Як діяти жителям Херсонщини в ситуації, коли ГЕС підірвана

Як діяти жителям Херсонщини в ситуації, коли ГЕС підірвана

Автор: Євген Веселов 06 Июня 2023 08:00

«Гривна» досліджувала тему наслідків підриву Каховської ГЕС та розповідала про план дій. Нагадуємо! Основне затоплення може розпочатися через 2 години. Підрив окупанти здійснили близько 6 ранку 6 червня.

Тему підриву греблі Каховської ГЕС російські окупанти почали «качати» ще навесні 2022 року, але свого апогею вона досягла в жовтні. Саме начебто через наявну в росіян інформацію про плани підриву греблі з боку України й розпочалася так звана евакуація, а насправді депортація цивільного населення з правого берега Дніпра на лівий. Що було далі, всі пам’ятають – втеча окупантів на правий берег і звільнення частини Херсонщини.

Свої терористичні плани росіяни здійснили 6 червня 2023 року, підірвавши ГЕС. Сталося це близько 6 ранку.

Херсонська міська військова адміністрація повідомила:

«Наразі уточнюється масштаб руйнування, швидкість і обсяги води, ймовірні райони підтоплення.  Всі служби працюють. Ситуація відстежується.

Станом на 7:08 6 червня з районів міста Херсон та селищ, де відбувається затоплення, буде проводитися евакуація автобусами! Лікарні та комунальні служби підняті по тривозі! Зберігайте спокій під час евакуації!»

МОЖЛИВІ НАСЛІДКИ ВІД ЗНИЩЕННЯ ГРЕБЛІ КАХОВСЬКОЇ ГЕС

Основні можливі наслідки від знищення греблі Каховської ГЕС у своєму зверненні до Європейської ради 20 жовтня окреслив Президент України Володимир Зеленський.

«Якщо російські терористи підірвуть цю дамбу, то в зоні швидкого затоплення опиняться понад 80 населених пунктів, включно з Херсоном», – наголосив він.

Президент перерахував також інші наслідки, якими загрожує підрив Каховської ГЕС та її дамби:

- у небезпечній зоні опиняться сотні тисяч мешканців півдня України, які можуть постраждати від спровокованої повені;

- може бути зруйноване забезпечення водою значної частини півдня України та Криму. Північнокримський канал у разі руйнації дамби Каховської ГЕС просто зникне;

- російський теракт може залишити Запорізьку атомну станцію без води для охолодження, адже вода для ЗАЕС береться саме з Каховського водосховища;

- загальні руйнівні екологічні, гуманітарні, техногенні наслідки такого теракту досягнуть масштабів історичної катастрофи.

В умовах, коли ворог б'є по критичній інфраструктурі, то можливий підрив – це продовження тактики Росії по знищенню нашої економіки.

«Ця ГЕС є дуже важливою в енергетичному комплексі. Враховуючи об'єми води, потенціал агрегатів, які там зосереджені… Ворог це знає, він хоче це знищити і в такий спосіб завдати шкоди нашій економіці», – пояснює директор Інституту водних проблем і меліорації НАН України Михайло Яцюк.

ЧИ НАВАЖИТЬСЯ РОСІЯ ВТРАТИТИ КОНТРОЛЬ НАД КАХОВСЬКОЮ ГЕС

До початку листопада серед українських і закордонних військових аналітиків та експертів популярністю користувалася думка про те, що Росія не наважиться позбавити Крим водопостачання, а всі погрози та інформаційна атака навколо підтоплення через підрив греблі – це лише щоб відволікти суспільство та провести евакуацію своїх військових на лівий берег. Саме це й робили окупанти: розповсюдили чутки про мінування греблі, посіяли паніку, оголосили евакуацію цивільних і почали під її прикриттям виводити війська.

Коли росіян погнали з правого берега, вони продовжили евакуацію цивільних і з лівобережжя вглиб області. Самі ж побудували декілька ліній оборони, перша з яких – саме в 15-кілометровій зоні лівобережжя. Звідти вони хаотично обстрілюють Херсон та весь правий берег.

Були припущення, що якщо окупанти вимушені будуть покинути ГЕС та сконцентруватися на захисті лівого берега, то вони можуть підірвати греблю. Таким чином ускладнити просування українських військ та звільнення лівого берега. Чим гірше, тим краще – така логіка цілком вписується в дії країни-терориста.

У будь-якому разі загроза існує, бо, як уже зазначалося, дії країни-терориста не піддаються логічному поясненню.

ЯК ДІЯТИ В РАЗІ ПРОРИВУ ГРЕБЛІ КАХОВСЬКОЇ ГЕС ЖИТЕЛЯМ ХЕРСОНСЬКОЇ МІСЬКОЇ ГРОМАДИ

Через 2 години почнеться затоплення!!!

«Рівень води в річці Дніпро після прориву може піднятися до 5 м. Максимальний рівень води буде досягнутий через 13 год. 48 хв. Час стояння піку повені – 3 год. 30 хв.», – наголошують у відділі з питань цивільного захисту міста Херсон.

Покрокова інструкція

1. Вимкніть електроприлади, газові плити, візьміть документи, необхідні речі, запас їжі та питної води.

2. Громадянам, які проживають уздовж берегової лінії річок Дніпро та Кошова, необхідно направлятися в наступні безпечні райони:

- мешканцям смт Антонівка піднятися до вулиць Горького та Антонівської;

- мешканцям Дніпровського району піднятися до вулиці Херсонської (в район площі В’ячеслава Чорновола), шосе В’ячеслава Чорновола та вулиці Перекопської;

- мешканцям Суворовського району піднятися до вулиць Гімназичної, Соборної та Грецької;

- мешканцям Корабельного району, у тому числі Карантинного острова, піднятися до вулиці Качельної (вище площі Корабелів) та вулиці Полтавської;

- мешканцям Карантинного острова, у разі неможливості евакуюватися на безпечну територію, піднятися на рівень третього поверху будівель;

- мешканцям селища Зимівник піднятися в район міського цвинтаря;

- мешканцям смт Комишани піднятися до вулиці Центральної;

- мешканцям селища Приозерне піднятися вище вулиці Білозерської.

3. Надайте допомогу хворим людям та людям похилого віку. Сповістіть сусідів про небезпеку.

ЯК ДІЯТИ ЖИТЕЛЯМ ЛІВОГО БЕРЕГА ДНІПРА

Ймовірний підрив частини споруд ГЕС глобальної катастрофи не несе, розповів «Суспільному» експерт Причорноморського центру політичних та соціальних досліджень Володимир Молчанов. На його думку, удар призведе до підтоплення лівого берега Дніпра. Події можуть розгортатися за таким сценарієм.

«Дамба на 4 метри нижче мостового переходу. Якщо знищити верхні шлюзові ворота, то шістнадцятиметрове цунамі по каналу 20 метрів піде прямо на цю дамбу й змиє її. Вода буде знижуватися, бо Дніпро ширший, ніж шлюзовий канал. Висота хвилі буде приблизно 2,5 метра, і вона вдарить по берегу Нової Каховки в районі електроопор, де вони переходять до підстанції. Там житла немає. Просто зелені насадження», – розповів Молчанов.

Ні люди, ні їхнє майно не постраждають, бо їх там фізично немає, каже експерт. Далі хвиля піде, зменшуючись у висоті.

«На лівому березі, скоріш за все, підтопить підвали в прибережних будинках Нової Каховки, Дніпрян, також Козачих Лагерів, Кринків, Піщаного, Олешок, а також дачі біля Антонівського мосту», – зазначає Володимир Молчанов.

Виходячи з мапи можливого підтоплення, жителям лівого берега треба прямувати на території, розташовані приблизно за 20 км від Дніпра та його розгалуженої системи приток. Отже їхати варто в бік Криму.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів