Наше життя сьогодні вже важко або навіть неможливо уявити без комп’ютерів, мобільних телефонів, планшетів. Все, що ми бачимо на своїх гаджетах, у мережі Інтернет, що втілено у найсучаснішій техніці та технологіях, живе завдяки людям цікавої та важливої професії, а саме – програмістам

ЯК ВИ ВВАЖАЄТЕ, ЩО СПІЛЬНЕ МІЖ ЦИМИ ФОТОГРАФІЯМИ?

Відповідь така – всі вони пов'язані з роботою програмістів. Цей зв'язок може здатися дивним, але це дійсно так. Для того, щоб програмісти могли створювати сучасні програми, їх запрошують на виставки, підприємства й організації, де вони знайомляться з сучасними технічними новинками і, в свою чергу, демонструють свої досягнення – програмні продукти. Ці знімки зроблені випускником Херсонської філії Національного університету кораблебудування Олексієм Дудченком, який шостий рік працює програмістом у місті Дюссельдорф (Німеччина), і вони прямо пов'язані з його роботою.

ТАК ЩО МИ ЗНАЄМО ПРО СПЕЦІАЛЬНІСТЬ «ПРОГРАМУВАННЯ» І ПРОГРАМІСТІВ ?

Програміст – людина-загадка. Його не видно, але його присутність ми відчуваємо у всьому. Наприклад, коли граємо в комп'ютерну гру, користуємося кредитною або телефонною карткою і навіть, коли проходимо з електронним проїзним квитком в метро. Завдяки програмістам функціонують атомні електростанції, супутники роблять у космосі неймовірні трюки, «оживають» динозаври, а фільми стають володарями «Оскара» у номінації «Найкращі спецефекти».

За складом розуму програміст насамперед – аналітик з чітким мисленням. Чим кращі у нього знання з математики, тим легше буде написати складний, але короткий алгоритм. Програміст-професіонал повинен вирішувати задачі, йдучи найкоротшим шляхом до цілі. Програмісту необхідно володіти не тільки аналітичним мисленням, але й широким кругозором. Сьогодні йому можуть принести замовлення на написання програми для навчання дітей, а завтра – програми для медичної діагностики захворювання або для проектування суден. Програмісту доводиться вивчати велику кількість спеціальної літератури, консультуватися з фахівцями, відвідувати конференції та слідкувати за новинами «електронного світу».

В обчислювальних (інформаційно-обчислювальних) центрах на основі аналізу математичних моделей та алгоритмів вирішення науково-технічних і виробничих завдань програміст розробляє програми виконання обчислювальних робіт. Складає обчислювальну схему методу вирішення завдань, переводить алгоритми вирішення на формалізовану машинну мову. Визначає інформацію, що вводиться в машину, її обсяг, методи контролю операцій, що виконуються машиною, форму і зміст початкових документів і результатів обчислень. Розробляє макети і схеми введення, обробки, зберігання та видачі інформації, проводить перевірку програм. Визначає сукупність даних, що забезпечують вирішення максимального числа включених в дану програму умов. Проводить тестування розроблених програм, визначає можливість використання готових програм, розроблених іншими організаціями. Розробляє і впроваджує методи автоматизації програмування, типові та стандартні програми. Виконує роботу з уніфікації та типізації обчислювальних процесів, бере участь у створенні каталогів і карток стандартних програм, в розробці форм документів, що підлягають машинній обробці, в проектних роботах по розширенню сфери застосування обчислювальної техніки.

Програмування – це дуже важка робота, навіть якщо вона захоплює. Програмувати не можна навчитися один раз і на все життя. Можна тільки навчитися вчитися програмувати. Тут неможливо навіть недовгий час проіснувати зі старим багажем. Треба або бігти, або сходити з дистанції. Необхідно постійно, протягом багатьох років, підтримувати себе в тренінгу, в тонусі, кожний день заглядати трішки уперед, інакше завтрашній день накриє тебе хвилею інновацій, і ти не зможеш з-під неї вибратися. До такого ритму життя найкраще пристосовані молоді, рішучі люди, здатні створювати ефективні, тестові та дослідницькі програми, здатні ризикувати і брати відповідальність на себе.

ОТРИМАТИ ПРОФЕСІЮ ПРОГРАМІСТА МОЖНА У ХЕРСОНСЬКІЙ ФІЛІЇ НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ КОРАБЛЕБУДУВАННЯ

Навчання у Херсонській філії має свої переваги: - відносно невеликі навчальні групи, що дозволяє викладачам приділяти більше уваги персонально кожному студенту;

- участь у навчальному процесі викладачів з величезним досвідом практичної роботи, у тому числі з базового університету міста Миколаєва, що суттєво розширює кругозір і коло спілкування студентів;

- вивчення та створення програмного забезпечення, пов'язаного з проектуванням суден – надскладних інженерних споруд, що також сприяє підвищенню загального професійного рівня випускників філії і, відповідно, можливості успішного працевлаштування;

- розташування філії у центрі міста, що полегшує вирішення транспортної проблеми.

ПЕРСПЕКТИВИ ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ

У сучасних умовах рівень розвитку держави нескладно визначити за рівнем попиту на програмістів. На думку фахівців, попит завжди буде на тих програмістів, які розуміють вимоги сучасного ринку та можуть створити ефективне програмне забезпечення, яке підвищить прибуток підприємств, автоматизує ручні операції, полегшить життя клієнтів. Все більше з'являється фірм, що розробляють вітчизняні програмні продукти, які користуються попитом не тільки в Україні, а й у всьому світі. Потрібні й прикладні програмісти – розробники популярних засобів в різних середовищах (наприклад, під Unix, Windows). Чим складніше та дорожче засоби розробки, тим більше сплатять такому програмісту. І чим більше сучасних технологій програмісту відомо, тим більше шансів у нього знайти добре оплачувану роботу.

Випускники-програмісти Херсонської філії Національного університету кораблебудування працюють в країнах Європи та Азії, в Канаді та Австралії і, звичайно, майже в усіх регіонах України. Більшість випускників працюють у Києві та Херсоні. Чимало їх працює в банках, створюючи відповідне програмне забезпечення. Серед випускників філії – розробники різноманітних сайтів та ігор, додатків до мобільних телефонів, драйверів для пристроїв, прикладного програмного забезпечення для підприємств, організацій, фірм, лікарень, шкіл, дитячих садків тощо.

ЗА ЩО ЛЮБЛЯТЬ СВОЮ РОБОТУ ПРОГРАМІСТИ?

Відповіді професіоналів–випускників Херсонської філії Національного університету кораблебудування.

Олексій Дудченко, senior java developer «Brightgrove», м. Дюссельдорф:

«За різноманітність. Доводиться вирішувати найрізноманітніші задачі, до кожної з яких потрібен індивідуальний підхід і набір певних знань. Подобається те, що все у цій роботі залежить тільки від тебе самого, тому розвиваються такі риси, як мобільність, зібраність і відповідальність».

Ольга Смирнова, начальник відділу аналітичного забезпечення АТ «Райффайзен Банк Аваль», м. Київ:

«За те, що можна бачити результат своєї праці. Крім того, мені подобається працювати саме в банку, тому що тут відбувається постійний розвиток і весь час доводиться щось швидко впроваджувати, удосконалювати, вирішувати нові завдання».

Ірина Манжуріна, начальник управління процесів збору АТ «Райффайзен Банк Аваль», м. Київ:

«За те, що доводиться постійно вникати в нові технології і вирішувати, здавалося б, нерозв'язні задачі. А ще приємно, що ця професія дає можливість розширювати свій кругозір, постійно удосконалюватися. Адже без цього дуже складно стати хорошим програмістом».

Ольга Смирнова, Ірина Манжуріна

Світлана Карпова, науковий консультант з питань застосування інформаційних технологій ТОВ «Пріоритет Юг», м. Херсон:

«За те, що у нас у фірмі мені не доводиться займатися механічною роботою. Швидше, творчістю. Ця робота схожа на працю письменника чи художника».

Світлана ГАВРИЛЕНКО

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів