Голову СБУ усунуто з посади через здачу Херсона?
17 липня стало відомо про те, що Президент України Володимир Зеленський увільнив з посади Голови СБУ Івана Баканова і відсторонив від виконання обов’язків Генерального прокурора України Ірину Венедіктову.
Передували цьому яскраві історії затримання високопосадовців - працівників СБУ, насамперед, Херсонщини, які підозрюються у державній зраді і яким вже висунуті звинувачення у співпраці з ворогом. Тож чекаємо на відповідь на питання: хто здав Херсонщину?
Яка офіційна версія звільнень посадовців
Український інформаційний простір відразу ж вибухнув теоріями заколоту про «звільнення» двох високопосадовців, але в ОП роз’яснили, що про звільнення наразі мова не йде - відсторонення Президентом Ірини Венедіктової від посади генерального прокурора та усунення Івана Баканова від виконання обов’язків голови СБУ не означає їхнє звільнення. Будуть проводитися службові перевірки, після чого глава держави визначиться, чи вносити відповідні подання до парламенту.
Але ж як би там не було – подія не пересічна, особливо коли йде мова про голову СБУ Івана Баканова, якого називають ледь не другом дитинства і багаторічним бізнес-партнером Президента Зеленського. Тим більше, якщо брати до уваги формулювання за яким було увільнено Баканова. Стаття 47 Дисциплінарного статуту ЗСУ, яка значиться у відповідному указі Президента передбачає, що невиконання (неналежне виконання) службових обов’язків, яке призвело до людських жертв чи інших тяжких наслідків або створило загрозу настанню таких наслідків, є підставою для усунення такого військовослужбовця від виконання службових обов’язків.
Деталі звісно не повідомляються, але очевидно, що йдеться про численні випадки зради з початку вторгнення росії в Україну серед працівників СБУ. Це визнають і в ОП. Заступник голови Офісу Президента Андрій Смірнов в ефірі інформаційного телемарафону «UAразом» заявив, що це пов’язано з тим, що Президент довго чекав більш конкретних і, можливо, радикальних результатів від керівників цих органів по очищенню від колоборантів і державних зрадників.
За його словами, на п’ятому місяці війни майже щотижня у цих правоохоронних органах продовжують виявляти колоборантів, тому «щоб унеможливити потенційний вплив цих двох посадовців на кримінальні провадження, які розслідуються відносно і працівників СБУ, які підозрюються у співпраці з країною-агресором, і те саме стосується прокуратури, Президентом були прийняті відповідні рішення про відсторонення від посади і усунення».
Парад херсонських зрадників від СБУ
Враховуючи, що станом на сьогодні найбільш тимчасово окуповані території півдня України – Херсонська і Запорізька області, то скоріш за все, в більшій мірі йдеться про ганебну роль працівників Служби безпеки України в миттєвій окупації цих регіонів. Що ж відомо про зраду або про недбале ставлення до своїх обов’язків працівників СБУ саме в Херсонській області?
Першою гучною справою щодо працівників херсонського СБУ була зрада помічника начальника УСБУ в Херсонській області – керівника АТЦ полковника Ігоря Садохіна.
Про його затримання у Чернівцях стало відомо 2 березня зі слів начальника патрульної поліції Євгена Жукова, який повідомив подробиці затримання Садохіна: «Корегував вогонь під час евакуацій. Злив інфу по військових частинах Херсона. Садоху прийняли за держзраду, він зливав інфу по евакуації Управління. За ними вертольоти всю дорогу гналися, всі вже з життям прощалися. Помічник начальника УСБУ в Херсонській області – керівник АТЦ». Пізніше цю інформацію підтвердив голова Херсонської обласної ради Олександр Самойленко в інтерв’ю виданню «Укрінформ». Херсонські ЗМІ повідомляють наступне:
"1. Садохін працював на російську розвідку декілька років, і відділ внутрішньої безпеки УСБУ у Херсонській області мав до нього питання.
2. Задавати ці питання ОВБшникам не дозволяли.
3. При цьому був на непоганому рахунку у керівництва та колег.
4. Садохін жив досить таки непогано. Мав 4 чи 5 об'єктів нерухомості, незадовго до повномасштабного нападу росії придбав дорогий автомобіль.
За посадою Ігор Садохін мав доступ до усіх мобілізаційних та оборонних документів. Вочевидь, що всі вони, а також зміст розмов із першими особами області швидко опинялися в руках росіян. І це дозволило росіянам у перші хвилини війни бити прицільно і йти вільними шляхами.
За словами джерела в СБУ, коштувало це російським спецслужбам... нещасні 2 тис. доларів на місяць.
Потім про антигероїв в управлінні СБУ в Херсонській області заявив сам Президент Зеленський 1 квітня цього року. Ним виявся сам начальник управління СБУ бригадний генерал Сергій Криворучко.
"І сьогодні ухвалене ще одне рішення. Щодо антигероїв. Зараз у мене немає часу займатися всіма зрадниками. Але поступово всі вони покарання отримають. Тому вже більше не генерали ексначальник Головного управління внутрішньої безпеки СБУ Наумов Андрій Олегович та ексначальник УСБУ в Херсонській області Криворучко Сергій Олександрович", - сказав Президент у своєму щоденному зверненні до українців 1 квітня.
У чому саме полягав антигероїзм Сергія Криворучка, президент не повідомив.
Сергія Криворучка було призначено начальником Управління СБУ в Херсонській області 7 листопада 2019 року. 24 серпня 2021 року президент Володимир Зеленський присвоїв полковнику Сергію Криворучку звання бригадного генерала. А 31 березня Зеленський розпорядився звільнити Криворучка з посади і розжалувати до полковника.
І наступний скандал в СБУ трапився днями. В його центрі опинився екс-начальник головного управління СБУ в АР Крим, яке було розташовано у Херсоні, Олег Кулініч.
ЗМІ повідомляють , що затриманий за підозрою в роботі на РФ Олег Кулініч на посаду очільника кримського управління спецслужби потрапив 21 жовтня 2020 року. Був призначений указом Зеленського.
Народився Кулініч в 1969 році в місті Сміла на Черкащині. В 1990-х працював в СБУ. За даними екс-керівника апарату СБУ Ігоря Гуськова, Кулініч є випускником академії ФСБ РФ.
На початку 2000-х він працював заступником державного секретаря міністерства палива і енергетики. На цю посаду його призначив Президент Леонід Кучма.
Згодом в 2008-2009 роках Кулініч очолював Державний комітет України з земельних ресурсів. На цю посаду його призначила тодішній прем'єр Юлія Тимошенко.
За часів прем'єрства Віктора Януковича в 2006-2007 роках Олег Кулініч був віцепрезидентом Національної атомної енергогенеруючої компанії "Енергоатом".
В цей самий період "Енергоатом" очолював Андрій Деркач. Він також є випускником академії ФСБ Росії і підозрюється у зраді.
Державне бюро розслідувань заявляє, що встановлено факти співпраці Кулініча з представниками спецслужб РФ. Ця інформація начебто підтвердилася і проведеними експертизами.
"Співробітник СБУ також передавав російським спецслужбам розвідувальну інформацію проти України. Зокрема, було задокументовано передачу ним інформації, що становить державну таємницю", - повідомили в бюро.
Також задокументована безпосередня участь фігуранта у діяльності злочинної організації, яка займалась розвідувальною та підривною діяльністю проти України.
Кулініч отримав повідомлення про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 255 (створення, керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією, а також участь у ній), ч. 1 ст. 111 (державна зрада), ч. 5 ст. 27 ч. 1 ст. 114 (пособництво у передачі або збиранні з метою передачі іноземній державі, іноземній організації або їх представникам відомостей, що становлять державну таємницю).
Йому загрожує до 15 років за гратами.
Можливо, затримання саме Кулініча стало формальним приводом для розслідування діяльності Івана Баканова на посаді голови української спецслужби, але, наприклад, депутат Верховної ради України Олексій Гончаренок каже, що причиною є взагалі провальна діяльність служби на південному напрямку: «За моїми даними, звільнення Баканова більш пов’язане не з вчорашнім затриманням екс-голови СБУ Крима Кулінічем, а з провалом на Херсонському напрямку. Зеленський дуже незадоволений діями СБУ і тим, що саме співробітники СБУ злили мінні поля для проходу росіян з Криму».
І тут важко не погодитися - як видно тільки з цих зазначених випадків у СБУ величезні проблеми у роботі із агентурою окупантів у своїх лавах. Самі гучні випадки пов’язані саме з тим регіоном, в окупації якого, нажаль, окупанти досягли найбільшого успіху – Херсонського.
Резюмуючи, хочемо нагадати, що Баканов лише увільнений, а не звільнений і триває службові перевірка, по результатам якої Президент Зеленський і зробить висновок щодо подальшого його майбутнього.
Що кажуть експерти
Гучні звільнення та затримання співробітників СБУ, які мали відношення до Херсонщини, знайшли відгук серед мешканців Херсонщини, які справедливо задають питання, чи не намагається влада декількома гучними затриманнями відволікти увагу від провальної роботи всіх рівнів влади під час окупації нашої області росією. Адже все обласне керівництво з обладміністрації, на чолі з вже звільненим Лагутою і обласної ради на чолі із Самойленко, за виключенням першого заступника Юрія Соболевського, зникло з інформаційних теренів Херсонщини і про них довгий час нічого не було відомо.
Також є думка, що звільнивши Венедиктову та Баканова Президент дає можливість своїй правій руці голові Офісу Президента Єрмаку та його засттупнику Олегу Татарову повний контроль над правоохоронною системою, а це шлях до диктатури. Також укріплення позицій Президента пов’язують з початком його виборчої кампанії на новий строк.
Ресурс «НВ» зібрав коментарі українських експертів:
Генерал-майор запасу СБУ, експерт Українського центру аналітики та безпеки Ігор Гуськов в ефірі Радіо НВ заявив: «Вважаю за необхідне сьогодні Івану Баканову, при всій повазі до нього, прийняти на себе політичну відповідальність за призначення високопосадовців, які сьогодні звинувачуються в роботі на російські спецслужби або у нехтуванні своїми службовими обов’язками і відстороняються від них», — переконаний Гуськов.
Такий крок, на думку експерта, сприятиме зменшенню інформаційного тиску на СБУ: «Служба безпеки має працювати в інформаційній тиші. <...> Вона має звітувати конкретними результатами щодо затриманих російських агентів чи ліквідованих диверсійно-розвідувальних мереж. Вона не має бути в епіцентрі гучних скандалів щодо кадрових призначень. Це має забезпечити саме добровільна відставка Івана Баканова, якщо є офіцерська честь та гідність».
Керівник Центру протидії корупції Віталій Шабунін критично висловився про Олексія Симоненка, який керуватиме Офісом генпрокурора на час відсторонення Венедіктової. Шабунін натякнув, що той є наближеним до скандального заступника керівника Офісу президента Олега Татарова.
«Вітаю Татарова з фактичним призначенням на посаду генпрокурора його аватара Симоненка. Останній відмазав Татарова від тюрми за корупційний злочин, розслідуваний переможцем конкурсу на керівника САП (Клименком). Після незаконного рішення Печерського суду саме Симоненко передав справу Татарова від НАБУ до СБУ. Одразу після передачі справи до СБУ з неї прибрали прокурорів САП. А «вбивство» розслідування Симоненко відсвяткував разом з Татаровим на дні народженні останнього», - написав Шабунін.
Журналіст Юрій Бутусов висловив думку, що «прибирати і Баканова, і Венедіктову, звичайно, було за що». «Але Лі Куан Ю казав, що для боротьби з корупцією президент має саджати своїх друзів у тюрму, а не тихенько міняти одних керованих на інших ще більш ручних», - зазначив Бутусов, вважаючи відсторонення двох керівників силових структур ознакою більшої концентрації повноважень в руках голови Офісу президента Андрія Єрмака та його заступника Олега Татарова.
Ведуча телеканалу ICTV Оксана Соколова задається питанням, чому глава держави прийняв рішення «фактично звільнити» Баканова та Венедіктову лише зараз. «Сотні зрадників, які стали колаборантами, і нині працюють на російського ворога», - нагадала Соколова, припустивши, що «роль багатьох у підготовці російського вторгнення ще буде відкрита» і назвавши нефаховість «страшною річчю» для очільників таких важливих відомств. Вона також звернула увагу на «сенсаційне» формулювання причини відсторонення обох чиновників.
Юристка Агія Загребельска, співзасновниця громадської організації Ліга антитрасту та колишня державна уповноважена Антимонопольного комітету України (2015-2019), звернула увагу на те, як подають інформацію про відсторонення Венедіктової та Баканова західні ЗМІ. Зокрема вона навела цитати з матеріалу агентства Reuters, де зазначено, що Зеленський «звільнив голову СБУ та генпрокурора країни, пославшись на сотні випадків імовірної зради та співпраці з Росією, у той час, як Москва, схоже, має намір активізувати військові дії».
Reuters також відзначає, що наведена Зеленським статистика щодо значної кількості справ про державну зраду «свідчить про величезну проблему російського проникнення» в українські структури.
Журналіст НВ Дмитро Бобрицький зауважив, що рішення Зеленського одночасно відсторонити двох керівників силових відомств «витримано в його стилі радикального кадрового руйнівника».
Депутат Херсонської обласної ради Сергій Хлань, коментуючи рішення по Баканову і Венедіктовій, закликав «не просто відсторонити, а зробити так, щоб кожен поніс відповідальність за свої дії чи бездіяльність».
«Проходження через Чонгар - це не тільки окупована Херсонщина, це і оточення Маріуполя, Бердянськ, Миколаївщина. Розслідування необхідно було терміново проводити з першого дня, відстороняти керівників і розбиратися з усіма щурами у владі», - вважає Хлань.
Дискусія довкола відсторонення Баканова та Венедіктової не обійшлася і без жартівливих коментарів.
Політолог Микола Давидюк жартома зазначив, що «тепер русаки взагалі не розуміють що у нас відбувається».
Андрій Яницький, журналіст та директор Центру журналістики Київської школи економіки запропонував коментаторам у соцмережах визначитися: «Люди, ви вже визначайтеся. Є Баканов і Венедиктова — погано. Немає Баканова і Венедиктової - теж погано»
Що кажуть херсонці у соцмережах з приводу гучних звільнень
"Я так розумію, що на відставку вплинуло всі ці призначення Баканова, які виявилися зрадниками. А ще десь читала як 24 лютого усі ці "баканови" були на "лижах" валити з України, свій зад рятувати і президент був в люті що йому їх шукати та повертати прийшлось. Я гадаю, що їх звільнення з того моменту стало справою часу.
"Ви уявляєте, що там було, як що прийшлося друга дитинства усунути з посади. Розуміючі роки їх дитинства і юності і місто і якому вони виросли - це було щось надзвичайне, щось дуже небезпечне, щось вкрай емоційне і страшне, яке змусило фактично розірвати відносини з кєнтом з яким він з першого класу вмєстє…
"Замінили шило на мило. Симоненко у Миротворці!
"Я не знаю як СБУ, а поліція залишилася у місті, евакуйовували тільки документи, може бойові підрозділи забрали на фронт та вище керівництво може виїхало, а всіх поліцейських просто розпустили по домівках до особового розпорядження і багато з них знаходилися в окупації до середини-кінця травня, а потім був наказ самотужки виїжджати. Хто не виїхав до 1 травня, того звільнили. Хлопець з флагом на БТРі на мітингу, то якраз був поліцейський.
"Зробимо якісь висновки після призначення нових очільників СБУ в прокуратури, але один висновок на поверхні - відволікають увагу від єрмачка , він же у нас президентом працює.
"Все це нагадує «замилювання очей». І такі да - риба гниє з голови!!!
"Найлютіше покарання в Україні: звільнення та відсторонення, трясця.
"Він повністю оточив себе зрадниками, які крутять ним як циган сонцем, тому напав Путін, бо знав все і думав, що захоплення буде легким. Завдяки тільки ЗСУ і волі народу ми вистояли. Тобто не завдяки владі, а всупереч.
"Та що йому буде - він друг дитинства. Баканов точно ніякої відповідальності не понесе.
Щодо відсторонення та усунення Венедиктової та Баканова, то далеко не всі експерти та політики розділяють радість.
Наприклад, за даними Центру дослідження ознак злочинів проти національної безпеки України, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку «Миротворець», обов’язки Генерального прокурора України буде виконувати Олексій Симоненко – заступник Генерального прокурора, який володіє парком елітних автівок та великою кількістю нерухомості. Його пов’язують з головою Офісу Президента Андрієм Єрмаком. Також, за даними «Миротворець», Симоненко у змові з групою осіб сфабрикував доказову базу по звинуваченні у держзраді колишнього Президента України Петра Порошенко.
А обов’язки голови СБУ буде тимчасово виконувати перший заступника голови відомства Василь Малюк.