Згідно чинного законодавства України, відповідальність за проведення атестації робочих місць за умовами праці лежить на власникові підприємства чи організації. То ж якщо ви власник чи керівник організації, не забувайте у визначені терміни проводити лабораторні дослідження умов праці https://himanaliz.ua/uk/poslugi/atestaciya-robochikh-misc/, щоб бути впевненими в безпеці ваших робітників. Невиконання даних норм може призвести до накладання штрафів.
Проведення атестації – зона відповідальності керівника
Керівник (власник) підприємства має ініціювати заходи щодо проведення атестації та винаймати для цього спеціалізовані організації. Його обов’язки:
- Створити комісію, що буде проводити визначені законодавством заходи.
- Забезпечити комісію необхідними матеріалами та інформацією.
- Затвердити результати.
- При виявленні шкідливих чи небезпечних факторів вжити заходи щодо їх усунення чи мінімізації.
- Надати робітникам відповідні компенсації.
Атестація робочих місць за умовами праці – це обов’язкові заходи, що мають проводиться мінімум раз на 5 років. А в деяких випадках навіть частіше. Невиконання цих обов’язків може призвести до накладання штрафу.
Мета проведення заходів
Атестація проводиться з кількох причин:
- Оцінка умов праці:
Мета атестації – визначити рівень шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища. Це робиться шляхом вимірювання та оцінки таких факторів, як:
- Забруднення повітря: пил, хімічні речовини, біологічні агенти.
- Фізичні фактори: шум, вібрація, електромагнітне поле.
- Психофізіологічні фактори: статичне навантаження, розумове перенапруження, монотонність.
Після проведення досліджень робочі місця поділяються на 4 класи відповідно до визначеного рівня шкідливості від 1 класу (оптимальні умови праці) до 4 класу (небезпечні умови).
- Пільги та компенсації робітникам:
Вид та розмір пільг, що надаються, залежать від визначеного класу робочого місця. До пільг належить:
- Скорочення робочого дня.
- Додаткова відпустка.
- Збільшений рівень оплати.
- Безкоштовне молоко, харчування.
- Лікувально-профілактичні заходи.
- Інше.
- Запобігання професійним захворюванням:
Завдяки атестації керівник підприємства має реальну картину наявності небезпечних факторів на робочих місцях і може вжити заходів щодо їх усунення або зниження. Це допомагає запобігати професійним захворюванням та травмам на виробництві.
- Підвищення рівня безпеки праці:
Проведення досліджень сприяє покращенню умов та підвищенню рівня безпеки праці. Це робить роботу більш безпечною та комфортною.
Важливо зазначити, що атестація робочих місць – це обов’язкова процедура, яка повинна проводитися у всіх організаціях незалежно від форми власності та виду діяльності. То ж якщо останні 5 років ви цього не робили, варто замовити послугу “під ключ” і уникнути адміністративної відповідальності.