Як звільнитися з роботи в умовах воєнного стану

Вторгнення росії в Україну цілком зрозуміло спричинило великі труднощі у роботі підприємств і організацій, що вилилося у катастрофічне зростання рівня безробіття .

Як працюють у бюджетній сфері

Частина підприємств, установ та закладів бюджетної сфери з початком повномасштабного вторгнення росії та тимчасової окупації Херсонщини значно скоротили свою діяльність із зрозумілих причин. Йдеться про бібліотечні установи, заклади освіти, культури… Навіть вчителі на Херсонщині завершили навчальний рік дистанційно та пішли у планові відпустки, щоб потом встати на простій. Які умови роботи запропонують педагогам Херсонщини Міністерство освіти і науки України та місцеві органи управління освітою, поки не відомо. Зрозуміло, що повноцінний навчальний рік, якщо Херсонщина ще певний час буде окупованою, розпочати не вдасться. Яким він буде – чекаємо роз’яснень.

Багато підприємств бюджетної сфери перевели своїх співробітників здебільшого на простій та завдяки наявному бюджетному фінансуванню виплачують їм 2/3 від тарифної ставки. Гроші не великі – але гарантовані.

Для всіх категорій працівників бюджетної сфери є варіант збереження свого робочого місця – заява про відпустку без збереження заробітної плати, яка може тривати весь період військового часу. На їх написанні наполягають окремі керівники закладів, сподіваючись таким чином зекономити кошти, яких зараз нема навіть на виплату зменшених зарплат.

З частиною підприємств їх розпорядники коштів взагалі призупинили будь-які відносини через те, що відбулось захоплення, наприклад, комунальних підприємств, які надавали послуги прибирання, поховання.

Працюють та отримують заробітну плату працівники закладів охорони здоров’я, які мають відносини з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). За рахунок пакетів послуг від НСЗУ вони отримують кошти. Але, наприклад, сімейні лікарі переведені на дистанційний формат роботи, тобто консультують телефоном.

Як далі буде відбуватись ситуація з фінансуванням закладів охорони здоров’я в окупованій Херсонщині, не відомо, бо зараз майже не щодня відбувається захоплення окупантами лікарень, медичних працівників змушують до співпраці з окупантами.

Ми вже розповідали, як працювати медикам, педагогам, працівникам культури, комунальникам, рятівникам в умовах окупації, посилаючись на коментарі керівників Міністерств та експертів. Читайте у матеріалі «Окупаційна «влада» примушує херсонців до співпраці. Чи є це зрадою?»

Якщо є бажання звільнитися

Багато працівників бюджетних та й приватних підприємств та установ виїхали на підконтрольну Уряду України територію, отримали статус ВПО та почали якось влаштовувати своє життя.

Зазвичай, в такій ситуації люди хочуть звільнитися і, ставши на облік у центрі зайнятості, отримувати хоч якісь гроші допомоги по безробіттю. Багатьох лякає, що військовий час ускладнює цю процедуру.

Ми вирішали розібратися як зараз працівник може звільнитися за власної ініціативи.

Що говорить закон

У разі, якщо у працівника виникла загроза для життя і здоров’я, внаслідок чого людина не в змозі дістатися до роботи, але співробітник може виконувати свої посадові обов’язки дистанційно, роботодавець може встановити дистанційний режим роботи. Якщо у роботодавця нема можливості забезпечити співробітника навантаженням, або співробітник не може працювати з певних причин, то людину переводять на простій. Керівництво підприємства також має право відправити у невикористану оплачувану відпустку або за бажанням працівника надати відпустку без збереження зарплати.

Всі ці умови праці та співпраці визначають разом керівник та співробітник. Але на практиці ми розуміємо, що якщо підприємство фактично припинило свою роботу на окупованій території, то фінансувати навіть простій воно не зможе.

Працівник, як і підприємство, може поставити свої трудові відносини, так би мовити на «паузу» - призупинити. Це нововведення було введено Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 року № 2136-ІХ і передбачає, що на період воєнного часу працівник звільняється від обов’язку виконувати роботу, визначену трудовим договором, а роботодавець звільняється від обов’язку забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи. З боку працівника достатньо направлення роботодавцю заяви. Хочемо зауважити, що цей інструмент новий і практика його використання, враховуючи проблему зв’язку працівника і підприємства, на сьогоднішній день майже відсутня.

Головне, що змінилося із введенням воєнного стану – це те, що працівник може розірвати трудовий договір за власною ініціативою без двотижневого строку попередження у зв'язку із веденням бойових дій у районі, в якому розташоване підприємство, установа, організація, та загрозою для його життя і здоров’я.

Винятком є примусове залучення до суспільно-корисних робіт в умовах воєнного часу, а також якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах віднесених до критичної інфраструктури.

Якщо ви знаходитесь на окупованій території

Коли людина знаходиться на окупованій території і хоче звільнитися з підприємства, яке розташоване на тимчасово окупованих територіях, або в зоні проведення бойових дій, які визначаються відповідним наказом Мінреінтеграції , вона пишете працедавцю заяву або про звільнення за угодою сторін або про звільнення за власним бажанням з поважних причин у зв’язку із проведенням бойових дій і переїздом в іншу місцевість, у разі евакуації. Працедавець зобов’язаний звільнити в той день, який вказаний у заяві.

Якщо на тимчасово окупованих територіях або в зоні проведення бойових дій у працівника є доступ до підприємства або зв'язок з керівником, то заява подається особисто або її можна відправити у вигляді фотокопії на електронну адресу підприємства, зробивши відповідний скрін відправленого листа .

Якщо нема зв’язку з керівництвом підприємства, установи, то надсилання заяви засобами електронного зв’язку фіксується відповідним чином (скан копія електронного листа).

Далі процес підтвердження втрати роботи/звільнення відбувається через додаток «ДІЯ» у розділі «Допомога по безробіттю».

Якщо ви виїхали з тимчасово окупованої території, або із зоні проведення бойових дій, звільнитися можна через Службу зайнятості України. Для цього Вам потрібно попередньо отримати статус внутрішньо переміщеної особи (ВПО) і звернутися до найближчого сервісного центру служби зайнятості, але бажано по місту фактичного проживання, і там подати заяву про звільнення, і одночасно можна стати на облік як безробітній особі для отримання грошової допомоги.

Центр зайнятості за місцем проживання ВПО у день припинення трудового договору повідомляє про це роботодавця, територіальний орган Пенсійного фонду і територіальний орган Податкової служби.

Підкреслюємо!

Отримати статус внутрішньо переміщеної особи (ВПО) та зареєструватися у центрі зайнятості можна через додаток «ДІЯ».

Тэги:

Агресія росії
Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів