Каховське водосховище міліє, людям рекомендують не панікувати, але запастися водою

Каховське водосховище міліє, людям рекомендують не панікувати, але запастися водою
Автор: Марина Поліщук 01 Февр. 2023 15:00

У кінці січня сусідні з Херсонщиною громади Дніпропетровської області, розташовані на берегах Каховського водосховища, звернулися до своїх жителів з проханням запастися водою. Причина одна, і стосується вона актуальної на сьогодні проблеми – зниження рівня води у водосховищі.

Ось до людей звертається міський голова міста Покров Олександр Шаповал:

«Шановні покровчани, всі ми спостерігаємо значне зниження рівня води у Каховському водосховищі. Це проблема, яка безпосередньо торкається нашої громади.

Ще у листопаді, відступаючи з Херсонщини, росіяни підірвали запірні шандори Каховської ГЕС. Через окупацію території ГЕС неможливо проводити ремонтні роботи. Спеціалісти роблять все, щоб зупинити падіння рівня води.

Ситуація напружена, розглядаємо різні варіанти, але можлива повна відсутність води. Звертаюся до покровчан, мати тижневий запас води на випадок непередбачуваних ситуацій».


Берег поблизу села Осокорівка, 21 січня 2023 р.

А ось офіційне звернення водоканалу міста Марганець, опубліковане на сайті комунального підприємства:

«До уваги мешканців міста Марганець, Марганецької, Мирівської та Томаківської ОТГ:

Інформація щодо зменшення рівня води у Каховському водосховищі.

На даний час ситуація з рівнем води у Каховському водосховищі дозволяє підприємству працювати у штатному режимі, але рекомендується утримувати 3-добовий запас води у якості запобіжного заходу та не поширювати не перевірену інформацію».


Берег поблизу села Осокорівка, 21 січня 2023 р.

Начальник Нікопольської РВА Євген Євтушенко повідомив, що головним викликом найближчих тижнів буде питання водозабезпечення. За його словами, сьогодні водоканали займаються питанням поліпшення водозабору, проводяться певні заходи щодо стабілізації рівня води в Каховському водосховищі. Він зазначив, що останні дні рівень води тримається на одній відмітці.

«Повторю своє прохання, написане тиждень тому: спокійно, без паніки та зайвого ажіотажу створіть запаси води. В приватних домогосподарствах наповніть басейни, або наявні ємності, придбайте запас бутильованої води з розрахунку хоча б 2 літри на добу одній людині», – повідомив Євтушенко.

Жителі Нововоронцовської громади Бериславського району публікують у соцмережах фото, на яких видно, наскільки відступила вода. Ось, приміром, такий вигляд 31 січня мало узбережжя Каховського водосховища поблизу села Осокорівка:

Берег поблизу села Осокорівка, 31 січня 2023 р.

Які фейки розповсюджують росЗМІ про падіння рівня води в Каховському водосховищі

Тим часом деякі проросійські пабліки поширюють інформацію про те, що Україна «спровокувала екологічну катастрофу», нібито знижуючи рівень води в Дніпрі біля Кременчука, щоб річка швидше замерзла. Про це повідомляє видання stopfake.org. Пропагандисти пишуть, що ЗСУ незабаром готують «удар» по лівобережній Херсонщині та планують форсувати Дніпро по добре промерзлій ділянці річки.  


Скріншот: t.me/ZeRada1

Як пише видання, Telegram-канал «Легитимный», діяльність якого пов’язують зі спецслужбами Росії, поширив ще одну версію події, згідно з якою «осушення Дніпра відбувається через накопичення води Києвом для власних ГЕС».

Звісно, що обидві версії пропагандистів не відповідають дійсності. 

Як пише stopfake.org, падіння рівня води в Дніпрі пов’язане з російськими обстрілами, внаслідок яких було пошкоджено запірні шандори (затвори для часткового регулювання чи повного перекриття водопропускного отвору гідротехнічної споруди) на Каховській ГЕС. Про це повідомили в Департаменті захисту довкілля Запорізької ОВА. 

19 січня Департамент захисту довкілля ЗОВА опублікував інформацію щодо ситуації з рівнем води у Дніпрі. У повідомленні йдеться, що рівень води в Каховському водосховищі стабільно знижується. Зараз він становить 14,6 метра, натомість позначка нормального рівня підпору має бути 16 метрів.

«Через бойові дії та терористичну діяльність окупаційних військ неможливо планувати і проводити будь-які ремонтно-відновлювальні роботи на Каховській ГЕС. Але треба все фіксувати та рахувати збитки. За попередніми даними, їхня сума вже становить майже 105 мільйонів гривень. Виявлені факти мають усі ознаки злочину проти довкілля», – наголосив тодішній керівник Запорізької ОВА Олександр Старух (24 січня указом Президента він був звільнений з цієї посади)

Наразі екологи фіксують значну втрату водних біоресурсів та порушення умов зимівлі риб, особливо у заплавних частинах Дніпра, де фіксується скупчення мертвих особин. Про це розповів Максим Бронзюк, головний спеціаліст відділу іхтіології Держрибагентства Запорізької області у коментарі місцевому каналу МТМ Запоріжжя. Якщо ж рівень води й надалі падатиме, це загрожує висушуванням нерестовищ та негативними умовами для відтворення водних біоресурсів. 

«Вода неконтрольовано переливається»

Своїми думками про те, як і чому Каховське водосховище втрачає воду, поділився заслужений журналіст України родом із Берислава Григорій Южда. На своїй сторінці в соцмережі він публікує світлини (підписи під ними – авторські) та пише, що Каховське водосховище – на межі екологічної катастрофи:

«На світлині № 1 видно загальну панораму Каховської ГЕС до російсько-української війни. Отам, вдалині, на правому березі, як писав у «Поемі про море» О.Довженко, «далеко за Дніпром на горі біліє Берислав»…


Панорама Каховської ГЕС до початку російсько-української війни

11 листопада 2022 року, відступаючи з правобережної Херсонщини, орки підірвали три з 22-х запірних шандорів Каховської ГЕС (на стику земляної і бетонної частин греблі), на що вказує другий, супутниковий знімок. Через ці отвори вода неконтрольовано переливається з Каховського водосховища у нижній б’єф р. Дніпро.


Праворуч – земляна частина греблі Каховської ГЕС. Ліворуч – бетонна частина греблі. Фото із супутника

За 2 місяці рівень води у водосховищі впав більш як на 1 метр. Навіть для невеликого ставка такий спад небажаний, що вже казати про Каховське водосховище, площа якого становить 2155 квадратних кілометрів!

На 3-х інших світлинах, які мені надіслали земляки, видно, у що перетворилася Басанка у Бериславі, а також прибережна зона у місці міського водозабору. Сумно…»


Басанка. Тут колись швартувалися пароплави на лінії Київ – Херсон – Київ і судна на підводних крилах "Ракета" і "Комета"

Оголена частина міського водозабору

Він додає, що особливої шкоди довкіллю завдано у верхів’ї Каховського водосховища, у межах Запорізької області. Там, на мілководді, у заплавневій частині водосховища Держекоінспекція вже фіксувала масову загибель риби.

Як стверджують фахівці, «відміткa нормaльного підпірного рівня Кaховського водосховищa склaдaє 16 метрів. Відміткa рівня нaвігaційної можливості – 14 метрів, мертвого об’єму – 12,7 метрів». Нaрaзі рівень води у Кaховському водосховищі ледь сягає 15 метрів.

«На жаль, Каховська ГЕС, як і Запорізька АЕС, що черпає воду для технічних потреб із Каховського водосховища, досі перебувають під контролем російських окупантів. І що вони ще зможуть там учинити, ніхто про це, крім них самих, не знає…» – констатує Григорій Южда.

 

 

Приєднуйтеся до нас:

У Посад-Покровському підірвався автомобіль енергетиків – двоє загиблих

Що не так в історії з поверненням херсонських дітей з «оздоровлення» в Криму?

Авіаудари по Бериславщині, підриви на мінах – огляд основних подій на Херсонщині

Як сьогодні живе окупована Каховщина

Скільки втратили великі українські компанії на Херсонщині через окупантів