
У новій частині рубрики «Так ми жили» – фотодобірка для шанувальників ретроавто. На дорогах Херсона їздили майже музейні експонати.
Не так часто сьогодні можна зустріти на українських дорогах ретроавто. І коли вони з’являються, то стають об’єктом уваги й перехожих, і власників сучасного транспорту. Власне, навіть і 15-20 років тому старі марки автомобілів на вулицях Херсона теж були рідкістю. Інколи їхні власники непогано заробляли, завдяки своїм раритетам на колесах.
У величезній фотоколекції херсонського журналіста Анатолія Андрєєва збереглося декілька світлин ретроавтівок, які потрапили в кадр його фотоапарата наприкінці 1990-х – початку 2000-х років. Далі – детальніше.
Нагадаємо, що майже всі фото, які ми публікуємо в рубриці «Так ми жили», свого часу були надруковані в газетах «Гривна» та «Суботній випуск». Це плівкові світлини, їхній автор – наш журналіст Анатолій Андрєєв. Подорожуючи по Херсонщині велосипедом, він приносив до редакції цікаві фотосюжети як з Херсона, так і з районів області.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Так ми жили: на трасах Херсонщини торгували навіть ковбасою (фото)
Майже музейні експонати

ЗАЗ-965 «Запорожець», перший серійний автомобіль, який випускали на Запорізькому автомобілебудівному заводі «Комунар». Позиціювався як мікролітражний автомобіль. Народна назва – Горбатий. Випускали у 1960-1969 роках.
Херсон, 2000 рік.
«Моделей «Запорожця» було декілька, але ця – найперша. Особливості авто: був відносно недорогим, але в експлуатації виникало багато технічних проблем. Одна з них – двигун, який розміщувався в задній частині кузова, недостатня система охолодження», – розповів автор фото.

Москвич/АЗЛК-401, один із перших малолітражних автомобілів для населення. Удосконалена версія Москвича-400, випускали з 1954 по 1956 рік.
Херсон, 1997 рік.
«Володіти таким автомобілем вважалося великою розкішшю. Власник цієї машини в Херсоні зробив чимало технічних поліпшень, які привертали увагу. Серійних «Москвичів» червоного кольору не було. А цей від яскравої фарби випромінював світло», – зазначає Анатолій Андрєєв.

ГАЗ-М20 «Перемога», перший радянський легковий автомобіль з несучим кузовом. Серійно випускали з 1946-го по 1958 роки.
Херсон, 1998 рік.
«На базі відомої радянської марки херсонець трохи тюнінгував передню частину й таким чином продовжив життя автомобіля», – каже автор фото.

Ще один ГАЗ-М20 на одній із парковок Херсона. Видно що власник автівки шпаклював кузов для подальшого фарбування. До речі, старі моделі авто мали якісний металевий корпус, що забезпечувало довгі роки експлуатації.


Москвич/АЗЛК-403. Його власник упевнено припаркувався прямо на тротуарі по проспекту Ушакова (нині – проспект Незалежності) в центрі Херсона.
Радянське авто малого класу випускали з грудня 1962-го по липень 1965 років. Мав покращену місткість салону, економнішу витрату пального та надійність в експлуатації.

Ретромодель відомої німецької марки «Опель». Херсон, 2002 рік.
«Власник дещо змінив передню решітку радіатора, встановив фари сучасних моделей, салон теж мав більш привабливий вигляд. Власник розповідав, що його автомобіль навіть знімали в епізоді художнього фільму», – поділився спогадами Анатолій Андрєєв.
До речі, цей автомобіль свого часу був героєм публікацій і друкованої «Гривни». Зокрема, колишній шеф-редактор газети Валерій Боянжу в січні 2022 року, сфотографувавши ретроавтівку на проспекті Ушакова, писав:
«Власник цього Опеля витратив немало часу, щоб привести авто «до тями» тільки з коллекціонерського інтересу. У нас давно вже функціонує клуб ретротехніки «Ретропарк Xepcoна».

Той самий «Опель», але на 20 років старіший від попереднього фото.
Знімок з газети «Гривна», автор: Валерій Боянжу

«Опель Капітан», західнонімецький автомобіль представницького класу, який випускали з 1939-го по 1970 роки. Фото зроблене на Херсонщині у 1998 році.
«Власник повністю зберіг зовнішній вид автомобіля. Він розповідав, що ця автівка брала участь у конкурсах-парадах старих моделей, а також у зйомках фільму. За участь машини в кіно власник отримав хороший гонорар. За його словами, герой фільму посідав керівну посаду, за сценарієм він дуже багато роз’їжджав, тому машина часто мелькала в кадрах», – пригадує автор фото.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Так ми жили: міст на Херсонщині, який знімали в кіно (фото)

Це теж знахідка цього ж колекціонера старих автомобілів – власника попереднього «Опеля». Автівка часів Другої світової війни. На базі американського варіанту був зроблений всюдихід для пересування командного складу армії по фронтових дорогах.
За словами Анатолія Андрєєва, цей екземпляр знайшли в покинутому сараї в одному із сіл Херсонщини. Фото 2000 року.
