«Херсонобленерго» розпочало полювання на боржників - херсонці створили петицію

«Херсонобленерго» розпочало полювання на боржників - херсонці створили петицію

Автор: Євген Веселов 04 Янв. 2023 14:41

Жителі Херсона почали отримувати «листи щастя» від «Херсонобленерго». Одне з них викладено у Телеграм. З тексту зрозуміло, що підприємство має намір звертатися до суду, якщо у людини є заборгованість і вона її не сплатить.

«Багато жителів міста та області втратили заробіток через постійні обстріли та небажання співпрацювати з росіянами в окупації.
Очевидно, що і ХОЕК потрібні гроші для нормального функціонування та обслуговування абонентів.
Але загрожувати людям судом, після пережитих 9 місяців окупації - це якось неправильно.

Росіяни залякували відключенням і багато хто частково оплачував їх рахунки. Люди не мали вибору в цій ситуації.
Напевно, найбільш логічним рішенням є масове звернення на гарячу урядову лінію України про запит розглянути/втрутитись у це питання та допомогти людям у цій ситуації оплатою рахунків (без судових позовів)», - пишуть херсонці.

Також люди обговорюють ситуацію, коли вони виїхали, а у їх житло заселилися російськи військові та користувалися комунальними послугами. Який механізм доведення того, що квартиру чи будинок займали незаконно.
Правозахисники кажуть про необхідність фіксації та надання показів свідків. Але реального механізму поки не існує.

Що кажуть правозахисники

У зв’язку з військовою агресією російської федерації мільйони громадян України були вимушені покинути свої домівки. Але нарахування плати за комунальні послуги продовжувало здійснюватись.

Виникає питання щодо сплати комунальних послуг споживачам у випадках, коли через тимчасову зміну місця проживання споживачі не користувались комунальними послугами та шодо припинення оплати комунальних послуг.

Консультацію надає заступник начальника відділу безоплатної правової допомоги Хустського місцевого центру з надання БВПД Діана Келемен.

Якщо житло ціле, але люди виїхали

Для тих громадян, житло яких не зруйноване, проте вони тимчасово покинули свої домівки, повідомляємо про положення законодавства, яке фіксує норму щодо можливості не сплачувати вартість комунальних послуг.

Так, відповідно до п.6 ч.1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об’єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг.
Факт тимчасової відсутності можуть підтверджувати довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, довідки з тимчасового місця проживання, лікування, проходження військової служби тощо. Споживачі комунальних послуг повинні подати до виконавців комунальних послуг та управителів заяву та один із зазначених вище документів.

Якщо житло зруйновано

Для громадян, житло яких зруйноване або пошкоджене внаслідок ведення воєнних (бойових) дій і, відповідно, комунальні послуги та послуга з управління багатоквартирними будинками з цих причин їм як споживачам комунальних послуг не надаються (не надавалися), плата за ці комунальні послуги не потрібно, борги будуть списані після того як запрацює Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, створення якого передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 року №505 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 326 і від 26 березня 2022 р. № 380”.

Важливим кроком є фіксація руйнування або пошкодження будівлі. Для цього необхідно звернутись до ДСНС для усунення наслідків пошкоджень і складання відповідного акту. Також звернутись до органу місцевого самоврядування для проведення обстеження зруйнованого й пошкодженого житла за результатом якого складається акт обстеження житла. Подати заявку про пошкоджене внаслідок війни житло також можна онлайн засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія) або у застосунку “Дія”. Згодом вся інформація про зруйноване або пошкодження житло буде внесена до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації. Про руйнування житла споживач також має повідомити поліцію.

Відключати від комунальних послуг під час воєнного стану заборонено

Загалом воєнний стан в Україні не звільняє громадян від сплати житлово-комунальних послуг. Кабінетом Міністрів 05 березня 2022 року прийнято постанову №206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану». Відповідно до неї до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється:

• нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;
• припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі.

Херсонка створила петицію

Опираючись ситуації, херсонка на сторінці Президента України створила петицію щодо скасування всіх комунальних платежів, де йдуть постійні обстріли та бойові дії.

Петиція створена ще 26 жовтня, але поки вона набрала не достатню кількість голосів (потрібно 25 тисяч) для розгляду її Президентом України. Тож зараз голоси збирають через соцмережі, бо ситуація дійсно потребує уваги влади.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів