Хвіртка та дорожні знаки з Херсонщини: українці представили інсталяцію на фестивалі в США (фото)

Хвіртка та дорожні знаки з Херсонщини: українці представили інсталяцію на фестивалі в США (фото)

Автор: Ян Ярчук 26 Серпня 2024 16:00

У пустелі американського штату Невада відбувся щорічний фестиваль Burning Man. Цьогоріч українці представили інсталяцію, зроблену з різних елементів, що були пошкоджені внаслідок російської агресії. Деякі з них було привезено з Херсона та області. З усіх цих деталей виклали фразу I'm Fine («Я в порядку»).

Детальніше про ідею та її реалізацію у фейсбук розповів ініціатор проєкту Віталій Дейнега:

«Якщо дивитись на неї здалеку – це просто красиві і яскраві, майже іграшкові, букви. Але коли підходиш до них ближче – бачиш, що обшито їх елементами поверхонь, які пошкодили російські ракети, снаряди та кулі. Люди стоять і дивляться. Іноді дуже довго. Сміливіші торкаються гострих країв. Багато хто плаче. Здається, наша ідея спрацювала і її почують тут десятки тисяч людей. Наша абсолютно неадекватна життєва ситуація стала для нас нормою, ми навчились бути сильними і святкувати життя навіть за цих обставин. Ми все менше реагуємо на ракети і смерть, горе і надзусилля, які доводиться докладати, щоби просто не зʼїхати з глузду від страхів війни і від почуття провини за те, що робиш недостатньо. Ми правда «в нормі», просто наша норма страшніша за нічні жахіття. Але ми живемо, боремося і навіть намагаємось іноді радіти. Ми «в порядку». Ми навіть готові щиро запитати у світу «а як справи у вас?».

Матеріали збирати по різних куточках України протягом півтора тижня, а збудували інсталяцію всього за три дні, попри шквальний пустельний вітер штату Невада.

Віталій Дейнега говорить, що інсталяція складається з різних елементів. Серед них багато матеріалів, які використали для створення об’єкта, привезено саме з Херсонщини. Наприклад, є два знаки «обережно діти», один з них було знято біля повністю зруйнованої росіянами школи в Херсонській області.

«Коли я розказую глядачам про неї, то кожен раз показую фото залишків школи. Є шматок торговельного центру. Одного з найкращих в Херсоні. В якому був Мак і купа різних магазинів. Його розвалили з танків у перші ж дні повномасштабної війни. Є великі дорожні знаки з назвами населених пунктів: від Великої Криниці до Херсона, Чернігова та Харкова. Кожен з цих експонатів практично музейний. Бо, наприклад, в Херсоні було всього три настільки великих знаки», – розповідає ініціатор проєкту.

До того ж є навіть хвіртки й частини парканів, сонячних панелей та трансформаторів. А також частини спортивних і дитячих майданчиків з населених пунктів Херсонської області, де цивільні уже або вбиті, або поїхали. Є й хвіртка від воріт, водночас сам будинок було знищено вщент.

«Один американець сказав, що в нашій інсталяції стільки горя і смерті, що це важко витримати й заплакав. Інший сказав, що в ній багато сили, бо якби ми були жертвами, а не воїнами – ми б її сюди не привезли. Саме тому так багато людей плаче біля нашої роботи. Але не тому, що нас жаліють. А тому, що захоплюються тим, що і як ми проходимо разом, кажучи «ми в порядку», – ділиться Віталій Дейнега.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Частинка Ріо в Надеждівці: скульптор з Білозерської громади встановив у селі нову символічну скульптуру

Над проєктом працювала велика команда, а автором інсталяції є український митець Олексій Сай.

Зазначимо, що Burning Man – щорічний фестиваль, що вперше відбувся ще у 1986 році. Ідея полягає у тому, що учасники демонструють власні культурні перформанси та беруть участь у спорудженні Блек-Рок-Сіті – тимчасового мегаполіса, де розміщені різні мистецькі об’єкти.

Фото: Віталій Дейнега / фейсбук

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів