Посічений, побитий, але стоїть: історія про пам’ятник херсонському кавуну

Пам’ятник херсонському кавуну, мабуть, – одне з найвідоміших знакових місць Херсонщини, символ незламності регіону. Про історію артоб’єкта та образи місцевих жителів – далі в матеріалі.

Нещодавно в одному з інтерв’ю начальник Нововоронцовської СВА Андрій Селецький назвав пам’ятник херсонському кавуну місцем сили, епіцентром громади.

«Ніхто не знає, що таке Нововоронцовський район, а де пам’ятник кавуну – всі знають», сказав він у розмові з журналісткою ТСН.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Про медичний канабіс і невдоволених людей: колотнеча в Нововоронцовській громаді

«Нас називають кавуністами»

У кабінеті Андрія Селецького – дуже багато кавунової символіки: посуд у формі смугастого, нашивки, шеврони, магніти… А на столі – мініатюра того самого херсонського кавуна. За словами очільника громади, модель пам’ятника на його прохання зробив нікопольський моделіст одразу після звільнення громади.

«І перше шанобливе, що я почув взагалі від ворога: «Да, крепкий у вас арбуз». Бо їхні всі позиції розбиті, техніка розбита, а кавун стоїть. Посічений, побитий, увесь в осколках, але він не упав», – веде далі начальник селищної військової адміністрації.

Він додає, що кавунова символіка не всім жителям громади припала до душі.

«Нас називають кавуністами. Для тих, хто не звик робити зміни, це незвично, боляче», – каже Селецький.

Діораму, присвячену херсонському кавуну, що стоїть на столі Андрія Селецького, виконав нікопольчанин Артур Садиков. Масштаб – 1:35. Фото: nikopol-art.com.ua

«Над дизайном мудрували всі разом»

Повна назва артоб’єкта – пам’ятний знак «Дари Херсонщини». Його було встановлено в 1988 році як символ аграрної Херсонщини. І це – перший та найбільший пам’ятний знак кавуну на території України. Цьогоріч йому виповниться 37 років.

За даними «Вікіпедії», замовником пам’ятника був колгосп «Україна», що діяв тоді в селі Осокорівка. Місцеві жителі в соцмережах пригадують, що ідея належала голові колгоспу Віктору Волченку.

У створенні пам’ятника брали участь жителі села Осокорівка, керував процесом Олександр Топчій. Макет кавуна у вигляді залізної кулі виготовили зварювальники Василь Пасько та Петро Бондаренко на одному з промислових підприємств Кривого Рогу. А розфарбував кавун місцевий художник Сергій Полінок.

«Наприкінці 1980-х років з Кривого Рогу до Осокорівки і приїхала ця величезна металева куля. Її треба було розрізати, зробити скибочку та інші більш дрібні деталі, розфарбувати. Над дизайном майбутнього кавунчика мудрували тоді усі разом», – розповіла жителька Нововоронцовської громади Людмила Євтушенко в коментарі телеканалу «Рудана».

До війни місцеві фермери торгували на трасі біля пам’ятного знаку кавунами та динями. Фото: itinery.com.ua

Так і вийшла конструкція з металу та бетону – кавун на постаменті. Загальна висота пам’ятника – близько 4 метрів, при цьому висота самого кавуна – понад 2 метри.

У 2022 році херсонський кавун був в окупації – російські терористи стояли тут до початку жовтня, облаштувавши поруч свої позиції. Звільнили його, разом із навколишніми селами, бійці 128-ї Закарпатської бригади, закріпивши прямо на ньому синьо-жовтий прапор.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Російські війська й досі обстрілюють Осокорівку. «Село розбите геть повністю все. Кожен будинок зачепило»

Звільнили кавун військові 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади. Початок жовтня 2022 рік. Фото: фейсбук/Міноборони України

Чий кавун

Пам’ятник херсонському кавуну й до повномасштабного вторгнення РФ був предметом гордості жителів області, візитною карткою Нововоронцовщини. А після деокупації правобережжя він став не лише знаменитим, а ще й – символом незламного духу населення Херсонщини.

Саме тому для жителів села Осокорівка було образливо почути в сюжеті ТСН, що по кавуну впізнають селище Нововоронцовка. Мабуть, правильніше було б сказати – Нововоронцовську громаду. Хоча осокоряни вважають пам’ятник виключно своїм.

Адже крім того, що ініціатива його створення належала Осокорівці, кавун стоїть найближче саме до цього села – на повороті до Високопілля.

Після виходу сюжету на початку лютого цього року жителі Осокорівки висловилися в соцмережах щодо приналежності пам’ятного знаку й поділилися спогадами про нього. Ось декілька коментарів, які ми зібрали на сторінках громади у фейсбуці:

Вікторія: «Кавун – це Осокорівка, і стоїть він на осокорівській землі».

***

Олександр: «Де кавун, а де Нововоронцовка? Пам’ятник Осокорівка поставила, і Нововоронцовка до кавуна має відношення, як Трамп до Берислава. Осокоряни біля кавуна прибирали, фарбували, доглядали…»

***

Євген: «Кавун Осокорівський, крапка!»

***

Ольга: «Кавун був встановлений в кінці 80-х. Коли їхала додому із Запоріжжя, це був орієнтир, що скоро треба виходити з автобуса)))»

***

Ксенія: «Мені було 8 років, як бігала і фоткалась на ньому. Цей кавун – моє дитинство. Для багатьох водіїв це був орієнтир, а для нас – радість, на яку милувалися».

***

Олексій: «Не знаю, коли його встановили, але я приїхав на постійне місце проживання в Золоту Балку з Чернігівщини у грудні 1987 року, то він уже стояв».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нарешті офіційно: Херсонський кавун – це бренд!

Хай там як, та головне – наш знаменитий херсонський кавун стоїть, хоча над ним літають ворожі дрони та снаряди. Вистоїть і вся Херсонщина – віримо в це!

Головна світлина: пам’ятний знак «Дари Херсонщини» до повномасштабного вторгнення РФ. Фото із соцмереж

Пов'язані записи

Жінок із ТОТ Херсонщини затримують на адмінкордоні з Кримом: окупанти шукають «шпигунів»

У березні цього року окупанти посилили перевірки на блокпостах під Армянськом (на адмінкордоні з Кримом). Про це інформує рух «Жовта Стрічка». Крім того, активісти повідомляють про масові затримання жінок, що…

Подробиці
День 1120. 19 березня. Що обговорюють херсонці у соцмережах

Єдине добре – обмін полоненими. І це фактично всі досягнення трампа.Бо далі лише вимоги путіна, судячи з усього.Але гаму буде багато – піар потрібен і трампу , і путіну, щоб…

Подробиці
Перерахунок пенсій у 2025 році: кому і на скільки підвищать виплати

З 1 березня 2025 року в Україні проведено індексацію пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 25 лютого 2025 року №209. Це означає збільшення виплат для багатьох категорій пенсіонерів. Як…

Подробиці
28 атак за добу: окупанти вбили двох жителів Херсонщини, є поранені

19 березня російські терористи здійснили 28 атак по населених пунктах Херсонської області, застосовуючи авіацію, артилерію та дрони різних типів. За добу внаслідок обстрлів загинули двоє людей, ще 3 – отримали…

Подробиці
Мітинги в Херсоні: як 3 роки тому херсонці чинили спротив російським окупантам

Початок березня 2022 року. Російські окупанти остаточно захоплюють Херсон. У місто прибуває все більше ворожих військових і техніки. Однак херсонці вирішують вийти на вулиці й показати, що окупантам тут не…

Подробиці
Змушують відмовитися від адвокатів та знущаються: що відомо про долю Дениса Ляльки та інших викрадених херсонців

Бранець кремля Денис Лялька – один з дев’яти херсонців, яких росіяни викрали у 2022 році під час окупації обласного центру. Проти чоловіків сфабрикували кримінальну справу, звинувативши у «підготовці та скоєнні…

Подробиці
Окупаційний «народний фермер»: помічник скандальної депутатки Херсонської міськради отримав підозру

Черговий зрадник з Херсона, який отримав посаду в органах окупаційної влади, отримав заочне повідомлення про підозру. Ім’я колаборанта – Владислав Савун. Як зазначено в тексті повідомлення про підозру, оприлюдненій на…

Подробиці
На фоні перемовин Трампа й російського диктатора окупанти заявляють про відновлення роботи Скадовського морпорту

На тлі нещодавньої телефонної розмови президента США Дональда Трампа з очільником кремля путіним, під час якої, зокрема, торкнулись теми безпеки судноплавства в акваторії Чорного моря, окупанти знову заговорили про відновлення…

Подробиці
СБУ повідомила про підозру у колабораціонізмі депутату Каховської райради

Житель Чаплинки, депутат Каховської районної ради від нині забороненої в Україні партії «ОПЗЖ» 54-річний Володимир Домбровський отримав від СБУ заочну підозру у колабораційній діяльності. Перебуваючи в окупованій Чаплинці підозрюваний брав…

Подробиці
«Обстріли жахливі, кожен день горять хати»: волонтери евакуювали жительку Станіславської громади

Жителька одного із сіл Станіславської громади, що на Херсонщині, Марія Сирко нещодавно наважилась на евакуацію. Покинути рідну домівку жінку змусили постійні жахливі обстріли її села росіянами. Лише у будинок пані…

Подробиці