Нерідко йдучи містом можна побачити людей, які зі скриньками та фотографією в руках, збирають кошти на лікування дітей або інші благодійні цілі.

Люди, які проходять повз, охоче кидають власні кошти до цих скриньок. Проте, більшість навіть не здогадуються, що своїм бажанням допомогти тим, хто цього дійсно потребує, вони годують шахраїв. Аби ви зрозуміли, як працюють «волонтери» зі скриньками, ми поспілкувалися з одним із них. Так, про те, як він у 2015 році збирав кошти начебто на ремонт машини швидкої допомоги для армії, розповів журналістам сайту «Гривна» колишній працівник псевдо-благодійного фонду Олександр (ім’я замінено).

Один із херсонських
Один із херсонських "волонтерів"

«Мені запропонували роботу у начебто благодійній організації, яка збирає кошти на ремонт автомобіля швидкої допомоги для військових. Тоді мені дали пакет копій документів та фото самого автомобіля. Проте, я навіть не знав назву благодійного фонду, де працюю. Отримував я 40% від суми, яку вдавалось зібрати протягом дня. За день це близько 150 грн, а інші гроші я віддавав власнику скриньки. Судячи із всього, кошти, які вдавалося зібрати, далі кишені власника скриньок не йшли», - повідомив хлопець.

Здавалося б, що на кону стоїть блага мета – допомога військовим. Проте, сама допомога виявилася фейковою, а люди, які довірилися «волонтерам», стали жертвами звичайних шахраїв. Для того, щоб не бути обманутими такими псевдо-благодійниками, як наш вищезгаданий герой, ми підготували для вас добірку порад стосовно того, кому варто довірити власні гроші, аби вони дійсно пішли за призначенням.

ЧИ ВАРТО ДОВІРЯТИ ВУЛИЧНИМ СКРИНЬКАРЯМ

Знайти відповідь на це запитання нам допомогла голова БО «Фонд громади міста Херсон «Захист» Лариса Польська.

«Це шахраї, яким не варто давати кошти. Жоден благодійний фонд, який працює у законодавчому полі, не збирає гроші на вулицях. Ти робиш світлу дію для своєї карми, а насправді фінансуєш шахраїв», - розповіла журналістам сайту «Гривна» Польська.

Для того, щоб впевнитися у цих словах голова БО рекомендує попросити у вуличних скринькарів документи. Забігаючи на перед скажемо, що більшість із них можуть пред’явити вам лише копії, які не мають мокрої завіреної печатки. Тому їх достовірність вже викликає запитання. Також найчастіше вони працюють не від імені херсонських благодійних організацій, а містами України їздять так звані «гастролери», які збирають кошти на незрозуміло що.

Фото Дмитра КУЛАКОВА

Згідно із Законом України «Про волонтерську діяльність», при собі волонтер зобов’язаний мати посвідчення із наступною інформацією: найменування та адреса благодійної організації, строк дії посвідчення, а також проставляється підпис голови та печатка. Окрім цього, при собі у волонтера має бути документ, який підтверджує його особистість: паспорт, водійське посвідчення тощо.

«У 80% випадків ці особи не мають жодного відношення до людей, яким вони збирають кошти. Найчастіше вони просто в інтернеті беруть фото та історію хворої дитини. Особливо цинічно, коли цих дітей вже немає в живих. Також трапляється, що на операцію збирають кошти по 5 років, коли це вже не потрібно», - говорить Лариса Польська.

ЯК БУТИ ЗІ СКРИНЬКАМИ В МАГАЗИНАХ

Перш за все, необхідно звернути увагу на те, чи скринька запломбована, як того вимагає закон. Так, скринька має відповідати наступним вимогам:

-Виготовлена із міцного та прозорого матеріалу;

-Має бути заклеєне із усіх боків та опломбована;

-Повинна мати індивідуальний номер;

-Печатку організації та підпис голови або довіреної особи;

-Має містити логотип та контактні дані благодійної організації;

-На ній повинна бути Інформація про те, куди підуть кошти.

Такий вигляд повинен бути в скриньки
Такий вигляд повинен бути в скриньки

Також магазин, де власне стоїть скринька, має укласти договір із благодійною організацією, яка здійснює збір коштів.

«Згідно із Законом про благодійність, кошти, які були вилучені зі скриньок, цього ж дня мають бути інкасовані та покладені безпосередньо на рахунок фонду. Наприклад, наші скриньки, які стоять у місті, мають всі необхідні акти: пломбування та розпломбування», - говорить Польська.

Тому перед тим, як класти гроші до такої скриньки, необхідно ознайомитися із договором та перевірити сам благодійний фонд, щоб не стати жертвою шахраїв, які прикриваючись добрими справами наповнюють свої кишені.

ЯК ПЕРЕВІРИТИ БЛАГОДІЙНУ ОРГАНІЗАЦІЮ

Куди ж взагалі варто нести кошти, щоб вони дійсно пішли за призначенням? Як знайти «прозору» благодійну організацію? Чи справді мої гроші не привласнять? Аби відповісти на ці питання ми зібрали декілька простих порад, які збережуть вас від шахраїв.

Перше, що варто зробити, обираючи благодійну фонд, якому хоче надати фінансову допомогу – перевірити, чи є він на карті благодійності України. Туди потрапляють лише організації, які надали на перевірку міжнародній організації свої податкові звіти, статути та інші документи.

Карта благодійності
Карта благодійності

«Тільки після того, як перевірили, що фонд «чистий» та він працює у законодавчому полі, він буде опублікований на українській карті благодійності. В Україні створено близько 17 тис. благодійних організацій, а на перевірку подалися у минулому році лише 120», - зазначає Лариса Польська.

Для того, щоб ознайомитися із тим, які організації пройшли перевірки в Україні достатньо перейти за посиланням. У Херсонській області до карти було додано всього три благодійні організації: «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД», «БФ «Щира дія» та «Фонд громади міста Херсон «Захист». На цій же карті можна знайти контактні телефони, електронну пошту та адресу благодійної організації, яка вас зацікавила.

Друге, що потрібно зробити – пошукати інформацію про благодійну організацію в інтернеті. Краще всього знайти сайт організації та там ознайомитися із її видом діяльності, звітними документами та проблемами, які вирішує дана благодійна організація.

Якщо ви не хочете, щоб ваші гроші проходили через благодійну організацію, то краще всього – допомогти безпосередньо. Наприклад, придбати необхідне власноруч та передати людині, яка того потребує.

Віддавати свої гроші скринькарям, чи ні - особиста позиція кожного, але варто пам'ятати, що "волонтер" може бути шахраєм, а ваші кошти підуть далеко не за призначенням

Тэги:

Благотворительность
Херсон
Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів