Колаборанти, гастролери з РФ та ноунейми: хто працює в «судах» окупованої Херсонщини

Колаборанти, гастролери з РФ та ноунейми: хто працює в «судах» окупованої Херсонщини

Автор: Марина Поліщук 08 Февр. 2024 12:00

У березні минулого року Росія створила 13 районних та міжрайонних «судів» в окупованій Херсонській області. Також було створено Херсонський «обласний», «гарнізонний» та «арбітражний суди». «Правосуддя» в цих незаконних органах чинять здебільшого заслані з РФ «спеціалісти», причому деякі з них раніше навіть не мали ніякого відношення до суддівства.

«Обласний» та «арбітражний суди» окупанти розмістили в Генічеську, а «гарнізонний» – у селі Генічеська Гірка на Арабатській стрілці. При цьому жоден із судів не має офіційного сайту. А стосовно деяких «судів» – наприклад, Олешківського, Голопристанського, Каховського – навіть юридичної адреси у відкритому доступі немає, пише Центр прав людини Zmina.

Окупаційний «Херсонський обласний суд РФ» очолює колаборант з Криму Олександр Цвєтков, який до 2014 року був головою Керченського міського суду. Допомагає йому один із найодіозніших кримських суддів Віктор Можелянський. Кілька місяців тому, як повідомляла «Гривна», він засудив до 11 років колонії суворого режиму айтішника з Херсона Івана Козлова, затриманого окупантами у квітні 2022 року.

Проти Можелянського в Україні порушено кримінальну справу про держзраду, також його звинувачують у порушенні законів та звичаїв війни.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Я жодної хвилини не пошкодувала, що пішла воювати»: суддя з Херсона – перша в Україні жінка-суддя на фронті

Більшість «суддів» «обласного суду» – гастролери з Росії. Лише двоє з них були переведені з аналогічних за ієрархією судів: Олексій Болдонов з верховного суду Бурятії та Тетяна Лєшина із Самарського облсуду. Ще дев’ятьох перевели з Мордовії, Чувашії, Забайкалля, Середнього Поволжя й Татарстану – для них робота на окупованій Херсонщині стала стрибком у кар’єрі. Наприклад, «суддя» Олена Камалютдінова раніше була мировою суддею (найнижчий кар’єрний щабель у російській судовій системі) в одній із глибинок Ставропольського краю.

Цікаво, що ще троє «суддів» рік-півтора тому в себе в регіонах з якихось причин подали у відставку та припинили статус суддів. Але указом Путіна їх відновили в статусі та відправили на окуповані території.

У районних «судах» окупованої Херсонщини – ще більш катастрофічна ситуація з «кадрами». Наприклад, у Генічеському «суді» призначили «суддею» Ірину Демченко, яка не має жодного досвіду і до того працювала помічницею судді.

А в «Новотроїцькому міжрайонному суді» обидва встановлені «судді» взагалі не мають суддівського досвіде. Так, Олексій Пушной під час окупації проходив строкову службу у внутрішніх військах у Севастополі, дезертував, а потім служив у російській поліції цього ж міста. Друга «суддя», Мадіна Абдулінна,  до того, як вдягла суддівську мантію, шабашила в П’ятигорську як юрист-консультантка.

А ось єдиний встановлений на сьогодні «суддя» окупаційного «Скадовського районного суду», Віталій Столбов, – абсолютно невідомий персонаж. Жодного суддівського досвіду він не має. Схоже, що російська влада свідомо добирає саме такі кадри для здійснення свого «правосуддя» на окупованих територіях.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Суддю Генічеського райсуду, яка могла піти на співпрацю з ворогом, можуть звільнити з посади

За словами експертки Коаліції «Україна. П’ята ранку», адвокатки Azones Дарії Свиридової, перебування та діяльність таких суддів на окупованій Херсонщині є незаконною і свідчить про порушення норм міжнародного гуманітарного права.

«По-перше, майбутнє таких колонізаторів досить очевидне: після звільнення територій у кращому разі їм пощастить дуже швидко покинути Україну та повернутися до країни свого громадянства. По-друге, кожен з тих, хто причетний до міжнародних злочинів (переслідування громадян України, незаконне позбавлення волі наших громадян, покривання фактів тортур, порушення майнових прав тощо) буде поза термінами давності переслідуватися Україною з метою притягнення до кримінальної відповідальності», – пояснює Свиридова в коментарі Zmina.

Вона наголошує на тому, що, працевлаштовуючи в такий спосіб російських суддів, Росія продовжує політику колонізації окупованих українських територій громадянами РФ.

«Водночас Росія не лише незаконно витісняє українських суддів та завозить туди своїх з-поміж громадян РФ (фактично змінює демографічний склад населення), а й незаконно поширює дію свого законодавства на окуповані території, а відповідно, і на сферу так званого “судочинства”», – додає правозахисниця.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ВККС внесе подання про звільнення херсонської судді через поїздки в окупований Крим 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів