Як захистити себе від ураження ворожого дрона? Як паркувати автомобіль, щоб він був менш помітним для БпЛА? А якщо дрон уже висить над вами – як діяти?
Відповідями на ці та інші запитання, а також практичними порадами із жителями Херсонщини поділився офіцер – старший оператор підрозділу цивільно-військового співробітництва ЗСУ під час онлайн-семінару «Антидронова безпека». Захід організував Херсонський обласний благодійний фонд «Об'єднання».
Загроза від ворожих дронів – це, на жаль, повсякденне життя населення в Херсонській області. Військовий поділився практичними рекомендаціями, як цивільним убезпечити себе від загроз, пов'язаних із російськими дронами в Херсоні та області.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Якщо дзижчить – тікай! Якщо є куди – пощастило»: страшні будні жителів Херсонщини, за якими полюють ворожі дрони
Зрозуміло, що кожен безпілотник насправді має «пілота», який дистанційно керує літальним апаратом. При цьому з великої відстані оператор БпЛА краще бачить ту людину, яка рухається, особливо на відкритій місцевості.
«Треба намагатися перебувати в зоні, яка менш видима для оператора дрона. Такими зонами для жителів Херсонщини можуть бути перепони, які максимально закриватимуть їх від напрямку з берега Дніпра – звідки на правобережжя летять безпілотники», – зазначив офіцер ЗСУ.
Скриншот запису семінару
Наближається зима, погані погодні умови є несприятливим фактором для всього, що літає. Наприклад, низька температура повітря зменшує час роботи акумулятора БпЛА, вітер ускладнює пілотування і сповільнює рух дрона.
«Вважається, що за швидкості вітру понад 20 метрів за секунду пілотування коптерним дроном неможливе. Однак БпЛА літакового типу менше залежать від погодних умов», - зазначає військовий.
Скриншот запису семінару
За його словами, є декілька нюансів, які не захистять людину, але трохи можуть покращити її шанси не стати жертвою ворожого дрона або стати менш привабливою ціллю для оператора БпЛА.
«Для жителів Херсона та Херсонської області слово «південь» наразі – це синонім слова «небезпека», бо звідти летять ворожі дрони. Якщо ви надворі, варто триматися, як не дивно, південного боку вулиці, якщо там є паркани, дерева, будівлі. Тобто перебувати максимально близько до максимально високої перешкоди в напрямку небезпеки. Щоб хоча би на етапі розвідки й вибору цілі оператор БпЛА, який дивиться не вниз вертикально, а під кутом, не побачив саме вас», - рекомендує військовий.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Протидія ворожим дронам над Херсоном: військові та влада розповіли про боротьбу з безпілотниками
Скриншот запису семінару
Якщо людина пішки пересувається і почула звук дрона, то треба намагатися швидко сховатися – у підвал чи в мобільне укриття за його наявності. Але якщо поруч такого немає, то оберіть будь-який сховок: кущі, стіни, навіси. У разі наближення дрона, ховайтеся в будь-яку нору чи заглиблення.
Скриншот запису семінару
Подібна небезпека може застати вас під час пересування в транспорті, при цьому варто звернути увагу на очевидні, але дуже важливі моменти.
«Якщо ви їдете в напрямку берега, назустріч небезпеці, то ніякі маневри автомобілем вам не допоможуть. Тобто втопити педаль і розігнатися – не вихід, в автомобіля майже немає шансів втекти від дрона.
Але якщо рух навпаки, від берега, умовно на північ, то тоді швидкий рух авто може врятувати вас. За пів хвилини чи хвилину ви можете покинути зону потенційного ураження дрона. Тобто побачили, що позаду до вас наближається дрон – втопили педаль і тікайте на максимальній швидкості», - радить експерт.
Але частими є ситуації, коли авто рухається дорогою в межах небезпечної зони, наприклад, уздовж річки. Тоді найімовірніше, доведеться покинути автомобіль. Варто одразу розблокувати всі двері.
«Якщо дрон далеко, не треба одразу зупинятися – виграшними є різкі швидкі маневри. Покидати авто варто, коли дрон уже підлітає – це збільшить шанси, що він вразить транспорт, а не людей», - зазначає військовий.
Скриншот запису семінару
Але як бути, якщо узбіччя потенційно заміноване ворогом? Тоді не варто бігти туди й ховатися в кущах.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Окупанти прицільно мінують «пелюстками» автодороги на Херсонщині
«У такому випадку може допомогти збільшення дистанції один між одним і між автомобілем, в якому ви перебували. Зверніть увагу – чим менше часу буде між ураженням і тим, коли ви покинете транспорт, тим менше в оператора БпЛА буде можливості змінити пріоритет для удару. З високою ймовірністю, знищення автівки буде більш пріоритетною ціллю.
Водночас ворог знатиме, що на цій ділянці ще є цілі, тобто люди, які розбіглися, і він намагатиметься уразити їх. Але у людей може буде час викликати допомогу чи краще сховатися», - каже експерт.
Повний запис семінару з порадами старшого оператора підрозділу цивільно-військового співробітництва ЗСУ:
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Дрони скидають міни просто на голови»: рятувальник – про тяжкі робочі будні в Херсоні
Далі – ще декілька візуальних небанальних порад для жителів Херсона й Херсонщини про те, як діяти при зустрічі з ворожим безпілотником. Картки опубліковані на інстаграм-сторінці обласного благодійного фонду «Об'єднання».
Головне фото ілюстративне із соцмереж
Тэги: