає каламутна вода. Адже суха та мілководна, колись калюжоподібна річка Верьовчина, русло якої розташоване доволі близько до окраїн Шуменського, наповнилася та розлилася. Повністю затопило гаражний кооператив біля Верьовчиної.


Затоплений гаражний кооператив у Шуменському мікрорайоні. Станом на зараз він уже практично весь під водою. Херсон, 7 червня 2023 р.

Побаченим поділилася з «Гривною» херсонка Марина:

«Ще о 7 ранку вода ледь досягала до крайнього під’їзду будинку по вулиці Куліша, а вже близько 11:00 до останніх двох під’їздів було майже не дістатися. Вода підкралася вже до дверей і помітно прибуває. Місцеві та волонтери на гумових човнах допомагають немічним та маломобільним людям вибратися із пастки. Вони перевозять необхідні речі, домашніх тварин та самих людей. Біля підтоплених будинків працюють рятувальники, поліцейські, волонтери, медики. Але хочу підкреслити, що хоча біда й підступила доволі близько, херсонці не падають духом: допомагають одне одному і жартують поміж ділом. Упевнена і я, і мої сусіди – разом ми впораємося з будь-чим».


Шуменський мікрорайон, вода піднімається. Херсон, 7 червня 2023 р.

Складна зараз ситуація на прилеглих до Річпорта вулицях. Людей звідти майже всіх евакуювали, адже вода подекуди дісталася аж до третього поверху будинків! Повністю затоплений сам Річпорт та вулиці довкола. На перехресті Грецької та Воронцовської перекрито рух. Але повсюди видно людей, простих жителів – не рятівників, які збираються в купки й обговорюють побачене, діляться новинами.

Жителі деяких будинків кажуть, що вночі сильним потоком води в деяких місцях зірвало дорожні плити – вода хлинула під землю. Вщент затоплені підвали, комунікаційні колодязі, каналізація. Одним словом – біда…


Санаторний провулок у центрі міста – вода підступає все вище, до вулиці Соборної. Херсон, 7 червня 2023 р.

Рух у напрямку мікрорайону Корабел з боку вулиць Грецької та Олександрівської перекритий. Не пропускають не лише автівки – це зрозуміло, адже Корабельна площа повністю затоплена, – а й пішоходів. А є й такі, що рвуться пройти…


Корабельна площа. Херсон, 7 червня 2023 р. Фото: Костянтин і Влада Ліберови

Що стосується найбільш постраждалої частини Херсона, Острова, то хоча вчора звідти евакуювалося багато людей, усе ж таки чимало залишилися у своїх домівках. Із розмов зі знайомими жителями мікрорайону робимо висновок, що людям просто цікаво, як далі розвиватимуться події – вони хочуть бути живими свідками історії. Адже про саму катастрофу на ГЕС та її наслідки згадуватимуть ще довгі роки.

Як розповів «Гривні» пан Дмитро, мешканець будинку по вулиці Дорофеєва, наразі все довкола в полі його зору – у воді. Подекуди, залежно від місцевості, води набігло по коліно, а десь – по груди. За словами чоловіка, у деяких багатоповерхівках вода вже дісталася перших поверхів, затопила підвали.

Мікрорайон наразі відключений абсолютно від усіх комунікацій. Але люди, що свідомо залишилися на затопленому Острові, не панікують. У всіх є запаси води та їжі – окупація навчила робити припаси, та й гуманітарною допомогою після звільнення людей не обділяли. Тож загибель від голоду чи зневоднення їм не загрожує. Усі згуртовані та готові допомогти одне одному будь-якої миті.

«Нам не страшно, а цікаво – це ж історія, хоч і дуже трагічна. І взагалі нам, островитянам, не звикати до труднощів. Ми пережили окупацію, не вмерли взимку без опалення, місяць жили без електрики. Тож і цю екологічну катастрофу переживемо та все відновимо. Аби ж тільки скоріше тих мразот, що стріляють по нас із лівого берега, розгромили», – оптимістично каже пан Дмитро.


Херсон, 7 червня 2023 р. Фотографіями (крім підписаних) з «Гривною» поділилися жителі міста

Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів