
Фонд громади Херсона «Захист» провів онлайн-опитування серед жителів Херсонської громади, аби з’ясувати, як повномасштабне вторгнення вплинуло на їхнє повсякденне життя.
Війна та евакуація призвели до значних змін у житті херсонців. Проте більшість з них відбулася в перші два роки великої війни.
«Використовуючи медичну термінологію, доречно сказати так: якщо стан громади в 2023 можна було назвати «важким», то в 2024 році – «стабільно важким». Проте херсонці не тільки змогли адаптуватися до умов війни, зміни місця проживання, еміграції тощо, а й певною мірою – повернути в своє життя елементи передвоєнного життя, наприклад, можливість мати відпустку, робити кар’єру, вчитися та святкувати Новий рік з ялинкою», – зазначається на сайті Фонд громади Херсона «Захист».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гострі проблеми у місті, пріоритети відновлення та причини залишатися: результати опитування жителів Херсона
Опитування проводилося з 5 по 28 грудня 2024 року, у ньому взяли участь 435 респондентів.
Далі наводимо основні результати дослідження, оприлюднені Фондом громади Херсона «Захист».
Зміни в професійному житті
Майже половина херсонців (49%) змінила роботу, а 66% – професію. Рівень безробіття з початку війни зріс із 5% до 19%, проте порівняно з груднем 2023 року цей показник зменшився (тоді було 28%).

Водночас 56% опитаних, які працевлаштувалися, опинилися на нижчих посадах, ніж раніше. Проте 10% змогли підвищити свій соціальний статус, більшість із них виїхала з міста.
Фінансова ситуація мешканців погіршилася. У 48% доходи суттєво знизилися, а у 20% — дещо зменшилися. Ці показники перевищили результати 2023 року, коли аналогічні цифри становили 35% та 19% відповідно.
Попри на виклики, 17% працюючих херсонців у 2024 році змогли взяти відпустку.
Мовна компетенція
Рівень вивчення іноземних мов залишився на рівні 2023 року. Англійську мову вивчають 21% опитаних, польську – 3%, німецьку – 3%, іспанську – 2%, французьку – 1%. Переважно це самостійне навчання.
Демографічні зміни
За час війни у 13% херсонців змінився сімейний стан. У 7% сімей народилися діти, причому більшість цих родин зараз мешкає поза межами Херсона.
Умови проживання
Питання житла залишається гострим. Більша частина (53%) опитаних проживають в орендованих помешканнях, тоді як до війни цей показник становив лише 9%. Серед тих, хто виїхав із міста, 85% орендують житло.

Війна радикально змінила життя херсонців, однак, як показало дослідження, більшість змін відбулася в перші два роки вторгнення. Херсонці поступово адаптуються до нових умов, шукають можливості для розвитку та повертають елементи звичного життя.
Головне фото: «Гривна», інфографіка – Фонд громади Херсона «Захист»