Слово «компостування» херсонці чули вже неодноразово, адже наразі це єдина можливість не спалювати листя та не забруднювати таким чином навколишнє середовище. Та, як виявляється, компостування може не лише врятувати екологію від зайвого забруднення, а й стати прибутковою справою.

Більш детально про компостування, його особливості та заробіток розповіла журналістам інтернет-видання «Гривна» херсонська екологиня, обласна координаторка Let's do it Ukraine Юлія Тищенко.

Компостування – метод перетворення органічних відходів на добрива та отримання екологічно чистої продукції для покращення ґрунту.

Першими, хто долучився до компостування листя та відходів, стали учні загальноосвітніх шкіл Херсона (№50, №51, гімназії №3) та трьох шкіл області, що у смт Козацьке, смт Асканія-Нова та селищі Музиківка. Минулого року їм вдалося виграти спеціальні компостери об'ємом 900 літрів, які вони успішно використовують за призначенням.

Варто зазначити, що компостери є різні. Звичайно, ви можете придбати його у садових магазинах, його вартість коливається від 400 до 5000 гривень. Все залежить від об'єму місткості.

Компостер легко можна зробити власноруч. Для майстрування компостеру знадобляться банальні речі: палки, дощечки та сітки. Придбання цих складових обійдеться значно дешевше за готовий компостер, проте вирішувати вам.

Так зробили у Херсонській загальноосвітній школі №45. Учні вирішили не чекати виділення коштів або грантів на чергові компостери і створили їх власноруч. Далі придбали хробаків, яких оселили у цьому компостері, та підгодовують їх на продаж.

Що стосується людей, які проживають у сільській місцевості, то для компостування вони використовують глибоку яму. За словами екологів, ефект вже буде не таким, проте і це краще, ніж нічого.

Що можна компостувати?

Більшість херсонців не розуміють, що компостер – це не помийна яма, куди можна скидувати усе, що забажається. Під час викидання також потрібно дотримуватися певних правил.

До компостера на переробку можна класти: очистки сирих овочів та фруктів, шкаралупу сирих яєць, заварку від чаю, залишки крупи чи каші без додавання масла, скошену траву, папір, картон, зів’ялі квіти, опале листя, тобто різноманітну органіку.

«Кожен шар бажано присипати невеликою кількістю землі, тоді хробакам буде легше перетворити їх на компост. Час від часу відходи необхідно зволожувати, додаючи до компостера звичайну відстояну воду. Якщо компостуючи, люди дотримуватимуться таких правил, то за декілька місяців компост вже буде готовий», – зазначила Юлія Тищенко.

Є і такі предмети, які класти до компостера категорично забороняється, адже вони не дають потрібного ефекту та розкладаються складніше. Серед заборонених опинилися: овочі та фрукти після термічної обробки, шкірки від цитрусових, м’ясо, риба, хліб, молочні продукти, жири та олії.

Працюй та заробляй: як отримати гроші за компостування

Вам набридли купи сміття та листя, які Ви щодня бачите на алеях чи прибудинкових територіях? Насправді з цього можна зробити успішний бізнес. Так, вам не здалося! Ви зможете врятувати навколишнє середовище від зайвого забруднення та заробляти на цьому непогані кошти. Як кажуть, поєднати приємне з корисним.

Доки херсонці вагаються та думають, іноземці вже втілюють у реальність та отримують за це кошти. За словами Юлії Тищенко, закордоном на компостуванні побудована вже ціла система, до якої долучаються кав'ярні та інші різні заклади. Наразі за допомогою компостування можна розвивати гарний бізнес одразу за кількома напрямками.

Перший – фірма-посередник. Ви не бажаєте витрачати кошти на компостер та слідкувати за процесами, тоді ви можете бути посередником між закладами та перероблювачем. Усе, що вам потрібно – підписати договір з навчальними закладами, кав'ярнями, ресторанами та ОСББ на періодичне прибирання території. Ви прибираєте листя або забираєте відходи і постачаєте їх до підрядника, що займається переробкою.

Другий – самостійно виготовляти добрива. Цей варіант ідеально підходить для людей, які мешкають у сільській місцевості. Адже листя та бажаючих його просто спалювати вдосталь. Ви забираєте відходи переробляєте вдома та отримуєте органічне добриво, яке можна продавати місцевим фермерам.

«Якісний компост вносить мільйон спор корисних бактерій та грибків, які оновлюють ґрунтову мікрофлору та покращує біологічні процеси в ґрунті. Таке оновлення є природним процесом, оскільки високі та низькі температури впливають на ґрунт і призводять до загибелі багатьох мікроорганізмів»,- прокоментувала Юлія Тищенко.

Третій – вирощувати хробаків. Вони також є гарними помічниками для фермерських господарств, а тому власники сільськогосподарського бізнесу перекуповують їх.

Сміття - це ресурс. У розвинених країнах давно це зрозуміли і існують компанії, що закуповують не тільки органічні відходи. В Україні ця ніша поки майже вільна, тож це поле для роботи підприємців, у якому майже немає конкуренції. До того ж компостування сприяє покращенню екологічних умов.

Тэги:

Важно
Дети
Херсон
Экология
Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів