У селі Дельжилер Татарбунарської громади, що на Одещині, місцеві жителі спробували відновити лісосмуги. Оскільки це природні захисники ґрунту від вітрової ерозії та погодних негараздів.
Ініціаторами відновлення лісосмуг виступили батько й син Далакови. Про це йдеться у сюжеті «Південь сьогодні».
«Скільки коштів вклали в це, а ще й скільки роботи. Уявляєте, пробурити під кожне деревце 800 лунок на тій землі, котра ніколи не оралася з 60-х років. Саджанці прийнялись всі до одного, всі пішли. Ще і особливість цього горіха, що він одразу не росте, він два роки тільки кореневу систему нарощує, а потім починає рости далі», – говорить Петро Далаков.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вдалий горіховий експеримент: на Одещині підприємець вирощує фундук і виготовляє тонни солодощів щомісяця
Попри зусилля, молоді дерева не вижили. Наступного року аграрії вирішили висадити павловнії, які також загинули. За словами Петра Далакова, все через посуху та відсутність зрошення:
«Вода дорога, солярка дорога. Ми самі не впоралися просто. У нас маленьке господарство, а тут треба було поливати хоча б раз на тиждень. Хоча, коли ми починали це все діло, голова сільської ради нашої казав, що всі фермери будуть поливати по черзі. Але так не вийшло».
Водночас за відсутності лісосмуг страждає верхній шар ґрунту та як наслідок – якість посівів.
«У нас же ціле літо вітри. Вітри переносять верхній шар землі, найбільш родючий, йде десь в балки, в яри», – пояснює аграрій.
Поле також страждає від заморозків, бо лісосмуги частково захищають землю. Однак, аби вони були ефективними, за словами чоловіка, потрібен спеціальний підхід до висадження дерев, оскільки є певні нюанси.
Та після двох невдалих спроб відновлення лісосмуг, фермери все ж вирішили припинити експерименти.
«Я зробив для себе висновок, що просто неможливо відновлювати лісосмуги при такій погоді та такій кількості опадів», – говорить Петро Далаков.
Фото: «Південь сьогодні»