Культура – важлива: як у Нововоронцовській громаді тримають культурний фронт

Культура – важлива: як у Нововоронцовській громаді тримають культурний фронт

Автор: Марина Поліщук 30 Июня 2024 17:30

Нововоронцовська громада Бериславського району практично щодня потерпає від російських обстрілів. Проте життя в громаді вирує, і культурне – не виключення. Зокрема, вдалося відновити роботу Центру культури та дозвілля.

Як працює Центр сьогодні, розповіла його керівниця Анна Гусинська в репортажі криворізького видання «Експерт-КР».

За словами пані Анни, наприкінці 2022 року, після звільнення правобережної Херсонщини, працівники Центру культури вже були на своїх робочих місцях.

Абсолютно всі заклади культури громади були критично пошкоджені через російські обстріли. Деякі з них не підлягають відновленню, або ж відбудова можлива за великі кошти. Тому працівники культури, які сьогодні є в кожному населеному пункті громади, знаходять собі інші локації, де працюють і з дітьми, і з дорослими.

«Благодійні фонди та волонтери допомагають нам матеріалами: присилають альбоми, розмальовки, фломастери тощо. Це ті речі, які швидко закінчуються, бо діти часто приходять – вони шукають місце де б можна було поспілкуватися офлайн. Їм дуже не вистачає спілкування», – розповіла Анна Гусинська.

Сьогодні в одному з будинків культури тривають відновлювальні ремонтні роботи, з матеріалами теж допомагають благодійники. За словами керівниці Центру, ремонт виконують працівники з Армії відновлення. Причому хлопців там немає – працюють лише дівчата: шпаклюють, натирають стіни тощо.

«Хоча вони не мають для цього професіональних здібностей, але рукава закачали й працюють», – каже пані Анна.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Начальник Нововоронцовської СВА: «Я би скасував призов на Херсонщині – у нас немає кому працювати»


Жінки з Армії відновлення проводять ремонтні роботи в будинку культури

Наприкінці 2023 року в будинку культури повністю замінили всі пошкоджені вікна на нові. До цього віконні отвори були закриті тентами, брезентом тощо – дуже складно було перебувати в приміщенні.

«Щоправда, раділи ми недовго, бо вже 4 січня 2024 року було влучання в будинок культури. Усі вікна тоді вціліли, але пошкодилися тримаючі деталі, тому зараз деякі вікна функціонують не так, як треба. Але нічого – із часом полагодимо», – розповіла керівниця.

Непридатною для проведення заходів нині залишається величезна актова зала на 600 місць. На початку року сюди поцілив російський снаряд...


Стеля актової зали пробита ворожим снарядом

Книгозбірня – одне з приміщень будинку культури, де нині триває ремонт. Він став можливим у межах співпраці з міжнародною організацією з міграції, наголошує пані Анна. Тож уже скоро книги, які передали в Нововоронцовську громаду після деокупації, будуть зберігатися в належних умовах.

Старий книжковий фонд наразі перебирають: частину застарілих видань, а також тих, що підпадають під дію закону про декомунізацію, відкладають для подальшої утилізації. Інші книги складені окремо та чекають часу, коли закінчиться ремонт і будуть зібрані нові стелажі.

Частина бібліотеки працює, і серед відвідувачів – дуже багато дітей. Вони приходять не лише по книги, а й погратися в настільні ігри, поспілкуватися.

«Нещодавно у нас в гостях були представники громадської організації «Український ПЕН», які привезли нам у подарунок книги. І зокрема – англомовні, що для нашої бібліотеки дуже важливо. Адже попит на них є, а літератури на сьогоднішній день у нас не було», – поділилася завідувачка бібліотеки Центру культури й дозвілля Ніна Белінська.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Відновлення громад: у Нововоронцовці буде створено сучасну паркову зону


Виставка дитячих малюнків у будинку культури

Також у будинку культури працюють гуртки, тривають виставки дитячих малюнків і розписаних гільз. Тут працює костюмерка, яка шиє концертні костюми для виступів.

В окремій залі зібрані залишки від снарядів, елементи одягу та побуту російських військових, що були зібрані в окупованих селах громади. Усе це стане частиною музейного фонду – як свідчення того, що вчиняли окупанти на херсонській землі.

«Сьогодні заклад працює не в такому форматі, як до 2022 року, тому що війна і збройна агресія внесли свої корективи. Але ми стараємося, ми підтримуємо культурне життя нашої громади. Важко, не безпроблемно. Але якщо наші хлопці тримаються і готові витримати абсолютно все, то ми просто не маємо права здаватися», – наголосила Анна Гусинська.

На головній світлині: портрет Кобзаря, дивом уцілілий в одному з окупованих сіл Нововоронцовської громади, та залишки від ворожих снарядів. Усі фото – скріншоти з відео «Експерт-КР»

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів