Університет у Миколаєві, в який влучило 5 російських ракет, повністю відбудували за 10 млн гривень (фото)
Фото довоєнного часу

Університет у Миколаєві, в який влучило 5 російських ракет, повністю відбудували за 10 млн гривень (фото)

Автор: Марина Поліщук 02 Декабря 2023 10:00

У Миколаєві через обстріли росіян з-поміж 4 національних університетів серйозних пошкоджень зазнали три виші: Національний університет кораблебудування, Миколаївський національний університет імені Сухомлинського та Чорноморський національний університет імені Петра Могили. На сьогодні два з них відновили роботу. При цьому університет імені Петра Могили повністю відновили й навіть змогли знайти кошти на покращення матеріально-технічної бази.

П’ЯТЬ РАКЕТ ЗА ОДИН МІСЯЦЬ

Чорноморський національний університет імені Петра Могили зазнав ракетних обстрілів тричі за один місяць влітку 2022 року: 17-го, 19-го та 29 серпня. Це були ракети С-300, якими окупанти тоді масово обстрілювали Миколаїв з території тимчасово окупованої правобережної Херсонщини.

Перші 2 російські ракети 17 серпня влучили в навчальні корпуси та внутрішнє подвір’я університету. Через 2 дня ще 2 ракети влучили в будівлі університету, пошкодивши покрівлю та зруйнувавши сходи, що поєднували чотири поверхи. 29 серпня ще одна ракета пошкодила дах навчального корпусу № 5 та «приземлилася» біля приймальної ректора й приміщення Вченої ради, повідомляли на сайті вишу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зеленський заявив, коли розпочнеться відбудова навчальних закладів у Миколаївській області

«Одна ракета, що влучила біля парадного входу, на мій погляд, значно потужніша, ніж ті, які були попередньо, тому що руйнування, завданні корпусу, – вони надзвичайно великі. Бо й підземна частина, і навіть не те, що перша стіна, перша, друга і третя стіна підвалів, вони просто збиті й зсунуті. І внаслідок цього з четвертого поверху до підвалу – все рухнуло», – розповів після обстрілів ректор ЧНУ Леонід Клименко в коментарі «Суспільному».

Він додав, що головний корпус університету реконструкції не підлягає. Проте відбудова все ж відбулася.


Пошкоджені корпуси Чорноморського національного університету імені Петра Могили після російських ракетних обстрілів у серпня 2022 року. Фото: chmnu.edu.ua, suspilne.media, hmarochos.kiev.ua

ВІДБУДОВА ЗА 10 МІЛЬЙОНІВ

На повну відбудову університету імені Петра Могили знадобилося 10 мільйонів гривень, повідомляє «Хмарочос». При цьому більшість робіт з відновлення корпусів тут зробили власним коштом.

За допомогою експертної оцінки було встановлено, що потрібен капітальний ремонт першого корпусу, оскільки ракета пошкодила не лише стіни та вікна, а й пробила дірку до цокольного поверху. Також були пошкоджені інші корпуси, але їх університет відновив самостійно.

Проєкт відбудови пошкодженого першого корпусу коштував 120 тисяч гривень разом із експертизою.

Ректор Леонід Клименко ділиться досвідом: якщо відновлення не розпочати негайно, то результат впливу дощів і морозів буде співмірний із тією шкодою, яку спричинив ракетний удар. Процес відновлення потрібно починати одразу після обстрілу – тоді витрати будуть значно меншими.


Аудиторія в університеті після ремонту, 2023 рік. Фото: hmarochos.kiev.ua

Керівництво ЧНУ одразу звернулося до декількох будівельних організацій, замовивши нові вікна. Фактично левову частку будівлі університету довелося відновлювати власними силами. Для цього використовували навіть відходи від будівельних матеріалів: цеглу, металеві балки тощо. А на роботи, які виш самостійно не міг виконати, укладали договори. Наприклад, відновлення стін обійшлося в 1 мільйон 300 тисяч гривень. За словами Леоніда Клименка, це ті кошти, які навчальний заклад зміг віднайти з власних доходів. 

Була й допомога з місцевого та обласного бюджетів. Зокрема, обласна влада надала університету ОСБ-плити й близько 500 квадратних метрів вікон. Також до відбудови долучилися і випускники, які зібрали понад 500 тисяч гривень.


Коридор університету після ремонту, 2023 рік. Фото: hmarochos.kiev.ua

При цьому відбудова під час активних бойових дій була дуже складною, каже керівництво вишу. Довелося зіткнутися з тим, що у 2022 році в Миколаєві не вистачало скла та будматеріалів, будівельні роботи постійно відкладали через обстріли, фінансування не вистачало, тому університет жив в режимі жорсткої економії.

Попри це, до початку нового навчального року у 2023 році Чорноморський національний університет імені Петра Могили був уже повністю відновленим, тож радо зустрічав студентів.

На фото: пошкоджені, зруйновані та відбудовані корпуси ЧНУ імені Петра Могили, фото із сайту вишу 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів