
Судячи з кількості вакансій у Херсоні та деокупованій частині області, які оприлюднені на спеціалізованих пошукових сайтах, пропозицій від роботодавців чимало. Але насправді з роботою в Херсоні не все добре через постійну небезпеку, заходи з мобілізації та економічну кризу. Що саме відбувається?
Загальний огляд ситуації
Ринок праці Херсона перебуває під тиском обставин військового часу та особливостей життя прифронтового міста. Місцевий бізнес зараз у занепаді через значне скорочення населення та платоспроможності громадян, а також через те, що частина бізнесу релокована з міста через окупацію і безпекову ситуацію.
Окрім того, із цим так само пов’язане скорочення кількості роботодавців. Державні установи та комунальні підприємства виявилися більш стабільним роботодавцем. Проте їм складно витримати конкуренцію з численними та більш вигідними фінансовими пропозиціями роботодавців з інших регіонів України та з-за кордону, які активно заохочують жителів міста до трудової міграції.
Утім, великою перевагою державних та комунальних структур є можливість бронювання 50% військовозобов’язаних чоловіків – опція, що є доступною тільки частині приватного бізнесу, який зміг довести свою стратегічну цінність (і спроможний виплачувати досить високі офіційні зарплати).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Від секонд-хендів до перукарів: яких закладів і послуг не вистачає жителям Херсона (опитування)
Цікавим феноменом став розвиток громадського сектору, що все активніше проявляє себе на ринку праці. Громадські організації потребують великої кількості працівників різних спеціальностей, пропонуючи більш високу заробітну плату, ніж в інших сферах.
Про це йдеться в дослідженні ГО «Херсонське обласне відділення Соціологічної асоціації України» (керівник – Микола Гоманюк) на замовлення ГО «Громадський центр «Нова генерація» в межах проєкту «Місцеве партнерство зайнятості на території прифронтової Херсонської територіальної громади», що реалізує ГО «Громадський центр «Нова генерація» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».
Для бізнесу Херсонщина не приваблива
На брак конкретних спеціалістів поскаржилися 66% опитаних організацій.
Опитані під час дослідження бізнесмени вважають, що великі мережеві компанії у своїй роботі розглядають Херсон радше як райцентр однієї з сусідніх областей, підпорядковуючи місцеві філіали Миколаєву або Одесі.
«Якщо до війни херсонські компанії самі займалися доставкою, торгівлею, то сьогодні це роблять миколаївські, одеські підприємства, а наші виконують функції торгових агентів. Херсон – це придаток до більш ємних ринків Миколаєва та Одеси. Держава намагається зберегти Херсон в медійному плані та як адміністративний центр, але бізнес відповідає на це питання швидше і більш чітко. Який це центр? Область із 2 мільйонів скоротилася до 100 тисяч. Без лівого берега немає області», – вважає один із учасників фокус-групи дослідження.
З’явилася робота для пенсіонерів, жінок, студентів
Дослідження констатує, що бронювання є важливим інструментом управління персоналом як у державному секторі, так і в комерційних підприємствах, що мають такі дозволи. Надання броні є значною перевагою роботодавця. Підприємства, що надають бронь або відстрочку, можуть швидше знайти працівника. Наразі 38% опитаних роботодавців мають можливість бронювати співробітників. Звичайно, що переважна частина – це державні, комунальні установи, рідше – малий та середній бізнес.
Можливість надання броні має і негативні наслідки. Претенденти на роботу говорять про на неформальні «відкати за бронь» на окремих підприємствах, інколи – дуже значні: «Зарплата 25 тисяч, 10 треба віддати».
Також бронь, а точніше можливість її позбавлення, може використовуватися як інструмент тиску на працівників.
Тому дуже часто роботодавці з малого бізнесу та комунальних установ віддають перевагу студентам, жінкам та пенсіонерам. Однак цього не скажеш про державні установи, адже там потрібна певна кваліфікація, досвід роботи.
Нові роботодавці – ЗСУ та громадські організації
Значна частина оголошень на сайтах із пошуку роботи – від ЗСУ. Рекрутери пропонують зовсім різні посади, навіть, на перший погляд, цивільні, такі як кухар, токар, механік. Зарплати при цьому значно відрізняються від тих, що пропонують у цивільному житті.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Херсонка розповіла, як залишила цивільну професію та стала до лав ЗСУ
Рекрутам пропонують до 126 тис. грн. Але більше значення для претендентів, які потенційно готові звернутися до ЗСУ, має не зарплата, а місце служби та функціональні обов’язки, йдеться в дослідженні.
Опитані місцеві підприємці відзначають і велику роль військових у житті громади:
«Військові винаймають житло, відвідують кав’ярні та спортклуби, купують кулінарію, користуються послугами перукаря (салони відзначають, що пріоритети змістилися з жіночих зачісок та манікюру до стрижки чоловіків та барберінгу), замовляють у спеціалізованих магазинах тактичне екіпірування».
Із початком війни громадський сектор став більш значущим, ніж у попередні роки. У Херсоні це особливо помітно, оскільки в прифронтовому місті працює велика кількість українських та іноземних громадських організацій і благодійних фондів. Не рідкістю є пропозиції вакансій 30-40 тис. грн, зазначають експерти.
Варто зазначити, що дослідження проводилося в період, коли не було скорочення фінансування через USAID, а також міжнародних організацій, які утримуються коштом США. Зараз зі зменшенням об’ємів фінансової допомоги з боку США багато ГО почали скорочувати штати, адже нові проєкти від звичних донорів наразі призупинені.
Комплексне дослідження ринку праці міста Херсону проводилося протягом жовтня – грудня 2024 року.
Скільки людей знайшли роботу через Центр зайнятості
Херсонський обласний центр зайнятості протягом 2024 року надав послуги майже 8500 осіб. Працевлаштовано – понад 1500 людей. За компенсаційними програмами підтримано 39 осіб, а 547 осіб отримали ваучери на безкоштовне навчання.
Найбільше навчалися на оператора котельні, водія автотранспортних засобів, електрогазозварника, кухаря, кондитера, продавця продовольчих товарів. Забезпечити професійним навчанням вдалося 119 осіб. Найпоширенішими спеціальностями стали «Медсестринство», «Психологія», «Медицина», «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність», «Харчові технології», «Комп’ютерні науки», йдеться у дослідженні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як змінилося повсякденне життя херсонців за час великої війни: результати соціологічного дослідження
Ілюстративне фото: Суспільне Херсон