Вибиті вікна в квартирах та під’їздах, пошкоджені покрівлі – багатоквартирних будинків у Херсоні, де були б такі проблеми, з кожним днем усе більше. Натомість міська влада впевнено заявляє: подаватися теплоносій буде, опалювальний сезон розпочнеться в усіх мікрорайонах, навіть у Корабелі. Треба чи ні опалювати напівпусті багатоповерхівки, як бути, якщо порве стояк всередині квартири, де ніхто не проживає, та як влада та ОСББ готують будинку до опалювального сезону – розбираємо на різних прикладах.
ЯКЩО У КВАРТИРІ БУВ ПРИЛЬОТ
Людмила розповідає про своїх сусідів по будинку, у квартирі яких вибиті вікна, а вони нічого робити не збираються.
«Цю квартиру вони здавали, а самі ще на початку війни виїхали й живуть у Миколаєві. Кажуть, повертатися і щось робити не будуть. В їхній квартирі вітер гуляє, яке ж це буде опалення?!» – обурюється жінка.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В яких будинках в Херсоні точно не буде тепла
Херсонська міська військова адміністрація має відповідь на це запитання:
«Створені мобільні бригади, основним завданням яких є зашивати ОСБ-плитами вибиті внаслідок ворожих обстрілів вікна, двері, балконні блоки в багатоквартирних будинках.
Звертаємося за допомогою в пошуку адрес, де такі роботи вкрай важливо провести. Можливо, власники цього житла виїхали або через стан здоров'я чи вік не можуть самостійно подати заявку.
Міська військова адміністрація планує запустити опалення в усі райони Херсона, і Корабел зокрема. Щоб зберегти людям житло в придатному стані й зекономити теплоносій, треба мінімізувати його втрати.
Ці роботи проводитимуться як всередині квартир, так і зовні. Якщо є пошкоджені труби чи батареї, просимо голів ОСББ або їх представників про сприяння в узгодженні з власниками, які відсутні, комісійного доступу до житла для проведення ремонтів», - йдеться у повідомленні.
ХМВА опублікувала перелік гарячих ліній, за якими можна звертатися:
Корабельна районна у м. Херсоні рада: (050) 875-11-41,
Центральна районна у м. Херсоні рада: (066) 447-92-36,
Дніпровська районна у м. Херсоні рада: (099) 253-54-91.
НЕ ВСІ КЕРІВНИКИ ОСББ ХОЧУТЬ ПРИЙМАТИ ТЕПЛО
Як тільки стало відомо, що влада планує всюди подавати тепло в будинки, у соцмережах розпочалася дискусія, яка зводиться здебільшого до одного: навіщо опалювати пусті будинки, тим більше люди за тепло не платять.
Віктор Тоцький, голова двох ОСББ у мікрорайоні Корабел, розмірковує у Facebook:
«На Острові зимувати буде не більше 20% жителів. Зараз запускати опалення в порожніх будинках для того, щоб опалювати голі стіни й порожні квартири в той час, коли в нас вся країна збирає на дрони й коли вся країна фактично живе на запозичені кошти, опалювати порожні квартири, – це буде безгосподарно. Це буде якесь марнотратство. Тому що, я вважаю, що та кількість людей, яка тут зараз перебуває, їм достатньо буде роздати обігрівачі, це буде економніше».
Також він каже, що якщо станеться десь порив у внутрішньодомовій системі, зокрема – у зачиненій через відсутність господарів квартирі, то біди уникнути буде неможливо.
Влада одразу відреагувала, звернувшись до людей із проханням повідомляти, якщо голова ОСББ відмовляється від прийому теплоносія. Правда, якщо казати об’єктивно, то жодних важелів впливу, окрім засудження таких керівників, у влади немає. Хіба що знайдеться альтернативний лідер будинку, який зголоситься співпрацювати, адже власними силами ХМВА не зможе запускати будинки – є значний брак фахівців.
ЯКЩО В БУДИНКУ СТАЛАСЯ АВАРІЯ, А ВЛАСНИКІВ НЕМАЄ
Оксана Д'якова, яка має в минулому багаторічний досвід керування ОСББ, каже:
«Максимально звернулася до мешканців, хто виїхав, чи є хто в місті з родичів з ключами, є й ті, хто ключі залишав сусідам. Таким чином, квартир без ключів десь 15%, це не критично. А там вже по ситуації. Там, де квартири розбиті або є порушення в системі опалення по стояку, роблять перекриття по стояку й шукають шляхи або ремонту, або, якщо це неможливо, то, на жаль, ці люди будуть без опалення. Обов'язково в такому випадку треба повідомити теплову організацію про відсутність опалення для не нарахування за послуги з теплопостачання».
«Гривна» звернулася до міської влади із запитанням: який механізм дій керівника ОСББ та влади у разі, якщо в будинку через відсутність власників житла або якщо власники нікому не передали ключі, неможливо ліквідувати аварію на внутрішній системі (наприклад, потекла батарея чи труба або прильот і пошкодження системи).
Нам відповіли, що «відповідно до статті 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», у невідкладних випадках, пов’язаних з необхідністю рятування життя і здоров’я людей та/чи майна, в установленому порядку може бути здійснено доступ до житла, іншого об’єкта нерухомого майна без отримання згоди його власника та за його відсутності (несанкціонований доступ) для проведення огляду та ліквідації або відвернення аварії. Під час здійснення несанкціонованого доступу і до повного завершення робіт повинні бути присутні представник управителя будинку, представник органів внутрішніх справ, представники аварійно-ремонтної бригади та власник (користувач) з будь-якого приміщення, розташованого в тому самому багатоквартирному будинку. Обов’язок щодо скликання учасників несанкціонованого доступу покладається саме на виконавця послуги з управління багатоквартирним будинком».
Тобто, добре, якщо в будинку створено ОСББ, є його керівник або виконуючий обов’язки. Тоді питання може бути доволі оперативно вирішене. А як бути, якщо жителям будинків не пощастило, їх у прямому сенсі кинула напризволяще обслуговуюча компанія, як-то «Альянс» у Дніпровському районі міста? Хто саме буде збирати комісію для несанкціонованого доступу та скільки часу доведеться чекати, щоб із системи зійшов теплоносій? Скільки квартир при цьому буде затоплено? Питання відкриті.
Отже, проблем багато. До традиційних, які завжди були під час опалювального сезону за мирні часи, додалися нові, по’вязані з наслідками обстрілів і відсутністю власників житла.
І це ще ми не порушували питання кризи неплатежів. Багато хто з херсонців вимушений платити за комунальні послуги двічі: як ВПО в тому населеному пункті, де орендує житло, та частково за житло в Херсоні. Наприклад, опалення, як і квартирна плата, – обов’язкові опції, на відміну від світла, води, газу (крім його транспортування), де нарахування за лічильником. Як бути потім з накопиченими боргами?
Тэги: