«Редакція»: прем’єра відзнятого на Херсонщині фільму відбулася на Берлінале

«Редакція»: прем’єра відзнятого на Херсонщині фільму відбулася на Берлінале

Автор: Євген Веселов 17 Февр. 2024 09:00

15 лютого розпочався 74-й Берлінський міжнародний кінофестиваль – одна з головних кіноподій у Європі. А 16 лютого на Берлінале, який триватиме 10 днів, відбулася міжнародна прем'єра фільму «Редакція» режисера з Херсонщини Романа Бондарчука.

У коментарі «Українській правді. Життя» режисер так пояснив ідею стрічки:

«Фільм, зокрема, про постправду, фейки, інформаційні маніпуляції на прикладі роботи провінційної редакції. Ми досліджуємо механіку цього явища, яке стало глобальним», – розповів Роман Бондарчук. І продовжив:

«Популізм, обіцянки простих рішень приводять до влади безвідповідальних і небезпечних політиків в багатьох країнах. У нашому фільмі політики виглядають переважно смішними, а смішне відразу перестає бути страшним. Я вірю, що ця історія універсальна, яка незалежно від національності глядача викличе впізнавання, усмішку й вмикатиме критичне мислення.

Ця історія може надихати до виявлення ІПСО на ранніх стадіях і стимулюватиме не поспішати шерити дезінформацію чи надто емоційні новини, не перевіривши їх перед тим у кількох джерелах. Я б хотів, щоб головні персонажі фільму, які боряться за правду (попри те, що перебувають у меншості) асоціювалися з Україною зараз, робили нас ближчими західному світу».

На кінофестивалі Берлінале фільм «Редакція» показали тільки з субтитрами. Роман Бондарчук каже – щоб глядачі відчули південноукраїнський колорит на повну:

«Наші глядачі зможуть подивитися фільм без перекладу, а отже відчути більше сенсів, більше гумору, можливо, впізнати реальних діячів, на яких схожі наші персонажі. Мені, звичайно, хочеться змін у нашій культурі політики. Щоб мала значення репутація. Щоб виборці розуміли зв’язок – між "живемо погано" і "проголосували за гречку". Щоб гасла і картинки на білбордах нарешті не пускали кров з очей. Щоб магічне мислення “все якось саме налагодиться” змінилося на готовність брати відповідальність на себе».

Українська прем’єра фільму запланована на осінь 2024 року. Для жителів Херсонщини вихід стрічки – це можливість поринути в мирне життя та побачити рідні місця, більшість з яких або зруйновані, або знаходяться в тимчасовій окупації. Для нас та для авторів фільму це більше, ніж кіно…

Стрічку знімали в Херсонській області за пів року до повномасштабного вторгнення РФ. Локаціями стали вулиці мирного Херсона, цілі вулиці та будинки міста, еко-поселення «Радуга» поряд з тимчасово окупованими Олешками, яке нині зруйноване внаслідок російської агресії. Олешківська пустеля, яка знищується окупантами… Тож кожна локація – це спогади, емоції, пам'ять.

Над створенням фільму працювали письменниця, сценаристка та співзасновниця громадської організації «Докудейз» Алла Тютюнник, сценаристка та продюсерка Дар’я Аверченко та режисер Роман Бондарчук.


Автори фільму. Фото Романа Бондарчука

«Ідея фільму зародилася у 2018 році. Тоді Роман поділився зі мною відчуттям, що все складніше стає розбиратися в інформаційних потоках, відокремлювати реальність від пропаганди й маніпуляцій. Ми почалися працювати над цією темою, продираючись крізь новини регіональних медіа, історії фейків та "вкидів", аби докопатись до природи явища – чому ми всі тонемо в цьому хаосі. Для мене фільм став гостріший і актуальніший, ніж у мирний час. Феномен «редакцій» як інструмент спотворення реальності живий й сьогодні не лише в Україні, а й у демократичних країнах. Значна частина героїв, так звана "еліта" невеликого південного міста - депутати, політологи, редактори ЗМІ, шамани цілком впізнавані в нашій нинішній реальності. І постає питання: яким буде світ після війни, якщо при справах залишаться ті ж самі персонажі?» - розповіла на сторінці «Редакції» у Фейсбук Алла Тютюнник.

«Фільм вийшов надзвичайно вільний. На етапі дослідження ще не траплялося фільмів про постправду як явище – тож ми могли вигадувати свої правила гри. Однак ми писали сатиричну комедію, а зараз, після повномасштабного вторгнення, деякі речі сприймаються скоріше як драма», - поділилася Дар’я Аверченко.

«Я очікую, що фільм викличе емпатію до України й українців – до наших людей під обстрілами, на фронті і в окупації. Наблизить розуміння того, що ми втрачаємо найкращих, стримуючи агресію проти всього демократичного світу. Це особливо важливо доносити в Німеччині, де так довго наважувались на підтримку України летальною зброєю, не помічаючи, що війна впевнено підступає до них самих», - каже Роман Бондарчук.

Фільм «Редакція» став дебютом для херсонського журналіста, а нині військового ЗСУ Дмитра Багненка, який зіграв головну роль. У стрічці також зіграли акторка Римма Зюбіна, кінорежисерка Жанна Озірна, журналіст Сергій Іванов, драматург Максим Курочкін, актори Андрій Кирильчук, Василь Кухарський, режисер Олександр Шмаль та інші.


Роль Редактора газети зіграв талановитий драматург, майстер швидких і дотепних імпровізацій Максим Курочкін. Фото Дар’ї Аверченко

У зйомці масових сцен брали участь сотні херсонців, деяких уже немає серед нас. У масових сценах знімалися і співробітники редакції «Гривна».

«Редакція знімалася в Херсоні та околицях. Багато з місць, які ми знімали, зараз знищені або окуповані Росією. Тож коли я думаю про цей фільм, я усвідомлюю, що це щось значно більше, ніж просто простий запис певного періоду мого життя. Цей фільм пропонує як мені, так і глядачам певний відбиток цих просторів Херсонської області. Мене радує, що завдяки цьому фільму я можу поділитися цим із глядачами по всьому світу. Я знаю, що повернуся в ці місця. І завдяки «Редакції» це станеться трохи раніше», - розповів Дмитро Багненко.


Дмитро Багненко у Херсоні. Фото зі сторінки фільму «Редакція» у Фейсбук

Доля фільму складна. Планувалося, що він вийде в прокат у жовтні 2023 року, але почалася війна. Дознімати стрічку (епілог) довелося вже під час повномасштабного вторгнення у Словаччині. Саме там знайшли краєвиди, схожі на херсонські степ та пустелю.


Василь Кухарський (Бджоляр) під час зйомок. Фото зі сторінки «Редакції» у Фейсбук

На жаль, через війну ми вже ніколи не зможемо сказати «дякуємо» декільком членам знімальної групи. Вони загинули. Це Василь Кухарський, який на екрані втілив образ Бджоляра. Василь пішов захищати нашу країну з перших днів повномасштабного вторгнення. На превеликий жаль, не зміг одужати після важкого поранення. Загинув під Соледаром і Віктор Онисько, блискучий режисер монтажу.

Автори фільму – херсонці, тому дуже хочуть зробити показ у рідному місті. Ну а поки бажаємо команді успіхів та чекаємо «Редакцію» в Україні.


Під час зйомок фільму «Редакція» в Олешківських пісках. Фото Дар’ї Аверченко

Офіційний міжнародний постер фільму «Редакція». Його автор – художник, режисер, куратор, арт-директор Херсонського центру культурного розвитку «Тотем» Макс Афанасьєв. Фото зі сторінки «Редакції» у Фейсбук

Роман Бондарчук, Римма Зюбіна та Дмитро Багненко на Берлінале. 16 лютого 2024 р. Фото зі сторінки «Редакції» у Фейсбук

На головній світлині: автори фільму на Берлінале. 16 лютого 2024 р. Фото зі сторінки «Редакції» у Фейсбук

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів