Індекс HOMA: що це таке і чому він важливий для здоров'я

Індекс HOMA: що це таке і чому він важливий для здоров'я

Автор: Євгенія Весна 28 Май 2024 12:59

До 2050 року загальна кількість пацієнтів з цукровим діабетом зросте до 1,3 млрд — такі невтішні прогнози дає міжнародна команда експертів GBD 2021 Diabetes Collaborators. Понад 98% усіх випадків становить ЦД 2-го типу, який тісно пов'язаний з інсулінорезистентністю. Для скринінгу порушень вуглеводного обміну у сучасній лабораторії https://hemomedika.com.ua/ проводиться визначення індексу HOMA. Аналіз допомагає контролювати особисті ризики розвитку діабету та вчасно проводити профілактику цієї небезпечної хвороби.

​​Ap7g5j8fkDmtKx5AlkkZnSJ0ZtbEkM11qH_wNgA0crsHIPVirS3ANRWJQlHLOWvqYg_VEBYNpig3LgTXaYNZGLaPj52KDZ7vAReXce7De2-H7CSELcJj6Dl1c2jEsqyxTH8VFN4QQpcqVxYWo60sPa0

Що таке інсулінорезистентність?

Інсулін — основний гормон-регулятор обміну вуглеводів, який за допомогою різних механізмів знижує рівень глюкози у крові. Він взаємодіє зі специфічними рецепторами на поверхні клітин та сприяє поглинанню глюкози, після чого речовина бере участь у виробленні енергії та інших біохімічних реакціях. Гормон необхідний для запасання надлишку вуглеводів у печінці та жировій тканині — створення депо глюкози для запобігання розвитку гіпоглікемії.

Якщо чутливість клітин тіла до інсуліну знижується, діагностують патологічний стан під назвою «інсулінорезистентність». При цьому рівень гормону може бути в нормі або підвищеним, але концентрація глюкози крові також залишається високою. Інсулінорезистентність — основа для розвитку метаболічного синдрому та діабету 2-го типу.

Визначення індексу HOMA-IR

Назва індексу HOMA-IR — це абревіатура від англійського словосполучення Homeostasis model assessment of insulin resistance. Показник використовується для швидкої та точної діагностики інсулінорезистентності у профілактичних цілях та при підозрі на порушення метаболізму вуглеводів. Він дозволяє визначити ризик розвитку цукрового діабету 2-го типу, атеросклерозу та інших серцево-судинних хвороб.

_md-mDPdaAr6r2sj46UXuvoIJtJYMj55oOPctehvfZpmfT98tCd25J89MV4TDP98lu9SSde3MCnGQ-3N0exuW-Pqy71lq_-POKkhNg-DBKkLJ2jqmK9VtiMDBA_ZXtMf3WGaQOeRpvrlG6sMa6dZSy4

Розрахунок індексу HOMA проводять:

  • у людей з обтяженим сімейним анамнезом щодо цукрового діабету;
  • у пацієнтів з ожирінням;
  • у людей, що скаржаться на підвищену спрагу, часте сечовипускання, сухість шкіри, слабкість та інші ознаки порушення обміну вуглеводів;
  • у вагітних жінок при підозрі на гестаційний діабет;
  • у хворих з високим кардіоваскулярним ризиком.

У медлабораторії Гемо Медика проводиться комплексне дослідження показників вуглеводного обміну з розрахунком індексу HOMA-IR. Послуга доступна за акційною ціною. Детальну інформацію можна отримати на сторінці пакета аналізів за посиланням https://hemomedika.com.ua/analysis/1251-complex-no-72-homa-index-plasma.

Інтерпретація результатів HOMA-IR

Індекс інсулінорезистентності обчислюється за допомогою математичної формули. Для розрахунку потрібно знати лише два показники: рівень глюкози крові натще та концентрацію інсуліну у крові. В нормі HOMA-IR не перевищує 2,7. Якщо у пацієнта зафіксовано перевищення референтних значень, це вказує на наявність інсулінорезистентності, високу ймовірність розвитку діабету та його ускладнень.

Рекомендації для зниження інсулінорезистентності

Харчування та спосіб життя мають великий вплив на стан вуглеводного обміну, тому лікарі рекомендують починати корекцію інсулінорезистентності з немедикаментозних методів. Пацієнту з високим індексом HOMA необхідно:

  • зменшити споживання солодощів, смаженої та жирної їжі;
  • виключити з раціону фаст-фуд, солодкі газовані напої;
  • відмовитись від паління;
  • зменшити надлишкову вагу;
  • щодня робити піші прогулянки;
  • 3-4 рази на тиждень проводити спортивні тренування відповідно до рівня своєї фізичної підготовки.

sHJUIQZFDN5QOliyIsw7udllIViAetCwBLj_-MCPpJ9nSjtyBu7VjqOCiULxzlmsqXJgZkpska37zyFRhJfp7RXwp3j9zcVcvLl9pJCjZSNxO4LYZCb2QfsSZ1D9Rl1UDiU2_0tx05EX-X0vH3t9Q0s

Якщо показник інсулінорезистентності залишається високим, не зважаючи на корекцію факторів ризику, ендокринолог призначає медикаментозне лікування. Для нормалізації метаболізму вуглеводів використовуються гіпоглікемічні препарати різних класів. Терапія підбирається індивідуально для кожного пацієнта та потребує регулярних візитів до лікаря для спостереження за динамікою.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів