На півночі Одеської області, у селищах Шершенці та Загнітків, можна знайти унікальні споруди – напівкруглі будиночки, які місцеві називають башками. Зведені вони методом сухої кладки й дещо нагадують оселі гобітів із фентезійних фільмів.
Башки – це житлові споруди, частково заглиблені в землю, які будували переважно наприкінці XVIII – початку XIX століття. Їх створювали із місцевого природного вапнякового каменю, який називають «дикуном». Цей матеріал широко використовували для будівництва на Одещині через його доступність і міцність.
Дослідниця історії Шершенців, бібліотекарка Людмила Олександрова у коментарі «Укрінформ» розповіла, що такі будиночки почали зводити через брак деревини, яка була дорогою на той час. Камінь, навпаки, можна було знайти в достатку завдяки численним ярам, які перетинають Шершенці.
Будиночок-башка на Одещині. Фото: «Укрінформ»
Спочатку башки використовували як житло, облаштовуючи всередині печі та лежанки. Згодом, коли люди почали жити краще, поруч із башкою будували звичайні хати, а самі будиночки слугували коморами або льохами.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Одещині виявили старий колодязь: наскільки ця знахідка є унікальною
Хоча будівництво башок припинилося у 1960-х роках, чимало з них збереглися й донині. Їх використовують як для утримання худоби, птиці чи як льох.
Такий вигляд має один з будиночків-башків з середини: Facebook/Моє рідне село Шершенці
Людмила Олександрова говорить, що кількість башок у селі не підраховувала, але, за її словами, що їх чимало.
«Є низенькі, а є й високі, є шириною до трьох метрів – на два ліжка. Одна старенька башка, що не використовується, навіть шифером накрита, з дерев’яною підлогою. Тобто люди намагалися зробити житло комфортнішим».
Одна з найстаріших башок у Шершенцях нині закинута. Її остання господиня народилася в цьому будиночку у 1913 році, де й жила.
Головне фото: Facebook/Моє рідне село Шершенці