Народний супутник: усе що треба знати про космічну покупку, на яку назбирали українці

Народний супутник: усе що треба знати про космічну покупку, на яку назбирали українці

Автор: Марина Поліщук 20 Серпня 2022 13:00

18 серпня Благодійний фонд Сергія Притули купив супутник. Новина вражає не просто самою сутністю, але передусім тим, що гроші на таке коштовне придбання назбирали українці!

Просто космічна покупка!

Нагадаємо, 22-24 червня в рамках загальнонаціонального проекту «Народний Байрактар» Фонд Притули зібрав 600 мільйонів гривень. На ці кошти - зібрані українцями всього за три дні! – мали придбати три безпілотники  «Байрактар» для ЗСУ. Проте компанія Baykar, вражена згуртованістю українського народу, надала їх безкоштовно.

Таким чином на зібрані гроші вдалося придбати унікальний супутник компанії ICEYE.

«На сьогодні ICEYE володіє найбільш розвиненою технологією радарної супутникової зйомки. Цей договір – це серйозний крок у забезпеченні критичних потреб українського уряду у даних спостереження і суттєва допомога нашим Збройним силам», - написав Сергій Притула на сторінці свого Фонду в соцмережі.

ДОВІДКА. ICEYE – фінський виробник мікросупутників. Компанія володіє найбільшим у світі сузір’ям SAR супутників і забезпечує надійні та перевірені рішення у сфері спостереження Землі. На відміну від традиційних супутників для спостереження Землі, невеликі супутники для радарної зйомки від ICEYE можуть формувати високоточні зображення ділянок Землі при денному світлі, уночі та крізь хмари.

Як працює народний супутник

Попри величезну радість та незліченну кількість жартів в соцмережах («Десь у космосі й мої 50 гривень літають»), у багатьох людей з’явилося чимало запитань щодо роботи цього супутника та рівня його допомоги українським захисникам.

Тому Сергій Притула на своїй сторінці в соцмережі після повідомлення про купівлю супутника пояснив усі деталі, які потрібно знати українцям про супутник компанії ICEYE.

НАВІЩО УКРАЇНІ ТА ЗСУ СУПУТНИК

Володіння супутником компанії ICEYE дозволяє Україні отримувати ексклюзивні знімки безперервно, гарантовано та в режимі 24/7 за будь-яких погодних умов, попри дощ, сніг, туман, задимленість і пил, удень та вночі. Ці знімки допомагають краще планувати операції, а отже, ефективніше нищити ворога.

ТО ЦЕ ПОКУПКА ЧИ ОРЕНДА?

Згідно з угодою, українська сторона отримує і супутник, і доступ до бази даних сузір’я супутників.

Коли спливе оплачений термін доступу до бази даних, цей супутник залишається у повній власності України - аж до закінчення терміну його функціональності на орбіті.

Передбачена подальша перереєстрація супутника у відповідних реєстрах на Україну. Це юридична процедура, яка займає певний час, адже потребує дотримання необхідних норм, внесення змін до реєстрів тощо.

Власником супутника є Україна, і саме українська сторона визначає, що і коли він знімає, а також в якому форматі та спектрі ми отримуємо дані. Тобто ми повністю володіємо, розпоряджаємося і користуємося знімками цього супутника.

Згідно з угодою, супутник застрахований. Якщо з ним щось станеться до завершення гарантованого строку експлуатації, компанія-продавець зобов’язується надати українській стороні ідентичний супутник.

ЯК ПРАЦЮЄ СУПУТНИК ВІД ICEYE

На відміну від оптичного супутника, який може працювати тільки вдень та у чистому небі, SAR супутник діє як ліхтар — він «підсвічує» поверхню землі власними радіохвилями. Тому для зйомки неважливі перешкоди, ніч, хмари, дощ, туман, задимленість. SAR супутник «пробиває» все своїми радіохвилями.

ЯК ЧАСТО СУПУТНИК ПРОЛІТАЄ НАД УКРАЇНОЮ

Супутник пролітає над нашою територією двічі на добу.

Супутникові знімки території нашої країни отримує лише українська сторона як власник супутника, тому доступ є ексклюзивним.

Коли супутник не летить над територією України, ми можемо отримувати дані завдяки доступу до сузір’я SAR супутників компанії ICEYE. Таким чином забезпечується безперервне отримання даних.

РОЗДІЛЬНА ЗДАТНІСТЬ

Від 0,5 метра до 1 метра залежно від площі охоплення знімка. Один знімок може охоплювати площу до 225 квадратних кілометрів.

ШВИДКІСТЬ ОТРИМАННЯ ДАНИХ

Іноземні партнери дійсно забезпечують Україну супутниковими знімками, але із затримкою.

Завдяки тому, що Україна викупила супутник, процес передачі даних від моменту знімка до моменту отримання його безпосередньо військовими підрозділами скорочується до кількох годин. За умов війни швидкість отримання інформації – це суттєва перевага.


На першому фото, зробленому з народного супутника ICEYE, важлива стратегічна ціль – Кримський міст. Фото: Ігор Лаченков

Міністр оборони: «Тепер ситуація буде принципово іншою»

Міністр оборони України Олексій Резніков відреагував на чудовий подарунок від українців для Збройних сил.

«На даний момент ми отримуємо інформацію з супутників від партнерів. Але ці дані переважно з оптичних супутників, які мають свої технологічні обмеження щодо роботи вночі, коли хмарно, поле бою затягнуте димом, іде сніг чи є інші перешкоди. Крім цього ці відомості надходять з певною затримкою та не з усіх напрямків, що в той чи інший момент важливі для наших військових. Тепер ситуація буде принципово іншою», - написав Резніков на своїй сторінці в соцмережі.

Олексій Резніков теж окреслив переваги роботи супутника для ЗСУ:

1.  Вдалося придбати один супутник, який використовує технологію SAR. Цей супутник, що бачить вночі та через хмари тощо, працюватиме в інтересах сил оборони України в режимі 24/7. Він здобуватиме інформацію для потреб оборони України стільки, скільки фізично існуватиме і виконуватиме свої функції.

2. Одночасно було придбано доступ до цілого сузір’я супутників - наші військові зможуть користуватися базою даних їхніх фото протягом року.

3. Розшифровка знімків буде організована в такий спосіб, щоб дані надходили максимально оперативно.

«Тобто наша армія почне отримувати відомості, які взагалі не могла отримати раніше. Причому робитиме це швидко, тоді, коли потрібно, і звідти, звідки потрібно», - підсумував міністр.

«Поєднання якісних розвідданих з супутників та можливостей високоточної зброї дійсно створює нові спроможності. Скажімо, незабаром кожен HIMARS, М270 чи MARS II, а також кожна гармата чи САУ з високоточними снарядами зможуть більш ефективно нищити ворога», - додав він.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів