Найодіозніші колаборанти Нової Каховки – чиновники й депутати

Найодіозніші колаборанти Нової Каховки – чиновники й депутати

Автор: novakahovka.city 23 Май 2023 10:35

Переважна більшість посадовців і депутатів окупованої Нової Каховки не пішли на співпрацю із загарбниками. Вони виїхали на підконтрольну Україні територію або за кордон. Однак у місті виявилися ті, хто пішов на службу до росіян. Про найбільш одіозних колаборантів міста з-поміж посадовців та депутатів міськради розповідає NovaKahovka.City.

Роман Пашкевич: «“Юлити” є формою його життя»

«Єдиний, хто мене не здивував — Роман Пашкевич. Я знаю його давно, і слово “юлити” є формою його життя», — зазначив в одному з інтерв'ю в липні 2022 року міський голова Нової Каховки Володимир Коваленко, розповідаючи про колаборантів міста.

Утім, саме Володимир Іванович два скликання підряд просував і призначав на посаду Пашкевича — начальника організаційного відділу Новокаховської міськради. Він відповідав за підготовку сесій міськради, зв'язок із депутатськими комісіями, підготовку проєктів рішень, протоколів засідань тощо.


Роман Пашкевич був головою Дніпрянської сільради, а потім — начальником оргвідділу Новокаховської міськради

41-річний Роман Пашкевич народився і виріс у селищі Дніпряни біля Нової Каховки. Його мати працювала в дитсадку, а батько був майстром виробничого навчання у міжшкільному навчальному комбінаті. Після школи Роман закінчив Херсонський державний технічний університет (2004). Кар'єру почав робити в рідному селищі, де невдовзі був обраний головою сільради.

«Він завжди був корисливим, — розповіла NovaKahovka.City жителька Дніпрян. — У нього на першому місці стояв власний інтерес. Коли був селищним головою, то роздавав земельні ділянки самочинно, без рішення сесії».

24 і 25 лютого, коли мерія ще працювала, Пашкевич, за словами мера, на роботу не з'являвся. 26-го окупанти зайняли будівлю і призначили свого гауляйтера міста — Володимира Леонтьєва. Роман Пашкевич одним із перших приєднався до окупаційної влади.

Він отримав посаду так званого заступника голови окупаційної адміністрації Каховського району. Здійснював загальне керівництво закладами освіти і культури, охорони здоров’я, мав організовувати діяльність суб’єктів господарювання, тощо.

У серпні 2022 року Пашкевич «засвітився» у пропагандистському відео, де хизувався, як окупанти «побудували» в Новій Каховці Центр для швидкої інтеграції у РФ. Насправді йшлося про ЦНАП, споруджений за програмою «Велике будівництво» і офіційно відкритий ще рік тому.


Роман Пашкевич у пропагандистському відео із ЦНАПу. Фото: скріншот з відео

«Реалізуючи свої «повноваження», він закликав колишніх колег підпорядкуватися окупаційній владі, призначав однодумців на керівні посади в незаконно створені заклади та організував платну видачу перепусток, за якими можна було перетнути річку Дніпро через Каховську ГЕС», - йдеться у заочному повідомленні Р. В. Пашкевичу про підозру від Херсонської обласній прокуратури торік у листопаді.

Наразі справа за фактом колабораційної діяльності (ч. 5 ст. 111-1 КК) уже знаходиться в суді. Пашкевичу загрожує до 10 років ув'язнення з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю терміном до 15 років та конфіскацією майна.

Віктор Васильєв: Батько — колаборант, син — патріот

Якщо колаборанство Романа Пашкевича мера Нової Каховки не здивувало, то перехід на бік ворога директора музею історії міста Віктора Васильєва шокувало.

«Ти ж капітан першого рангу, працював у ЗМІ, ти пенсіонер, у тебе загинув на війні син, твоя онука член збірної України по боксу серед юніорів… Це мені важко зрозуміти», - бідкався Володимир Коваленко в інтерв'ю Суспільному у липні 2022 року.

Віктор Васильєв приїхав у Нову Каховку наприкінці 1990-х після того, як вийшов у відставку за вислугою років. Він служив на Чорноморському флоті України «замполітом», Мабуть, через це відразу отримав від міської влади посаду редактора тоді ще комунальної газети «Нова Каховка». На ній відзначився тим, що вірою і правдою служив керівництву міста, «мочив» опонентів мера та місцевих активістів у газеті і на сайті nk-online. Продовжував це навіть тоді, коли перейшов на роботу в музей.


Віктор Васильєв (у центрі) поруч з мером Нової Каховки Володимиром Коваленком (зліва) та народним депутатом Сергієм Козирем. Фото: Фейсбук

Крім того, Васильєв ініціював створення міської організації Партії регіонів. Але коли ця політсила прийшла до влади в Україні, його посунув з керівництва міським осередком тодішній голова міськради Олександр Лук'яненеко.

Віктор Іванович давно демонстрував свої проросійські погляди, говорив, що «нам треба дружити з Росією», був прибічником Антимайдану у 2014-му.

Також він двічі обирався депутатом міськради, вступив до Національної спілки журналістів України і навіть деякий час очолював міський осередок. Однак після перемоги Євромайдану 2014 року різко охолонув до журналістської роботи, запустив роботу осередку — не збирав членські внески, не проводив збори. Врешті, колеги переобрали його, а наприкінці 2019 року він подав заяву з проханням виключити його з НСЖУ за власним бажанням.

Із перших тижнів окупації Васильєв почав співпрацю з російськими загарбниками. Називав себе «завідувачем сектору пресслужби» окупаційної «адміністрації Каховського району». Активно роздавав інтерв’ю кремлівським пропагандистам і знімався в їхніх роликах (на фото).

Також їздив разом із російськими військовими і місцевими колаборантами по закладах освіти і культури Новокаховської громади, залякував співробітників і вимагав від них співпраці з окупаційною владою.

А 8 березня в Нову Каховку прийшла сумна звістка: під час обстрілу «Градами» позицій поблизу Лисичанська загинув син Васильєва Євген. Він був заступником з виховної роботи командира 2-ї танкової роти танкового батальйону 57-ї Окремої мотопіхотної бригади ім. кошового отамана Костя Гордієнка. Бригада з 2018 року дислокувалася в Новій Каховці, а за пів року до війни була переведена в зону бойових дій на Донбас.


Євген Васильєв. Фото: Фейсбук

«У Жені давно були ідейні незгоди з батьком, — розповів NovaKahovka,City житель Нової Каховки. — Вони часто сварилися до хрипоти. На відміну від батька, Євген був справжнім патріотом України, брав участь у міських проукраїнських акціях. Тому й пішов на контрактну службу в ЗСУ».

У довоєнний час, перебуваючи майже чверть століття біля можновладців Нової Каховки, Васильєв-старший тусувався на загальноміських заходах у капітанській формі. У повсякденні часто вживав вирази: «Так точно. Єсть. Радий служити. Честь маю» і подібні.

Та виявилося, що його офіцерська і людська честь тепер під великим запитанням.

На сторінці Новокаховської міської територіальної громади у Facebook торік 17 червня, з'явилося повідомлення: «Виконавчий комітет Новокаховської міської ради повідомляє про те, що з усіма співробітниками міської ради та виконавчого комітету, які співпрацюють з окупаційною владою РФ, було припинено трудові відносини згідно з відповідною постановою».

Однак на офіційному сайті Новокаховської міської військової адміністрації Васильєв Віктор Іванович досі значиться директором музею.

Артур Григор'єв: «Скарбничий» регіоналів і хабарник

56-річний Артур Григор'єв з'явився у мерії Нової Каховки після місцевих виборів 2006 року. І відразу став заступником міського голови Володимира Коваленка. До того він служив у міліції і працював в охороні місцевого електромашинобудівного заводу під керівництвом Володимира Коссе.

Тоді під орудою Коссе в міськраду зайшла солідна фракція Партії регіонів. Вони відразу почали вимагати посаду заступника мера і керівництво кількома депутатськими комісіями, зокрема земельною, з інфраструктури тощо. У Коваленка вже було три заступники, але під напором «регіоналів» він запровадив четверту посаду для Григор'єва. При цьому віддав йому «найжирніші» питання: виділення земельних ділянок, дозволів на будівництво та інше.

«Григор'єв став “скарбничим” регіоналів, — розповідає NovaKahovka.City колишній працівник міськвиконкому. — Саме він запровадив такси хабарів у виконкомі за вирішення певних питань».

Та у серпні 2013 року Артура Григор'єва співробітники відділу по боротьбі з економічною злочинністю взяли на хабарі в 30 тисяч гривень. Прямо біля його будинку на вулиці Соборній. Проводили обшук у квартирі. Йому світив солідний термін — від 5 до 10 років ув'язнення, але справа розвалилася в обласному суді.

«Допоміг у цьому тодішній голова Новокаховського міського суду Олександр Коровайко, — розповідає наш інформатор. — Він раніше очолював Херсонський апеляційний суд, тож зв'язки залишилися. У ході судового процесу диски, на яких було знято відео із моментом передачі хабаря і обшуку, виявилися пошкодженими. Тож суд не взяв їх до уваги, обвинувачення перекваліфікували на легшу статтю, і Григор'єв відбувся легким переляком і штрафом».

Утім, Коваленко під тиском опозиції і громадськості змушений був прибрати Григор'єва з виконкому і призначив заступником директора комунального підприємства «НК Екосервіс» — колишнього ЖЕКу.


Артур Григор'єв у своєму кабінеті в КП «НК Екосервіс». Фото із соцмереж

На цій посаді Артур Григор'єв і зустрів окупантів. А у вересні 2022 року окупаційна влада Нової Каховки ліквідувала усі комунальні підприємства міста і створила «единое унитарное муниципальное предприятие «Новокаховский коммунальный сервис». Його директором гауляйтер Володимир Леонтьєв призначив Артура Григор'єва.

Про співпрацю Григор’єва з окупантами виданню #Букви раніше повідомляла власниця приватного зоопарку «Казкова діброва» Олена Навроцька. За її словами, коли у травні 2022 року важко було з кормами для тварин, вона звернулася за допомогою до мера Володимира Коваленка. Хотіла евакуювати зоопарк до Генічеська або на підконтрольну територію України.

«Евакуацію він не дозволив, лише сказав: “З міста ні один горобець не вилетить!” Проте пообіцяв, що візьме тварин на забезпечення міста. Коваленко нас направив до заступника директора комунального підприємства “Екосервіс” — Артура Григорьєва. Саме ця людина відмовила нам у допомозі та почала пропонувати співпрацю з окупантами», — розповідала Навроцька.

В’ячеслав Кузнецов: любитель «руського міра»

В’ячеслав Кузнецов — ще один улюбленець міського голови Володимира Коваленка. Він прийшов до міськради із пулом Володимира Коссе. І отримав досить солідну посаду — директора комунального підприємства «Торговий центр». Цьому КП належала величезна будівля в мікрорайоні Сокіл. Там поміщався великий супермаркет, а також було чимало приміщень для магазинів, бутиків, організацій, секцій тощо. Поступово ці приміщення передавалися в оренду підприємцям, а потім їх виставляли на приватизацію.

«На балансі КП залишилося дві сходових клітки, — розповідає NovaKahovka.City на правах анонімності колишній депутат Новокаховської міськради. — Там більше немає нічого комунального. Вся величезна будівля Торгового центру розпродана. У Кузнецова там нема навіть комунального кабінету. Усе приватизовано. Він сам теж викупив частину комунального майна, тож сидить у своєму приміщенні. Меру ще у 2006 році пропонували об'єднати усі комунальні підприємства в одне і створити управління комунальним майном. Але Коваленко на це не пішов. Він тримав Кузнецова на зарплаті, віддав йому на відкуп усі бутики біля центру і на соколовському ринку, з яких В’ячеслав Вікторович збирав дань».

Кузнецов давно демонстрував свою прихильність до «руського міра». У 2010 році він був обраний до міськради від партії «Русский блок».

Був головою громадської організації «Русский культурный центр г. Новая Каховка». Під час Революції гідності підтримував Антимайдан. У червні 2014 року потрапив до списку сепаратистів, яких розшукувала СБУ.

Але тоді він відкрутився, заявивши, що в політику більше «лізти не буде». Тим паче, що партію «Русский блок» в Україні заборонили. Так і залишився при своїй посаді.

А вже з початку окупації Нової Каховки відразу приєднався до колаборантів. Росіяни віджали разом із усім обладнанням і товаром супермаркет АТБ, який знаходився в будівлі Торгового центру. Поміняли вивіску на «Соцмаркет» і призначили В’ячеслава Кузнецова директором.

Уже в квітні 2022 року він засвітився у сюжеті пропагандистського телеканалу «Херсон24». Він запевняв, що в Україні нав'язувалися «націоналістичні» міфи про Другу світову війну. Також розповідав, як привозив із Росії в школи Нової Каховки «правильні» книги, які, буцімто, просили у нього навіть педагоги шкіл з українською мовою навчання. До слова: перед війною усі 14 шкіл Новокаховської громади були україномовними.

17 червня 2022 року на сторінці Новокаховської громади у Фейсбуці з'явилося повідомлення: «Виконавчий комітет Новокаховської міської ради повідомляє про те, що з усіма співробітниками міської ради та виконавчого комітету, які співпрацюють з окупаційною владою РФ, було припинено трудові відносини згідно з відповідною постановою».

Олександр Шевченко: депутат-колаборант

Із 34 депутатів Новокаховської міської ради наразі тільки один помічений у колаборанстві. Це депутат віл партії «Слуга народу» Олександр Шевченко.

«Він не місцевий, із Донеччини, — розповіла NovaKahovka.City підприємниця із Нової Каховки. — З'явився у місті після початку війни на Донбасі у 2014 році. Здружився із Данилом Репілевським. Займався бізнесом — створив свою рекламну агенцію Вони робили вивіски, бігборди з рекламою та інше».


З рекламного передвиборчого білборду Олександра Шевченка. Фото із соцмереж

З початком війни Олександр Шевченко виїхав з міста, але невдовзі повернувся.

«Після того як колаборанти Руслан Агаєв і Максим Карий навесні захопили його цех з виготовлення зовнішньої реклами, Олександр Шевченко повернувся до Нової Каховки. Зараз він перебуває в місті і давно не відповідає на жодні телефонні дзвінки», – розповіли ЦЖР співробітники Новокаховської міської ради торік у червні.

Очевидно, Шевченко знайшов спільну мову з окупаційною владою Нової Каховки, бо під його контроль передали КП «Агенція регіонального розвитку». Адже комусь треба було виготовляти афіші і зовнішню рекламу колаборантів та окупантів для білбордів.

Однак Олександр Олександрович на цьому не зупинився. Завдяки своїм покровителям — родині колаборантів Едуарда і Данила Репілевських, депутатів Херсонської облради — він обійняв посаду «начальника отдела взаимодействия со СМИ Министерства сельского хозяйства Херсонской области». Цим «міністерством» керував до недавнього часу Репілевський-старший.

Відтак Олександр Шевченко розповідає російським пропагандистським каналам про діяльність «міністерства» та програми РФ з підтримки аграрного сектору окупованих районів Херсонщини.

«У Новій Каховці залишилося чимало патріотів, які фіксують усі дії колаборантів, — каже депутатка Новокаховської міськради. — Тому для прокурорів матеріалів буде вдосталь. Головне, щоб ЗСУ пошвидше звільнили наше місто. Потім ми з усіма розберемося».

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів