
Коли російські окупанти під тиском ЗСУ відступали з правобережжя Херсонщини у листопаді 2022 року, Україна планувала завдати масованих ударів по ворогу. Чому цього не сталося?
Відповідь на це питання вперше розкриває американський журналіст-розслідувач Боб Вудворд у своїй книзі «Війна».
Страх США та наслідки для України
США змусили Україну дозволити армії РФ вийти з Херсона без втрат, бо Росія погрожувала ядерною зброєю, пише Боб Вудворд. При цьому він посилається на свідчення високопосадовців американського уряду, які брали участь у ключових переговорах.
Вудворд пише, що американська розвідка вважала цілком реальним ядерний удар РФ восени 2022 року, коли окупанти були розбиті на Харківщині та змушені були тікати з правобережжя Херсонської області, йдеться у публікації 24tv.ua.
Згідно з планом української армії, ЗСУ мали переслідувати росіян, які відступали з Херсона, і завдати масованих ударів, пише Вудворд. Але американська розвідка попередила Джо Байдена, що ризик ядерного удару підвищиться до 50%, якщо росіяни втратять основні сили під час відступу з правого берега Дніпра.
Тоді американці зателефонували начальнику генштабу ЗС РФ Герасимову, який підтвердив, що в разі великих втрат при відступі з Херсона росіяни застосують ядерну зброю. Тому США змусили ЗСУ дозволити 30-тисячному угрупованню РФ відступити практично без втрат техніки та особового складу.

Боб Вудворд та обкладинка його книги «Війна», жовтень, 2024 р. Фото: Facebook/Bob Woodward
Автор книги «Війна» стверджує, що страх американців перед ядерною зброєю змусив ЗСУ просто спостерігати, як відступають окупанти. Надалі це дозволило Росії зберегти свої сили, перегрупуватися і захопити значні території України…
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Звільнення Херсона – це частковий успіх: про що розповідає перша книга про Валерія Залужного
Україна мала графіки відступу окупантів
Український воєнний журналіст Андрій Цаплієнко стверджує, що наша розвідка восени 2022 року отримала детальний графік відведення російських військ із Херсонської області. Цей документ журналіст публікував у своєму телеграм-каналі.
Він писав, що, за даними британської розвідки, процес відведення військ армії РФ, ймовірно, розпочався ще 22 жовтня. Версію британців підтвердили графіки, згідно з якими, відступ російського угруповання планувався в кілька етапів – з 21 жовтня по 7 листопада. Крім того, окремо був графік переправ 6042 одиниць озброєння, військової та спеціальної техніки.
«Зараз, після звільнення Херсона, всі залізничні вузли на лівому березі, які неодмінно будуть використовуватися в разі перекидання такого масиву озброєння, знаходяться в зоні ураження українських ракет та артилерії. Можливо, це шанс пришвидшити закінчення війни», – писав Цаплієнко 12 листопада 2022 року.
Коментуючи інформацію Боба Вудворда у книзі «Війна» про те, чому цього так і не сталося, Цаплієнко написав:
«У мене тоді виникло питання – якщо ми знаємо, де вони знаходяться, чому не завдаємо ударів. Нарешті все стало на свої місця».
Про що книга «Війна»
81-річний Боб Вудворд – американський письменник, журналіст, був редактором газети The Washington Post. Один із найвідоміших у США журналістів-розслідувачів. Вудворд уважно слідкує за діяльністю президентів, має доступ до спілкування з ними, а також до цінної інформації з Білого дому. На основі своїх досліджень та інтерв’ю він написав книги про президентство Клінтона, Буша, Обами.
Його остання робота – документальна книга «Війна», яка побачила світ у жовтні 2024 року. Фактично героєм видання став Дональд Трамп. Вудворд критикує його та покладає на нього частину відповідальності за російську агресію проти України. Війна Росії проти України в книзі йде фоном.
«Війна» була опублікована за декілька тижнів до президентських виборів у США. Вудворд хотів показати, якої жахливої помилки припустилися американські виборці у 2016 році, обравши Трампа президентом. Утім, як відомо, на рішення американців книга не вплинула.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи можливо повністю звільнити Херсонщину від окупантів та що для цього потрібно: інтерв’ю з аналітиком Томом Купером
На головній світлині: боєць ЗСУ у звільненому Херсоні, вдалині – Антонівський міст, який окупанти зруйнували при відступі в листопаді 2022 року. Фото: Сергій Нужненко/radiosvoboda.org