Херсонські підлітки, яких окупанти вивезли в Крим, таємно зафільмували своє життя в полоні

Херсонські підлітки, яких окупанти вивезли в Крим, таємно зафільмували своє життя в полоні

Автор: Марина Поліщук 28 Мар. 2023 13:00

Двоє дівчат з Херсона, яких російські окупанти обманом вивезли «на відпочинок» до Криму, таємно фіксували на камеру все, що відбувалося з ними в неволі. Ці відеозаписи стали основою фільму-розслідування журналістів видання «Слідство.Інфо» — «Втеча від росіян: історія порятунку викрадених українських дівчат». Презентація фільму відбудеться 29 березня.

До повномасштабного вторгнення Росії в Україну 16-річна Маша та 18-річна Настя жили звичайним щасливим життям: навчалися, мріяли, гуляли з друзями, будували плани на майбутнє. Усе змінила окупація Херсона — росіяни обманом вивезли дівчат і на місяці позбавили їх нормального життя.

Восени минулого року Машу та Настю разом з багатьма іншими дітьми вивезли в окупований Крим нібито на двотижневий відпочинок. Тим часом українські військові звільнили Херсон від окупантів, і дівчата захотіли повернутися додому, але росіяни їх не відпустили.

Маша й Настя почали бунтувати: відмовлялися вставати під гімн Росії, відмовлялися вчити російську мову, публікували патріотичні дописи в соцмережах, використовували українську символіку.

Через 2,5 місяці росіяни вивезли частину дітей, зокрема й херсонських дівчат, в окупований Генічеськ, де фактично ув’язнили в гуртожитку без опалення. Там українських дітей карали за прояви патріотизму, насильно займалися їхнім «патріотичним вихованням» та наполегливо готували до отримання російського громадянства. Найбільш норовливим дітям окупанти нагадували про «яму», «військову комендатуру» та погрожували «зашити рота».

Маша й Настя на прохання «Слідства.Інфо» фіксували все, що відбувалося з ними, по суті, у російському полоні. Вони таємно фільмували не лише жахливі умови й ставлення окупантів, а й розповідали, хто саме причетний до їхнього викрадення.

«Для мене це було великим здивуванням, адже дорослі іноді бояться показувати свою позицію, а тут діти кидають виклик росіянам, перебуваючи у них в руках», — говорить журналістка «Слідства.Інфо» Юлія Химерик.

Журналісти розуміли, що треба убезпечити дітей, тож почали шукати шляхи повернення дівчат додому. До того ж у підлітків виникли проблеми — через кілька днів за ними мала прийти окупаційна комендатура захопленого Генічеська. Маші та Насті за їхню поведінку погрожували «ямою». Журналісти зрозуміли, що їх треба терміново вивозити — дівчата в серйозній небезпеці.

Історію порятунку Маші та Насті з російської неволі журналісти покажуть у фільмі «Втеча від росіян: історія порятунку викрадених українських дівчат».

«Фільм-розслідування «Втеча від росіян» дозволяє на власні очі побачити, в яких умовах окупанти утримують викрадених українських дітей. Журналісти зібрали важливі докази, які можна буде долучити до судового процесу не лише над російським диктатором Владіміром Путіним, а й над безпосередніми виконавцями його злочинних наказів», — повідомляє видання. 

Презентація фільму відбудеться 29 березня о 19:00 у Будинку кіно (Київ, вул. Саксаганського, 6).

Приєднуйтеся до нас:
Більше матеріалів

Тэги:

Оголошено вироки ще двом колаборантам – жителям Станіслава та Правдиного

«Ми вдягали вишиванки і "вишивали" перед окупантами – мозолили їм очі». Історія спротиву херсонки

Полуницю з окупованої Нової Каховки везуть у Рязань

Юрій Антощук: «Херсонщина довгий час буде максимально депресивним регіоном. Сподіваюся, що помиляюся» (інтерв’ю)

Дмитро Ярош: «Агент ГУР обіймав високу посаду в окупаційній адміністрації Херсонщини і був біля Сальдо»