Історія української гривні - що цікаво знати?

Історія української гривні - що цікаво знати?

Автор: Євгенія Весна 04 Сентября 2024 14:01

Українська державна валюта має свою історію. Як і більшість речей  у світі, зуміла пережити еволюцію, змінитися.

Цікава й захоплива історія української гривні починається давно.  На думку дослідників найдавніші монети випускалися у цьому регіоні приблизно у шостому сторіччі до нашої ери. Самі перші гроші карбувалися у північному Причорномор’ї, але на той час не мали широкого розповсюдження. У той же час знайшли поширення гроші, які виготовлялися у монетних дворах у Греції. Тобто, розпочиналося все досить цікаво і незвично для сучасного українця.

У Середньовіччі нашими пращурами використовувалися візантійські монети. Карбувалися такі монети, зазвичай з бронзи та срібла. Рідше це могли бути золоті монети, звісно їх вартість була набагато вища і були вони далеко не  у всіх.

Не можна обійти увагою час Київської Русі. На той час, національною валютою являлися «срібляники» та «златники». Ці гроші випускалися, коли правив Володимир Святославович на період десятого та одинадцятого сторіччя.

З фронтального боку, монети прикрашалися зображенням глави держави. На іншому боці вже тоді могла було побачити герб у вигляді тризуба. До речі, існував період, коли розраховуватися можна було хутром. Переважно, це було хутро білок та куниць.

Що варто знати про походження назви?

Тих, кого цікавить історія грошей можуть задумуватися про те, звідки пішла назва гривні.  Про це існують деякі цікаві факти, які важливо знати тим, хто цікавить нашою валютою:

  • На перших порах саме слово «гривня» використовувалося українцями не в якості назви монети. Це була нашийна прикраса. Йшлося про виріб у вигляді тонкого кільця, яке носили на «загривку»;
  • Таки витвір виглядав вишукане, виготовлявся талановитими майстрами Київської Русі. Використовувалися тільки благородні матеріали - срібло або золото;
  • На кінцях таких обручів часто зображували голови левів. Кінці були заокруглені для більш зручного носіння;
  • Подібні гривні можна побачити в історичних музеях. Прикраси були знайдені під час розкопок які проводили археологи. І це дійсно цікаві й цінні експонати.

Якщо бажаєте побачити, як саме виглядала перша гривня, що вже означала міру ваги та вважалася монетою, тоді можна відвідати Музей грошей.

Перші гривні, що виникли на Русі, виглядали як злитки. Середина була розширена або мали вигляд паличок. Подібні гривні могли бути срібними (ваговими) чи так званими гривнями кунами (лічильні).

З початку 8 сторіччя гривні-злитки зі срібла поступово виходили із користування. Своє існування припинили у 15 сторіччі. Пояснити це було не так складно, адже срібло було дорогим, використовувати його було непрактично. В якості альтернативи виступив рубль. Подібна назва потім пішла до російської імперії, а потім до радянських грошей.

Саме ж існування гривні протрималося до 18 століття. Тоді називали «гривеником». Номінал такого одиниці досягав 48 «злотих».

Історичні факти пов’язані з грошовою одиницею

Вже точно не скажеш, скільки існує металева гривня, можна визначитися тільки з орієнтовними термінами появи.

Різні історичні часи розповідають, що слово «гривня» має на увазі мідну монети з дрібним номіналом. Спочатку еквівалент досягав двох копійок, потім піднявся до трьох. Далі номінал становив десять копійок. Подібна назва для десятикопієчної монети інколи могли використовувати під час комуністичного режиму.

  • У 1917  році в Українській Народній Республіці запровадили національну валюту, що виглядала як український карбованець. Тоді ж почали випускати паперові купюри;
  • У 1918 році Центральна Рада впровадила грошову одиницю гривню. Номінал складав сто шагів чи половину карбованця. Друкували такі гроші у Німеччині;
  • У 1922-1924 після того як владу захопили комуністи, замість гривні в обіг увійшов радянський чернець, а потім радянський карбованець.

Після всього цього варто перейти до гривні, що виникла вже на території Незалежної України.

Гривня й наша Незалежна Україна

Звична нам гривня з’явилася у результаті грошової реформи, яка пройшла у 1996 році. Дана подія стала для українців та держави велике значення. На сьогодні цифровий код національної валюти – 980, міжнародною абревіатурою позначається як UAH. Щодо графічного знаку то він виглядає ₴.

Хто придумав символ гривні? Про це знає далеко не кожен українець. Даний значок отримав офіційний статус двадцять років тому. Його запропонував мешканець Кривого Рогу – Петро Купа. З того часу символ гривні укорінився у свідомості кожного з нас, ставши чимось рідним та необхідним.

Українська гривня має насичену й оригінальну історію. До щонайменших деталей зараз складно щось дізнатися, але загальну історію завжди, при бажанні, можна вивчити. У світі постійно щось змінюється і гроші не представляють собою виключення.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів