Окупанти грабують фермерів: порівнюємо вартість овочів у Херсоні та тимчасово окупованих Великих Копанях

Окупанти грабують фермерів: порівнюємо вартість овочів у Херсоні та тимчасово окупованих Великих Копанях

Автор: Іван Підлісний 03 Октября 2023 13:20

Через повномасштабну війну з росією, російський теракт на Каховський ГЕС та тимчасову окупацію лівобережжя Херсонщина поки втратила лідерство у аграрному секторі та виробництві сільськогосподарської продукції. 

Тепер місцеві овочі та фрукти на ринках Херсона, в своїй більшості, замінила завезена з інших регіонів продукція. На лівому березі Херсонщини продовжує працювати великий оптовий ринок у селі Великі Копані. У мирний час саме звідси Україною розвозилася продукція місцевих фермерів. 

Журналісти видання "Гривна" проаналізували ціни на деякі овочі у Херсоні та Великих Копанях станом на кінець вересня-початок жовтня. Додамо, що ціни на окупованому росіянами ринку були взяті з відкритих джерел - на сайті ринку, який періодично оновлює вартість продукції. Однак, реальні ціни можуть відрізнятися від даних на сайті. 

Варто зазначити, що ціни на оптових ринках у Миколаєві нижчі ніж у Херсоні. Різниця складає від 10 до 30 відсотків. Самі ж продавці у Херсоні, з якими поспілкувалися наші журналісти, пояснюють подекуди високу вартість овочів - підвищенням цін на пальне та здорожчання доставки товарів у місто. 

"Зросла вартість пального, що вплинуло на вартість. Ще один фактом - сезонність та похолодання, що також впливає на ціну. Наприклад, ще місяць тому у Миколаєві можна було огірки та помідори закупити по 10 гривень і продати тут по 12 грн за кілограм. Якщо рожеві помідори на закупці коштували до 40 гривень за кіло, то тепер самі бачите як виросла їхня вартість. На ринках в місті ви можете вже їх й по 100 гривень за кілограм знайти", - каже один із продавців. 

У серпні "Гривна" вже порівнювала херсонські ціни з вартістю овочів у Великих Копанях. Тоді місцеві фермери, з якими вдалося поспілкуватися на умовах анонімності, пояснили низьку вартість штучним регулюванням цін з боку так званих "місцевих адміністрацій". Простими словами, або ти здаєш продукцію по цінам, які ставлять окупанти, або її просто забирають військові на чолі з місцевими гауляйтерами. 

Ситуація станом на зараз не змінилася. Грабунок фермерів продовжився, але набрав більш "офіційного статусу". На тимчасово окупованій території створюються підконтрольні рашистам "кластери", через які скуповується товар за фіксованими цінами. Далі ця продукція йде на ринки, де продається вже за ринковими цінами, або експортується на росію. Прибутки від таких оборудок осідають у кишенях гауляйтерів та їхнього оточення. 

Страждають не лише фермери, які вирощують овочі. Раніше стало відомо про створення прокладки "Херсонський агропромисловий кластер", про що повідомляв Центр національного спротиву. Ця компанія проводить закупівлю зернових та олійних культур. А далі схема через перепродаж продукції приносить дохід зацікавленим особам.

Варто додати, що останнім часом посилився тиск на аграрії, які відмовилися співпрацювати з окупаційними органами влади. В них відбирають землі та передають у користування чи власність посіпакам рашистів або фермерам з російської федерації, яким так звана "влада" пропонує пільгові умови для роботи. До рейдерства також залучили підконтрольні окупантам суди, задля легалізації грабунку українців на тимчасово загарбаній рф територіях. 

Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів

 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів