«Втеча від росіян». Фільм про порятунок двох херсонських дівчат, яких окупанти вивезли «на відпочинок»

«Втеча від росіян». Фільм про порятунок двох херсонських дівчат, яких окупанти вивезли «на відпочинок»

Автор: slidstvo.info 30 Мар. 2023 11:35

29 березня відбулася презентація раніше анонсованого фільму-розслідування «Втеча від росіян: історія порятунку викрадених українських дівчат». Нагадаємо, це історія про двох дівчат з Херсона, Машу та Настю, яких російська влада обманом вивезла «на відпочинок» спочатку в тимчасово окупований Крим, а потім – в окупований Генічеськ. 

Фільм створили журналісти видання «Слідство.Інфо» – на їхнє прохання Маша й Настя фіксували все, що відбувалося з ними в російському полоні. Вони таємно фільмували не лише жахливі умови й ставлення окупантів, а й розповідали, хто саме причетний до їхнього викрадення.

17-річна Маша та 18-річна Настя з Херсона. Київ, 29 березня 2023 р. Фото: slidstvo.info

Фільм-розслідування «Втеча від росіян» дозволяє глядачам на власні очі побачити, в яких умовах окупанти утримують викрадених українських дітей: гуртожиток без опалення, відсутність повноцінної їжі й можливості вийти в магазин, а також душ – усього кілька разів на тиждень. Окрім цього, росіяни стирали дітям українську ідентичність, а тих, хто не корився, – били, погрожували окупаційною військовою комендатурою та кидали в спеціальну яму для знущань. Команда журналістів вирішила терміново шукати спосіб порятунку дітей, адже залишатися в росіян для Маші та Насті було небезпечно.

Головна редакторка «Слідства.Інфо» на презентації фільму Анна Бабінець подякувала всім, хто підтримує роботу команди, зокрема донатами.

«Ми дякуємо благодійникам і донорам «Слідства.Інфо», які донатять нам на журналістику, але цього разу ми витратили 40 тисяч гривень на порятунок дітей. Думаю, що ніхто не буде проти. Ми зробили лише один кейс, але скільки там людей, які просто не мають таких грошей, щоб виїхати», – каже Анна Бабінець.


Альона Бабінець із врятованими дівчатами. Київ, 29 березня 2023 р. Фото: slidstvo.info

На заході був представник Офісу Генпрокурора України Юрій Бєлоусов, який зазначив, що ця історія є яскравим прикладом злочинів росіян, які вправно маскують свої дії.

«Ця історія стане елементом великої справи проти Росії. Ми працюємо з Міжнародним кримінальним судом, понад 20 країн світу фіксують злочини РФ для того, щоб створити окремий фонд, який буде виплачувати компенсації постраждалим. На сьогодні вже є 640 підозрюваних осіб, і це тільки зафіксовані. Дуже дякую за вашу роботу», – сказав представник Офісу Генпрокурора після перегляду фільму.

Журналістка Юлія Химерик закликала колег не повторювати її досвід, якщо вони не будуть точно впевнені у своїх силах.

«Хочу попросити журналістів не повторювати за нами, якщо у вас нема чіткого розробленого до дрібниць плану. Ми показали спецоперацію дуже простою, але за нами стоїть велика кількість людей, які зокрема пережили окупацію, полон. Саме вони допомагали нам рятувати дітей», – говорить Юлія.


Врятовані дівчата й журналістка Юлія. Київ, 29 березня 2023 р. Фото: slidstvo.info

Героїні – Настя та Маша – теж приїхали на презентацію стрічки про свій порятунок.

Маша зізналася, що для неї рішення поїхати в Крим нібито на два тижні стало уроком на все життя:

«Я 2 місяці вдома і я – щаслива. Дуже шкодую, що поїхала. Я зрозуміла, що на ту сторону ні ногою навіть. Там (в окупованому Генічеську, – ред.) за нами постійно наглядали. Мені 18 років, а за мене все вирішували. А тут (на підконтрольній території України, – ред.) я повністю вільна. Ось головна відмінність».

Приєднуйтеся до нас:
Більше матеріалів

Тэги:

Оголошено вироки ще двом колаборантам – жителям Станіслава та Правдиного

«Ми вдягали вишиванки і "вишивали" перед окупантами – мозолили їм очі». Історія спротиву херсонки

Полуницю з окупованої Нової Каховки везуть у Рязань

Юрій Антощук: «Херсонщина довгий час буде максимально депресивним регіоном. Сподіваюся, що помиляюся» (інтерв’ю)

Дмитро Ярош: «Агент ГУР обіймав високу посаду в окупаційній адміністрації Херсонщини і був біля Сальдо»